0

Czy wiesz co oznacza ten znak? I dlaczego warto go zapamiętać?

Ukryta pandemia w czasie COVID-19. W czasie pandemii Covida Europa dotknięta jest drugą, ukrytą pandemią, znaną jako przemoc domowa. Mnóstwo osób zostało pozamykanych w domach – są na kwarantannie lub wykonują swoją pracę zdalnie. Przybywa osób mających problemy zdrowotne lub ekonomiczne. Pandemia wymogła rezygnację z wielu form rozładowywania stresu, na przykład z uprawiania sportu lub wyjazdów wypoczynkowych.

Do tego dochodzi przedłużająca się obecność dzieci w domu, co wiąże się ze wspomaganiem procesu ich edukacji, czasem trudnym do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi.

To powoduje frustrację, która często rodzi agresją.

Wiele osób staje się ofiarami przemocy domowej, a pandemia dodatkowo sprawiła, że nie mają gdzie uciec.

Ofiary przemocy domowej pozostawione są często same sobie. Znoszą codziennie przemoc ze strony swoich bliskich. Nie mogą poprosić o pomoc, pozostając w domu.

Dlatego powstał znak, a właściwie połączenie kilku gestów. Jest to niewypowiedziane wołanie o pomoc, którego inicjatorem jest Canadian Women’s Foundation. Możemy wykonać ten znak podczas rozmowy na wideo czacie lub machając komuś przez okno. Podczas odbierania paczki od kuriera czy stojąc za naszym oprawcą, gdy ten rozmawia z kimś. Nie musimy używać do tego słów.

Jak reagować, gdy ktoś pokaże nam taki znak?

Po pierwsze, należy zachowywać się, jakby nic się nie stało. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być oprawcą. Mogłoby to narazić ofiarę na konsekwencje.

Po zakończeniu takiego spotkania powinniśmy jednak szybko skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnić sytuację oraz poinformować, że dana osoba w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Nie bądź obojętny. REAGUJ