1

Dopada Cię frustracja, kiedy kolejny raz próbujesz coś zmienić, ale nieustannie wracasz na stare tory? Czujesz, że coś Cię blokuje, ale nie potrafisz tego zlokalizować i nazwać?

Dzieje się tak przez negatywne podświadome przekonania.

W tym artykule pomogę Ci zrozumieć:

 • jak działają podświadome przekonania,
 • jak skutecznie się od nich uwolnić.

Jak działa podświadomość?

Podświadomość jest jak superkomputer, który potrafi jednocześnie sterować bardzo wieloma procesami, podczas kiedy Ty możesz zająć się ważniejszymi sprawami.

To dzięki niej możesz w tym samym momencie oddychać, napinać mięśnie i prowadzić z łatwością samochód, nawet kiedy się zamyślisz.

Podświadome przekonanie jest jak program komputerowy. W laptopie po naciśnięciu przycisku uruchamiają się określone funkcje, a w podświadomości pod wpływem bodźca uruchamia się określona automatyczna reakcja.

Niestety, nie wszystkie przekonania zapisane w podświadomości działają na naszą korzyść.

Jak powstają negatywne przekonania?

Podświadome przekonania są formowane w dzieciństwie na podstawie tego, czego doświadczamy i stanowią bibliotekę programów i wzorców zachowań, pod wpływem których kształtujemy dorosłe życie.

Kobieta w szarej bluzce trzyma się za głowę.

Powstają one na dwa sposoby:

 • Pierwszy polega na wielokrotnym powtarzaniu tego samego doświadczenia, np. wiele razy słyszymy, że jesteśmy nieśmiałe, niezdarne lub grube.
 • Drugi sposób polega na utrwaleniu danego wzorca za pomocą bardzo silnego ładunku negatywnych emocji takich jak strach, lęk, szok, zagubienie.

Zdjęcie: Uday Mittal  on Unsplash

W dzieciństwie jesteśmy w pełni zależni od naszych opiekunów. A do przetrwania potrzebujemy nie tylko jedzenia, ale też uwagi opiekunów. Szybko uczymy się, że aby zasłużyć na miłość i akceptację, musimy zachowywać się w określony sposób, np. być grzeczną dziewczynką, dobrą uczennicą itp.

Mimo że już nie jesteśmy dziećmi, kontynuujemy te same wzorce i jako dorosłe, grzeczne dziewczynki nie stawiamy granic i nie sięgamy po swoje.

Jak przeprogramować podświadome przekonania?

Już wiesz, że podświadome przekonania kodowały się przez lata dzieciństwa i zostały dodatkowo utrwalone silnym ładunkiem emocji. Są na tyle głęboko wryte w nas, że przejmują nad nami kontrolę nawet wtedy, kiedy bardzo staramy się działać inaczej.

Zatem jest naturalne, że nie znikną na pstryknięcie palcami.

Często słyszymy, że wystarczy zauważyć podświadome przekonanie i po prostu zacząć robić inaczej. Jednak tak to nie działa.

Każdy, kto walczył z uporczywymi nawykami lub próbował schudnąć, na pewno wie, o czym mówię. Wracamy szybko na stare tory, bez znaczenia jak żelazną wolę mamy, ponieważ podświadomy wzorzec przejmuje nad nami kontrolę.

Dlatego do pracy z podświadomymi przekonaniami potrzebujemy specjalistycznych narzędzi.

W teorii podświadomość możemy przeprogramować na dwa sposoby:

 • Pierwszy sposób to metoda „na pieszo”. Polega ona na tym, że powtarzamy nowe przekonanie tak długo, aż utrwali się w podświadomości. Robimy sobie „pranie mózgu”. Na tym opiera się praca z afirmacjami. Problem jest taki, że możemy powtarzać latami nowe przekonania i nie doczekać się żadnych efektów, zwłaszcza kiedy pracujemy z uporczywymi blokadami.
 • Druga metoda jest o wiele szybsza i skuteczniejsza jednak dużo mniej popularna. Polega na wejściu w stan głębokiej relaksacji, podobnej do tej, którą możesz już znać z medytacji. Skupiamy się na sobie, a umysł jest gotowy i otwarty na sugestie, dzięki czemu możemy dokonać głębokiej transformacji. W miejsce starych, nieaktualnych przekonań budujesz nową siebie — wolną od blokad!

Ten proces nazywa się hipnoterapią i pozwala trwale przepracować uporczywe podświadome blokady, trzymające nas w miejscu od lat.

Hipnoterapia metodą RTT – najszybsza droga do wolności

Metoda RTT (ang. Rapid Transformational Therapy) jest taka skuteczna, ponieważ nie działamy na oślep. Pracujemy na tym poziomie, na którym znajduje się problem i usuwamy go u źródła, a nie zaleczamy symptomów.

Nie da się rozwiązać kwestii, której podłoża nie znamy i nie rozumiemy. A żeby do niej dotrzeć, musimy zlokalizować jej umiejscowienie.

Dlaczego to tak istotne? Ponieważ na poziomie naszego analitycznego, świadomego umysłu możemy się domyślać, co jest przyczyną naszego problemu. Jednak jego źródło może znajdować się zupełnie gdzieś indziej. Koniec z domysłami! Czas trafić do sedna!

Weź też pod uwagę, że często metody bazujące tylko na pracy z umysłem świadomym, takie jak psychoterapia czy coaching, potrafią być nieskuteczne, ponieważ nie pracują ze źródłem problemu i nie mają narzędzi do tego, aby trwale usunąć podświadomy wzorzec.

Kobieta w jeansowej bluzce i z różową torebką stoi z rozłożonymi rękoma

Hipnoterapia metodą RTT jest dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz uwolnić się od swoich szkodliwych przekonań, bo czujesz, że blokują Cię przed życiem, którego pragniesz,
 • potrzebujesz zwiększyć swój potencjał i poprawić swoje życie w wybranych aspektach, bo czujesz, że czeka na Ciebie zdecydowanie więcej,
 • jesteś zdecydowana, aby dokonać zmiany i pójść do przodu,
 • rozumiesz, że życie jest za krótkie, aby tkwić w starych schematach lub czekać na cud i zależy Ci, żeby działać,
 • chcesz trwałych efektów.

Zdjęcie: Fuu J on Unsplash

Jeśli chcesz się upewnić, że taka forma pracy jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zapraszam na konsultacje -> https://slowsoul.studio/konsultacje/

Zdjęcie główne: Ashley Batz on Unsplash

Zobacz także:

Wewnętrzny krytyk jako przeszkoda do samoakceptacji

Odporność psychiczna