0

W dzisiejszych czasach rozwód jest wszechobecny, a nowy związek rodzica czymś zupełnie normalnym. Kiedy pojawia się nowy partner pozostaje pytanie, co na to dziecko? Jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste. Nowa sytuacja może przysporzyć wiele wątpliwości również najmłodszym. Narastają intrygi i pytania. Jednym z wielu problemów jest poznanie nowego partnera z dzieckiem.

Od czego zacząć?

Wiele mam nie chce przedstawiać dzieciom innego mężczyzny. Boją się reakcji pociechy bądź ponownego rozpadu związku. Najlepiej zapoznać dziecko z partnerem w momencie, kiedy jesteś pewna co do związku. W końcu nie wiadomo jak zareaguje Twój maluch, więc najlepiej zacząć powoli i spokojnie. Kiepskim pomysłem będzie od razu wprowadzanie do domu nowego partnera bez wcześniejszego uprzedzenia.

  1. Zacznij od szczerej rozmowy.

Na początku powiadom swoje dziecko, że jest ktoś taki w Twoim życiu i że chcesz mu przedstawić nową osobę. Opisz go, powiedz coś o nim. Pamiętaj, żeby niczego nie zakłamywać. Przyzwyczajaj dziecko już od samego początku.

  1. Daj mu czas.

Może ono potrzebować chwili, by zrozumieć. Nie spiesz się, podchodź do tematu małymi kroczkami.

  1. Zapytaj jak się czuje.

Dowiedz się, jakie dziecko ma odczucia, czego się obawia. Pozwól, aby mówiło szczerze o wszystkim, co go intryguje i niepokoi. Pytaj wprost, aby od razu móc rozwiać wątpliwości.

  1. Zapewnij, że jest dla Ciebie najważniejsze i nikt go nie zastąpi.

Wbrew pozorom nie wszystkie pociechy mogą sobie z tego zdawać sprawę. Jest wiele spraw, które dla dorosłych wydają się oczywiste i nie stwarzają żadnego problemu, ale dziecko myśli inaczej i może nie być pewne, co do niektórych spraw.

  1. Zorganizuj krótkie spotkanie.

Niech Twoje dziecko pozna partnera. Pokaż mu, że on wcale nie musi być zły. Wybierz odpowiednie miejsce i czas. Zadbaj, żeby było to krótkie zapoznanie, a nie oficjalna uroczystość. Na pierwsze spotkanie świetnym pomysłem będzie park lub plac zabaw, z czasem można zacząć przyprowadzać ukochanego do domu.

Jak poradzić sobie z reakcją dziecka?

Dziecko może zareagować na różne sposoby. Często towarzyszą temu trudne emocje, takie jak złość czy zakłopotanie. Dla niego odejście jednego rodzica to niekiedy ogromny ból, a pojawienie się nowej osoby w domu wcale nie pomaga. Każdy jest inny i nie wszyscy przyswajają informacje tak samo. Zupełnie inaczej wygląda wyjaśnianie sytuacji dzieciom starszym, nastolatkom, które są w stanie zrozumieć o wiele więcej niż młodsi. Małym dzieciom często przychodzą różne rzeczy do głowy. Zdarza się, że obwiniają jednego rodzica, mogą obwiniać nowego ukochanego, a nawet i samych siebie. W zależności od tego, jak zareaguje Twoje dziecko, musisz się odpowiednio zachować i pomóc mu zrozumieć okoliczności.

Najważniejsza jest tutaj cierpliwość. Niejednokrotnie na początku najmłodsi reagują bardzo źle na nowego partnera. Zdaje się, że nic się nie da zrobić, że dziecko jest nieugięte i kategorycznie nie zgadza się na nowy związek rodzica. Z czasem jednak wiele dzieci przekonuje się. Zauważają, że ten nowy partner mamy wcale nie jest taki zły.

Tłumacz mu na spokojnie, że nowy związek nie jest niczym złym. Wyjaśniaj, że nowy Pan, z którym teraz się spotykasz jest w porządku. Dobrze jakby ojciec dziecka również zapewniał, że wszystko gra i nic złego się nie stanie, jak maluch polubi nowego partnera. Znowu najważniejszy jest czas, którego dziecko bardzo potrzebuje, aby przyswoić i zrozumieć to, co się dzieje.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychologicznej. Dobry psycholog dziecięcy na pewno pomoże przepracować wszystkie uwagi i obawy. W kompetentny sposób wyjaśni okoliczności i pomoże w walce ze stresem.

Pamiętaj, masz prawo do związku

Rozwód nigdy nie należy do łatwych zadań. Ciężar psychiczny spoczywa na rodzicach, na dziecku, na nowym partnerze. Niemiłe i przykre zdarzenia na pewno się pojawią. Mimo to pamiętaj, że masz prawo do szczęścia. Nawet jeśli Twoje dziecko się nie cieszy z tego powodu, musisz wiedzieć, że nie robisz nic złego. Nie rezygnuj z prawdziwej relacji w momencie, gdy malec się nie zgadza. Zawsze licz się z uczuciami swojego dziecka, ale nie pozwól, aby kontrolowało Twoje życie.

Zdjęcie: Alice Bitencourt z Pixabay

Zobacz także:

Portale randkowe – kobieta na krańcu… Internetu