0

Żeby istniejąca relacja między rodzicem a dzieckiem była silna, trzeba wyznaczyć pewne zasady, a przede wszystkim zbudować ją na stabilnych fundamentach. Należy jednak pamiętać, aby wyznaczyć przy tym pewne granice. Jak zbudować dobrą relację rodzic-dziecko? Sprawdź sama!

Zaufanie

Zaufanie lub jego brak wpływa na wiele aspektów życiowych. Co ciekawe, nie tylko nasze poczucie szczęścia, ale i humor, mogą się zmienić w zależności od poczucia zaufania i wsparcia otrzymanego z otoczenia. Żeby zbudować zaufanie u dziecka, przede wszystkim trzeba wysłuchać, co ono ma do powiedzenia. Dodatkowo ważny jest też sposób rozmowy. Chcąc porozmawiać, należy przykucnąć lub usiąść przed dzieckiem tak, aby głowa Twoja była na wysokości jego głowy. Nie należy unikać kontaktu wzrokowego. Rozmowa jest kluczem do zbudowania zaufania. Jako rodzic, powinnaś zawsze mówić prawdę swojemu dziecku. Malec oczekuje od Ciebie przede wszystkim uczciwości i wiarygodności. Nie powinnaś o tym zapominać. 

Wspólne spędzanie czasu 

Bardzo ważnym aspektem mającym pomóc w zbudowaniu dobrej relacji rodzic-dziecko, jest wspólne spędzanie czasu. Obojętnie czy rozmawiacie, czy bawicie się, czy jecie wspólnie posiłek. Zawsze w tego typu czynnościach nawiązujcie jakąś komunikację – czy to werbalną, czy niewerbalną. Wspólnie zjedzony niedzielny obiad jest świetnym pretekstem do rozmowy. Zarówno Ty, jak i dziecko, macie wtedy szansę opowiedzenia, co wydarzyło się u Was w ciągu zeszłego dnia, czy też tygodnia. Pamiętaj, żeby okazać dziecku zainteresowanie. Od czasu do czasu zapytaj, jak się czuje czy jak mu idzie w szkole. Na pewno będzie to dla niego swego rodzaju informacja, że Ciebie to interesuje. 

Wsparcie

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że ma wsparcie w rodzicu i może zwrócić się do niego z każdym problemem. Wypracowanie nastawienia na dialog, a więc wspólne znajdywanie rozwiązań problemów czy też kwestii spornych, podejmowanie trudnych decyzji, negocjowanie czy wynalezienie korzystnego dla każdego rozwiązania, to jeden z najważniejszych fundamentów w relacji rodzic-dziecko. Rodzic musi szanować potrzeby swojego dziecka z każdego obszaru. Poza tym powinien pozwolić na dokonywanie własnych wyborów, oczywiście korzystając ze wsparcia rodzica. 

Zdjęcie: Charles McArthur z Pixabay