0

Efektywne uczenie się bardzo ułatwia proces nauki niezależnie od tego, czy jest ona na poziomie szkoły podstawowej, czy studiów. Coraz częściej można zaobserwować sytuacje, kiedy spędzamy sporo czasu na nauce, ale jednak nie osiągamy wyznaczonych celów. W tym celu warto zainteresować się kilkoma aspektami, które pozwolą nam efektywnie się uczyć.

Organizacja czasu

Niemal kluczowym aspektem jest dobra organizacja czasu i trzymanie się planu dnia. Należy opracować harmonogram, uwzględniając przy tym przerwy od nauki. Warto ustalić cotygodniowe lub comiesięczne cele, które będą dla nas dodatkową motywacją. Pamiętaj, aby dzielić materiał na mniejsze części i stosować większą ilość, ale krótszych przerw, zamiast siedzieć przy materiale kilka godzin bez żadnej przerwy.

Porządek i czystość

Bardzo ważnym aspektem jest także środowisko, w którym się uczymy. Ważne jest, aby nic nas nie rozpraszało. Przede wszystkim warto zadbać o porządek na biurku. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy w danym miejscu nie pojawia się hałas. Zapal lampkę biurową, aby nie uczyć się po ciemku.

Znajdź swoją technikę

Aby znaleźć technikę nauczania, która najbardziej Ci odpowiada, musisz wypróbować ich jak najwięcej. Jedni preferują czytanie notatek czy sporządzanie map myśli, inni wolą słuchać w formie audiobooków, a kolejni wolą korzystać z prezentacji multimedialnych. Możesz spróbować tworzyć rymy, skojarzenia, wyobrażenia wizualne czy nawet tworzenie choreografii. Wypróbuj wszystkie opcje i sama zdecyduj, która najbardziej przypadła Ci do gustu.

Regularność

Możesz być świetnie zorganizowana i mieć porządek na biurku, ale to wszystko na nic, kiedy w Twoich działaniach brakuje regularności. Powtarzanie materiału jest kluczowe dla utrwalenia informacji w pamięci. Kiedy tylko masz wolną chwilę – powtarzaj materiał! Pamiętaj, aby nie czytać biernie danego tekstu, ale rób to ze zrozumieniem. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, przeczytaj to kilkukrotnie.

Efektywne uczenie się jest procesem wymagającym wysiłku, zorganizowania i systematyczności. Nieustanne dążenie do doskonalenia umiejętności efektywnego uczenia się, pozwoli Ci osiągnąć wyznaczone przez Ciebie cele.

Zdjęcie: Priscilla Du Preez 🇨🇦 on Unsplash

Zobacz także:

Bądź SMART – ustal cele i je osiągnij