0

Niezależność kobiet to aspekt, nad którym panie długo i niestrudzenie walczyły i paradoksalnie wciąż walczą. Posiadanie jej jest istotną sprawą w budowaniu swojej siły i wysokiego poczucia własnej wartości.

Jak żyło się bez niej

Od wieków rola kobiety czy w związku, czy w domu pozostawała ta sama. Małżonka miała być uległa swojemu mężczyźnie, opiekować się ogniskiem domowym oraz dziećmi. Mało praw, wiele obowiązków i jeszcze więcej zasad – tak toczyło się życie naszych prababek. Za przeciwstawienie się groziło przeklęcie kobiety, a nawet uznanie za wiedźmę i spalenie na stosie. Jednak przedstawicielki płci pięknej tak łatwo się nie poddały, trochę to trwało, lecz na początku XX wieku oficjalnie uzyskały prawa wyborcze, co było pierwszym poważnym krokiem ku prawdziwej niezależności.

Współcześnie 

XXI wiek jest naprawdę łaskawy dla kobiet. Pomimo spotykanej jeszcze ignorancji i dyskryminacji, zajmują one często ważne stanowiska oraz pełnią odpowiedzialne role. W życiu codziennym natomiast kobiety uniezależniły się już w pełni. Nie potrzebują mężczyzn, aby je utrzymywali, mieszkają i zarabiają same na siebie. Wykonują typowo męskie obowiązki, nie straszny jest już nawet mocno zakręcony słoik – przecież większość Pań chodzi na siłownie! Skręcenie mebli? Od czego są instrukcje! Przykłady niezależności kobiet można by wymieniać w nieskończoność.

Niezależne kobiety w oczach mężczyzn

Głównym pytaniem jest, dlaczego przeraża to mężczyzn? Faceci latami budowali mocną pozycję w świecie. Już prawie byli pewni, że im się udało. Gdy oni osiedli na laurach kobiety ciężko pracowały, abyśmy teraz miały to co mamy. W momencie, w którym się zorientowali, było już za późno. Mężczyzn przeraża brak kontroli. W momencie, gdy kobieta przestała być cicha i pokorna, a co najważniejsze ZALEŻNA, stracili przewagę. Jednakże we współczesnym świecie charaktery są różne, zdarzają się pewniejsze siebie kobiety, ale też odważniejsi mężczyźni, tak samo działa to w drugą stronę. Bardzo często im bardziej przebojowy mężczyzna, tym śmielsza jego partnerka, lecz w większości przypadków musi pozostać między nimi odstęp. Jest to jedynie spojrzenie psychologiczne na popularny stereotyp. We współczesnym świecie mamy prawo być z kim chcemy, na własnych zasadach. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, niezależnie od płci. A miłość? A miłość nie wybiera.

Niezależność = pewność siebie

Kobieta niezależna, czy od partnera, czy od rodziny, czuje się wolna. Najczęściej w grę wchodzi aspekt majątkowy, lecz nierzadko też poczucie własnej wartości. Wiele Pań poprzez samowystarczalność, odczuwa wyższy poziom pewności siebie. Jest to coraz popularniejsze zjawisko. Coraz częściej zawierane są małżeństwa, w których panuje równouprawnienie. Dzięki temu kobiety mają więcej okazji do rozwoju, stają się silne i odważne.

Zdjęcie: Sincerely Media on Unsplash