Przyjaźń jest jak słońce, jego istnienie jest niepodważalne, a jego blaskiem najlepiej jest się po prostu cieszyć, a nie na nie patrzeć
– „Tysiąc wspaniałych słońc” Khaled Hosseini
Przyjaźń jest niezwykłą relacją w życiu każdego człowieka. Daje siłę, by zmagać się z problemami dnia codziennego i czerpać radość ze wspólnych przeżyć. Zawieranie nowych przyjaźni, zwłaszcza gdy znajdujemy się w nowym środowisku i otoczeniu, nie jest łatwe.
Natomiast nowe przyjaźnie są bardzo ważne w życiu każdego człowieka i w życiu każdego dziecka. Nowe przyjaźnie dają niewymierne korzyści w życiu. Natomiast dlaczego są ważne i dlaczego warto posiąść wiedzę, jak skutecznie i sprawnie zawierać nowe znajomości?
Przyjaźnie z dzieciństwa
Pamiętasz ten dzień, kiedy po raz pierwszy w dzieciństwie został Ci przedstawiony ktoś nowy? Czy pamiętasz, jak się wtedy czułaś? Pamiętasz, jak na podwórku, na placu zabaw czy na wakacjach u babci chciałaś podejść do nowych dzieci i się z nimi zapoznać? Nie było to łatwe, prawda?
Być może do dziś utrzymujesz kontakt z już dorosłymi ludźmi zapoznanymi w dzieciństwie. Czyż nie są to relacje, które utrzymują się przez całe życie? Czyż nie są to relacje, które przez pryzmat swojego życia oceniałabyś jako niewymiernie korzystne? Dlatego przyjaźnie z dzieciństwa są cenne. Warto jest posiąść wiedzę, jak utrzymywać stare przyjaźnie, ale również jak zawierać nowe. Każde dziecko, tak jak i każdy dorosły, jest zupełnie inną indywidualnością, z całkowicie odmiennym światem przeżyć. Jednak każdy z nas potrzebuje przyjaciela, z którym mógłby ten świat dzielić. Z którym mógłby płakać, bawić się, przeżywać rozterki i bóle, ale i wybierać się na niesamowite przygody ograniczone jedynie polotem naszej wyobraźni.
Nowe przyjaźnie przez pryzmat psychologii
Każda sfera w życiu człowieka ewoluuje razem z nim. Nic na początku nie jest doskonałe, nawet nasze relacje, których też się uczymy w ciągu życia.
Według psychologii dziecięca przyjaźń składa się z kilku faz:
- Faza egocentryczna (3-7 rok życia) – dzieci chętnie zawierają nowe relacje, są otwarte i przyjaźnią się z innymi dziećmi, które w taki czy inny sposób przypominają im ich samych, jednocześnie wykorzystując nowo nabyte relacje dla własnych korzyści np. w celu uzyskania ich zabawek;
- Faza zaspokajania potrzeb (4-9 rok życia) – dzieci zaczynają rozumieć, czym jest samotność i posiadają potrzebę, by ją zaspokoić zawieraniem kontaktów z rówieśnikami oraz zaspokojeniem poczucia bezpieczeństwa;
- Faza odwzajemnienia (6-12 rok życia) – w tej fazie dzieci częściej wybierają jedną osobę wśród rówieśników, z którą zawierają bliższą relację niż z innymi, lecz odbywa się to na zasadzie wzajemności, równości i sprawiedliwości;
- Faza intymna (9-12 rok życia) – dzieci troszczą się o siebie, dzielą emocjami i problemami, zacieśniając tym samym wzajemne relacje.
W miarę rozwoju własnej osobowości, dzieci odkrywają nowe oblicza nawiązanych już nowych przyjaźni i zaczynają rozumieć potrzebę ich pielęgnowania. Lubią razem spędzać czas, a kłótnie i swary zacieśniają łączące ich więzi, sprawiając, że na drodze nauki bycia dorosłym człowiekiem, uczą się jak być ludźmi empatycznymi i otwartymi na innych.
Jak pomóc dziecku w nawiązaniu nowych przyjaźni?
Najlepszym sposobem jest rozmowa oraz dawanie przykładu własnym postępowaniem.
Jeżeli dziecko od najmłodszych lat widzi, że mama i tata często przebywają w gronie innych osób, nie prowadzą introwertycznego stylu życia, a rodzina i znajomi są częstymi gośćmi w domu – to dziecko przyzwyczai się do świadomości, że otoczenie innych osób nie jest niczym dziwnym, niezrozumiałym i nienaturalnym. Często rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak prawidłowo należy podejść i się przywitać. Kiedy warto to robić, a kiedy nie.
Naucz je pewności siebie. Pokaż, że tak naprawdę nie ma czego się bać, że nowo zapoznana osoba ma podobne obawy i też może się wstydzić, czuć niepewnie, a nawet być zestresowana.
Im wcześniej objaśnimy naszemu dziecku, że emocje i przeżycia są naturalną cechą każdego człowieka i że wszyscy je odczuwamy, tym łatwiej będzie mu zawierać nowe przyjaźnie.
Przygotuj je również na poniesienie strat i porażek. Nie każde dziecko będzie chciało przyjaźnić się z Twoim dzieckiem i nie z każdym dzieckiem Twoja pociecha będzie chciała zawierać nowe przyjaźnie.
Ostatnia porada
Najważniejszą sugestią w zawieraniu nowych przyjaźni przez Twoje dziecko, będzie przede wszystkim uspokojenie Ciebie samej. Dlaczego? Nie wywieraj presji na swoje dziecko w związku z zawieraniem nowych przyjaźni. Jeżeli dziecko poczuje, że je naciskasz to będzie kojarzyło zawieranie nowych przyjaźni ze stresem, bólem brzucha i rozkojarzeniem, a nie z przyjemnością i zabawą. Pomagaj, ale dyskretnie. Rozmawiaj, ale nie naciskaj. Obserwuj, ale bądź niewidoczna. Pozwól swojemu dziecku na popełnienie kilku błędów. Daj się mu nauczyć samemu. Takie lekcje zawsze zostają w pamięci na zawsze i są lepsze, niż przesadne trzymanie dziecka pod folią bąbelkową.
Bibliografia:
Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni, Lubimyczytać, 2023, Dostępne w World Wide Web: https://lubimyczytac.pl/najpiekniejsze-cytaty-o-przyjazni [Dostęp: 24.07.2023]
Wpływ przyjaźni na relacje dzieci i młodzieży, ABC malucha, Dostępne w World Wide Web: https://abcmalucha.net/wplyw-przyjazni-na-relacje-dzieci-i-mlodziezy/ [Dostęp: 24.07.2023]
Zdjęcie: Michal Jarmoluk z Pixabay
Zobacz także:
Mam nieśmiałe dziecko – co robić
Moje dziecko nie ma przyjaciół