0

Z uwagi na rosnącą inflację, oszczędzenie pieniędzy staje się coraz trudniejsze. Jak zatem oszczędzać pieniądze? Proponujemy kilka sprawdzonych sposób na oszczędzanie pieniędzy.

Drobniakowe love

Najbardziej klasycznym sposobem jest po prostu odkładanie tak zwanych drobniaków po powrocie z zakupów – najczęściej spożywczych. Najlepiej przygotować sobie skarbonkę lub nawet jakikolwiek pojemnik, do którego będzie można wrzucać monety. Najważniejsza jest tutaj regularność. Nasz portfel nie odczuje utraty tak małych kwot, a po pewnym czasie może uzbierać się duża kwota.

Planer finansowy

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są tak zwane planery finansowe. Oczywiście można w nich notować różnego rodzaju wydatki, ale to nie wszystko… W środku można znaleźć arkusze z różnymi podpisami typu „podróże”, „ubrania” itp. – w zależności jaki jest nasz cel, na który chcemy zaoszczędzić. Takie podpisy można indywidualnie zmodyfikować i dopasować do własnych potrzeb. Kiedy tylko mamy taką możliwość, należy dorzucić wybraną przez nas kwotę do konkretnego arkusza. Po jakimś czasie na pewno uzbiera się „fajna sumka”.

Kopertowanie

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem na oszczędzanie pieniędzy jest przygotowanie dowolnej ilości kopert i podpisanie ich losowymi liczbami – w zależności od naszych możliwości finansowych. Mogą być to liczby na przykład od 1 do 100. Po popisaniu kopert konkretnymi liczbami, należy włożyć je do jakiegoś pudełka. Chodzi o to, aby każdego dnia zaglądać do pojemnika, losować jedną z kopert, a po wyjęciu jej – załóżmy, iż wylosowany numer to 12 – nie pozostaje nic innego jak włożyć 12 złotych do koperty. W ten sposób każdego dnia jesteśmy w stanie oszczędzić chociażby kilka złotych. Gwarantuję, że już po miesiącu, nasze oszczędności z pewnością się zwiększą.

Aplikacja mobilna banku pomaga oszczędzać pieniądze

Ostatnim już zaproponowanym przeze mnie sposobem oszczędzania pieniędzy są tak zwane „cele” w aplikacji mobilnej banku. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi korzysta z bankowości internetowej. Wystarczy pobrać na telefon aplikację banku, w którym posiada się konto. Po zalogowaniu się do niej, trzeba wybrać opcje „cele”. Należy nazwać nasz cel – w zależności od tego, na co konkretnie oszczędzamy. Następnie wybieramy jedną z trzech opcji – zaokrąglenie kwot transakcji do 10 złotych, procent wartości transakcji oraz stała kwota po każdej transakcji. Tym sposobem, przykładowo korzystając z opcji „procent wartości transakcji” i ustawiając wysokość procentu na 5%, zaoszczędzimy 5% z kwoty każdej przeprowadzanej na aplikacji mobilnej banku transakcji. Jest to niewątpliwie innowacyjne rozwiązanie, a jakże skuteczne!

Prostota i systematyczność

Na koniec rozwiązanie dla osób z samozaparciem. Wybierając konkretną kwotę – na przykład 5 złotych – i odkładając ją każdego dnia, po miesiącu jesteśmy w stanie zaoszczędzić 150 złotych. Niestety, w tym przypadku potrzebna jest silna wola. Dla osób nieposiadających takiej cechy, zaleca się korzystanie z wyżej opisanych rozwiązań.

Zobacz także:

Pieniądze – jak o nich rozmawiać