0

Jak mogę pomóc dziecku?

Moje dziecko nie ma przyjaciół, samotność jest nazywana chorobą XXI wieku. Wbrew pozorom nie dotyczy ona głównie dorosłych, albowiem dotyka także i dzieci. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko z nikim się nie spotyka, nie rozmawia, nie jest nigdzie zapraszane, może to być powód do zmartwień. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Zbuduj u dziecka poczucie własnej wartości

Żeby dziecko mogło się zakolegować z drugim człowiekiem, najpierw musi zaakceptować siebie, a przede wszystkim poznać swoją własną wartość. Aby zbudować taki fundament, należy zauważać i chwalić postępy dziecka, nie tylko te edukacyjne. Przekonaj dziecko, że należy angażować się w relacje z innymi. Przy okazji ucz dziecko asertywności, co może się mu przydać szczególnie w dorosłym życiu. 

Zlokalizuj problem

Dowiedz się, z czego tak naprawdę wynika to, że Twoje dziecko nie ma przyjaciół. Być może przeskrobało czy zrobiło coś, co nie spodobało się reszcie klasy. Dzieci w wieku szkolnym często nie potrzebują jakiegokolwiek powodu, aby kogoś nie lubić – tak jest, „bo tak” i kropka. Porozmawiaj z własnym dzieckiem na ten temat – być może ono wie, skąd wynika tego typu problem lub ma pewne podejrzenia. Podczas rozmowy nie atakuj dziecka, bądź cierpliwa i wyrozumiała. 

Zainicjuj dziecku spotkania

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w zbudowaniu relacji międzyludzkich, zapewnij mu je! Zaproś do domu inne dzieci, a przede wszystkim nie odmawiaj, gdy Twoje dziecko jest zapraszane przez rówieśników. Możesz także poszukać dziecku znajomych spoza szkoły. W tym celu powinnaś zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, jak na przykład taniec, piłka nożna, a nawet lekcje angielskiego. W każdym z tych miejsc Twoje dziecko jest w stanie poznać inne osoby i nawiązać relację międzyludzką. Oczywiście tematykę zajęć dodatkowych dobierz zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Kiedy dziecko ma urodziny, wypraw mu imprezę, zapraszając przy tym jego znajomych. To pomoże zacieśnić więzi rówieśnicze.