0

W dzisiejszych czasach, niestety, bardzo ważne jest zaplecze finansowe i nie uciekniemy od tego stwierdzenia. Niektórzy mają większe możliwości finansowe, a niektórzy mniejsze i jest to normalne. Ale każdy powinien planować wydatki tak, aby brak środków nie zaskoczył nas na koniec miesiąca. Ale co, jeśli musimy troszczyć się nie tylko o siebie, ale też o dziecko? Ile kosztuje wychowanie dziecka oraz co trzeba mu zapewnić?

Etapy dorastania

Zależnie od wieku dziecka będzie ono mieć różne potrzeby – to jasne. Więc w każdym okresie jego życia wydatki oraz rzeczy, jakie będziemy mu kupować, będą się różnić. Jednak są pewne stałe elementy, jakie każdy rodzic zawsze musi zapewnić swoim pociechom. Jest to edukacja, ubrania oraz jedzenie. Jednak mimo tych podstaw warto kłaść nacisk na rozwój pozaszkolny dziecka. Pokazywać mu świat, inne kultury, miejsca czy też nawet kupować gadżety elektroniczne, które pozwalają na chwilę uciec od codzienności.

Czy można wychować dziecko bez pieniędzy?

Odpowiedz nie jest oczywista. I tak, i nie, ponieważ nauka jaką pobiera od nas dziecko jest bezpłatna. Nauka empatii czy dobrego zachowania jest czymś, co sami musimy mu przekazać. Pomijając wszelkie rzeczy  materialne, które można dziecku kupić lub nie, warto zastanowić się nad jego wychowaniem w sensie psychologicznym. Dziecko trzeba nauczyć kochać, akceptować innych oraz siebie oraz po prostu jak być dobrym człowiekiem. Jest to długi i pracochłonny proces, jednak jest on podstawowym elementem wychowania dziecka. Bez tego żadne gadżety kupowane za miliony nie sprawią, że dziecko będzie dobrze wychowane.

Czy rzeczy, jakie dostaje dziecko, są wyznacznikiem jego wychowania?

Niestety tu odpowiedź też nie jest jednoznaczna, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim akapicie. Gadżety mogą w pewien sposób kształtować wychowanie dziecka jako system nagrody za dobre zachowanie. Więc możemy przyjąć, że rzeczy materialne pomagają wychowywać dziecko. Jednakże wychowanie to nie tylko system nagród, lecz system wartości jakie musimy wpoić dziecku, aby kierował nimi się w życiu. Więc nie można jednoznacznie stwierdzić, czy pomagają one w wychowaniu.

Drogie równa się lepsze?

Tu znowu musimy odwołać się do stanu materialnego jaki każdy posiada. Jasne, że drogi telefon równa się lepszy, bo ma więcej funkcji, aparat czy wyświetlacz. Jednak kupowanie dziecku jak najdroższych gadżetów tylko po to, żeby mogło pokazać się przed kolegami powoduje próżność i w młodym wieku może wykształcić w nim problem, jakim będzie patrzenie na ludzi przez pryzmat pieniędzy. W wieku nastoletnim modne są drogie ubrania, buty, słuchawki czy telefony. Dopiero później dorastając dzieci rozumieją że koszulka za 1000 zł jak i za 50 zł czy 100 zł pełni tę samą funkcję. I zmienia się system wartości jakim dana osoba się kieruje.

Ile rzeczywiście kosztuje utrzymanie dziecka?

W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku rodzic, do uzyskania pełnoletności przez dziecko, średnio wydaje na nie 265 tysięcy złotych, co na rok daje średnio 15 tysięcy złotych. Oczywiście ta kwota jest szacunkowa, zbudowana ze średniej wydatków rodziców na dziecko. Jedni wydają mniej, drudzy więcej od tej średniej. Jednak wychowanie jakie dziecko dostaje w domu jest bezcenne i trzeba o tym pamiętać.

Warto inwestować w dziecko

Z badań wynika, że dzieci szybciej uczą się nowych rzeczy od dorosłych. Warto więc zadbać o dodatkowe zajęcia. Jednak nie należy z nimi przesadzić, aby dziecko nie było zbyt zmęczone. Warto posyłać dzieci na dodatkowe zajęcia, żeby rozwinęło swoje zainteresowania oraz żeby znalazło swoje hobby. Mamy do wyboru wiele możliwości czy to sportowych, czy naukowych. Warto szukać i chodzić z dziećmi w różne miejsca, aby poszerzało swoje horyzonty Należy dodać, że nie za wszystko trzeba płacić. Wiele szkół zapewnia zajęcia dodatkowe czy też wystarczy poczytać w Internecie o bezpłatnych warsztatach dla dzieci.

Drogo czy niedrogo

Reasumując, wychowanie dziecka jest trudne i składa się na nie wiele czynników. Jedni będą posyłać dzieci na wakacje do Grecji, inni na kolonie harcerskie. Tak było od zawsze, jest i będzie. Trzeba dawać dziecku tyle, ile jest się w stanie dać. Trzeba pamiętać, że wydatki to indywidualna sprawa i nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje wychowanie dziecka. Ale nici z zainwestowanych w niego pieniędzy, jeśli nie nauczymy go jak być dobrą i kochającą osobą.

Zdjęcie: Josh Appel on Unsplash

Zobacz również:

Wychowanie z szacunkiem

Czy Twoje dziecko uzależnia się od telefonu?