0

Każdy ma w życiu jakieś obowiązki. Ludzie, którzy mieszkają sami, naturalnie mają ich więcej. Jednak jeśli mieszkamy z kimś, zawsze możemy je podzielić tak, aby każdemu było łatwiej,  ponieważ nadmiar obowiązków może przytłoczyć. Gdy cały czas robimy coś w domu, a druga osoba tylko leży lub zostawia po sobie bałagan, to jest to demotywujące oraz frustrujące. Tracimy przez to chęci do wykonywania swoich obowiązków, a co za tym idzie nie dość, że odkładamy je na później, to jeszcze wykonujemy je na tak zwane pół gwizdka.

Jak rozdzielić obowiązki?

Nie jest istotne, czy dzielimy je z rodziną, z partnerem czy z dzieckiem. Każdy powinien robić to, w czym czuje się najlepiej i przede wszystkim dobrze. Wtedy obowiązki nie kojarzą się z przymusem, a z przyjemnością, dzięki której każdemu na pewno będzie się żyć lepiej. Ważne, żeby każdy zaproponował, co może robić i te obowiązki rozdzielić mniej więcej po równo, żeby każdy miał podobną ilość lub ewentualnie podobną ilość czasu. Oczywiście mycie okien a rozładowanie zmywarki to nieporównanie zupełnie inny wymiar czasu. Chodzi o podział, który każdy musi przedyskutować wraz z osobami, z którymi mieszka.

Mieszkanie a dom  – czy to rzeczywiście taka różnica?

Ludzie, którzy mieszkają w blokach czy osiedlach z mniejszym metrażem, mają lepiej niż ci, którzy mieszkają w domu. O ile metraże w niektórych przypadkach nie różnią się znacząco, to jednak podwórko oraz ogródek robią największą różnicę. Ci, którzy nie mieli nigdy do czynienia z tak zwanymi wiosennymi porządkami, nie zrozumieją tego w pełni, ponieważ nie wyobrażają sobie, ile tak naprawdę zajmuje to czasu, i nie chodzi tu jedynie o koszenie trawy czy grabienie liści na jesień. Tak czy inaczej, jest to ogrom obowiązków, który różni się od pory roku. Tu również domownicy muszą znaleźć porozumienie w kwestiach porządkowych. I o ile możemy sobie powiedzieć „a odkurzę jutro”, to podlanie kwiatów czy odśnieżenie podwórka nie może poczekać chwili. Ważne jest, żeby wybrać osobę systematyczną, która zawsze o wszystkim pamięta i nie trzeba jej co chwilę przypominać o pewnych oczywistościach.

Nieważne – duży dom czy małe mieszkanie – każdy musi pracować, aby wszystkim żyło się lepiej. W końcu ludzie, z którymi mieszkamy, to są nasi najbliżsi. Powinniśmy dbać o czystość naszego środowiska i o dobre relacje, ponieważ dzięki temu każdemu będzie żyło się lepiej.

Zdjęcie: Volha Flaxeco on Unsplash

Zobacz także:

Jak zaangażować dzieci do sprzątania