Przyjaciel to ktoś, kto pomaga Ci wstać, gdy jesteś na dole, a jeśli nie może, kładzie się obok ciebie i słucha
– Kubuś Puchatek, A. A. Milne
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać
– Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
9 czerwca to Dzień Przyjaciela. Na potrzeby tego artykułu szukałam ciekawych cytatów dotyczących przyjaciela i przyznam, że spośród wszystkich, te dwa, które znajdują się powyżej, były najbliżej mojemu sercu.
Kim jest przyjaciel?
W mojej definicji przyjaciel to osoba, która potrafi pogłaskać po głowie, przytuli i wesprze, kiedy jest mi źle. Natomiast kiedy trzeba, potrafi też porządnie potrząsnąć, aby się ruszyć i podjąć jakieś działanie.
Przyjaciel akceptuje mnie taką, jaką jestem, ze wszystkimi moimi wadami i zaletami. Jest zawsze godną zaufania „inną perspektywą” na moje własne życie, której przyświeca intencja mojego szczęścia.
I zawsze jest to relacja w dwie strony.
A czy ty kiedykolwiek zastanawiałaś się, co dla Ciebie oznacza pojęcie „przyjaciel”? Co dla Ciebie oznacza posiadać i być przyjaciółką? Jakie wartości się dla Ciebie za tym kryją?
Tak jak powiedział Kubuś Puchatek „Przyjaciel to ktoś, kto pomaga Ci wstać, gdy jesteś na dole, a jeśli nie może, kładzie się obok ciebie i słucha”.
Człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje innych, aby móc żyć, aby móc działać, aby móc być szczęśliwą. Potrzebujemy innych, by móc się podnosić, kiedy los rzuci nas na kolana.
My kobiety szczególnie dużą wagę przywiązujemy do relacji z innymi. Widać to na przykładzie historii, gdzie bez względu na kulturę oraz szerokość geograficzną, łączyłyśmy się w kręgi i wspólnie z innymi kobietami wykonywałyśmy swoje prace, dając sobie wzajemne wsparcie i siłę.
Przyjaciel nie zawsze musi nas rozumieć, nie zawsze się z nami zgadza, nie zawsze popiera nasze działania lub niedziałania, ale zawsze jest po naszej stronie.
Warto zwrócić uwagę, czego przyjaciel nigdy nie robi:
- nie ocenia,
- nie krytykuje (z intencją skrzywdzenia),
- nie osądza,
- nie umniejsza,
- nie porównuje do innych, bo widzi naszą wyjątkowość.
Przyjaciel zawsze:
- wspiera,
- akceptuje,
- motywuje,
- pomaga,
- wierzy w Ciebie.
Jak pisałam wyżej, przyjaźń działa w różne strony – my dla drugiej osoby jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami.
Wspieramy, pomagamy, dajemy siły i motywacji, wierzymy i nie zawodzimy zaufania.
Potrafimy poświęcić godziny na słuchaniu problemów, na dawaniu rad, za którymi stoi intencja „szczęścia przyjaciółki”.
Przyjaźń z samą sobą
Warto jednak pamiętać, że przyjaźń to nie tylko relacja z drugą osobą, to również relacja, o której często zapominamy, a mianowicie z samą sobą.
Zastanów się, czy Ty sama jesteś dla siebie przyjaciółką? Czy mówisz i traktujesz siebie dokładnie tak samo, jak robisz to w stosunku właśnie do najbliższej przyjaciółki? Jak często jest tak, że dla drugiej osoby masz dużą dawkę życzliwości, wsparcia, troski i wiary, ale w stosunku do siebie już niekoniecznie?
A czyż nie cudownie byłoby mieć u swego boku przyjaciółkę dostępną 24/h przez 7 dni w tygodniu, aby była zawsze, kiedy jej potrzebujesz i pomagała Ci w sposób, jaki potrzebujesz?
Taką przyjaciółkę masz w sobie, musisz tylko zadbać o dobre z nią relację.
Taką przyjaciółką bądź sama dla siebie. Zacznij traktować się z taką samą troską, uważnością i życzliwością, jak robisz to wobec innych.
Jak stać się swoją najlepszą przyjaciółką?
Tak samo, jak w przypadku innych ludzi 😉
- Zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś. Bez oczekiwań, że będziesz „lepsza”, „bardziej…”, bo taka, jaką jesteś teraz, jesteś OK.
- Zacznij mówić do siebie, kiedy jest Ci źle, kiedy się martwisz, kiedy się czegoś obawiasz, kiedy coś Cię zezłości, dokładnie tak samo i to samo co byś powiedziała do bliskiej Ci osoby, gdyby to ona była w takiej sytuacji. „Co powiedziałabym do Magdy, gdyby to ona była w takiej sytuacji?” I powiedz to do siebie, np. „Oluś dasz radę, jesteś silną i mądrą kobietą, masz w sobie to, czego potrzebujesz”.
- Zacznij traktować siebie dokładnie tak samo, jak traktujesz przyjaciółkę, z taką samą uważnością, życzliwością, troską i wsparciem.
Pytaj siebie, jak się czujesz, co myślisz o danej sytuacji. Witaj się z rana dobrym słowem (ja codziennie rano mówię do siebie „dzień dobry Kochana, jak spałaś?”, nawet jeżeli budzę się kilka razy po każdej włączonej drzemce na telefonie 😊).
Bądź dla siebie dobra. Słuchaj siebie i swoich potrzeb. Wierz w siebie, tak jak wierzysz w innych. Pomagaj sobie, a nie przeszkadzaj, aby być szczęśliwą. Wspieraj się w realizacji własnych marzeń i celów.
“Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać” napisał w Małym Księciu Antoine de Saint-Exupéry. Bądźmy aniołami dla innych, ale i dla siebie.
Tego życzę Ci w Dniu Przyjaciela, abyś celebrowała go z przyjaciółką u swego boku zarówno tą fizyczną, jak i mentalną, którą masz w sobie.
Bądź dla siebie Przyjaciółką.
Więcej o SamoPrzyjaźni, czyli o bycie dla siebie przyjacielem znajdziesz w innych moich artykułach na sama-mama.pl oraz na fb “Strefa Rozwoju” Coaching & Mentoring Aleksandra Swęd.
Zdjęcie: Noorulabdeen Ahmad on Unsplash

Konsultant Kryzysowy, Coach i Mentor od autosabotażu kobiet w pracuje nurcie SamoPrzyjaźni.