„Priorytet istnieje w naszym życiu wtedy, gdy coś z nim robimy. Priorytet jest priorytetem wtedy, gdy za gadaniem idzie mocna akcja, działanie, odpowiednie decyzje, a przede wszystkim czas. Jeśli nie mamy czasu na priorytet to znaczy, że to wcale nie jest najważniejsza rzecz w naszym życiu”
Edyta Zając, psycholog, trenerka i autorka książek psychologicznych oraz kursów online.
Jakie są obecnie kobiece priorytety oraz jakie były kiedyś?
Historie kobiet, ich życia oraz zmieniające się priorytety szokują po dziś dzień. Bardzo często mówi się dość beztrosko, że „kobieta zmienną jest”. Natomiast uważam, że to nie kobieta jest zmienna, tylko świat, w którym żyje oraz czynniki, które sprawiają, że ten świat wokół kobiety się zmienia, a co za tym idzie zmieniają się kobiece priorytety. Co jest dla nas ważne? A co jest ważniejsze? Co było ważne kiedyś i dlaczego te kobiece priorytety uległy zmianie? Trzeba postawić sprawę jasno – to co jest priorytetem w życiu jednej kobiety obecnie, nie będzie priorytetem w życiu innej kobiety. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Drogie Panie – jesteśmy różne od siebie i to jest ok! Gdyby świat był pełen ludzi, którzy wyglądają, myślą i zachowują się tak samo, to najprawdopodobniej nie moglibyśmy siebie nazywać dalej ludźmi, poza tym byłoby okropnie nudno!
Priorytety kobiet dawniej
Kobiety dawniej miały inne priorytety niż kobiety dzisiaj. Dlaczego? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, nie zagłębiając się w tajemnice historii ludzkości. Panuje powszechna opinia wśród środowisk skupionych wokół męskiej siły, iż to mężczyźni byli pionierami historii. Nic bardziej mylnego! Historie ludzkości tworzyli po prostu ludzie, a nie kobiety czy mężczyźni. Bez względu na to, w jaką epokę świata się zagłębimy, to w każdej z nich można znaleźć fascynujące profile kobiet, które zmieniły losy historii – czy danej dziedziny nauki, literatury – czy sztuki. Prawdą jest natomiast, że kobiety i ich wolność, a zarazem wpływ na losy świata był mocno ograniczony, ze względu na fakt, iż dawniej rola kobiety w rodzinie i społeczeństwie była znacznie inna. Kobiece priorytety skupiały się w znacznej mierze na rodzinie i prowadzeniu domu.
Weźmy pod uwagę fakt, iż w czasach I czy II wojny światowej ogólnym priorytetem było po prostu ratowanie życia – swojego i swoich najbliższych. Pamiętajmy o tym, iż w okupowanej Polsce kobiety oprócz standardowych obowiązków, takich jak: opieka nad dziećmi, mężem – czy domem, bardzo często działały również w konspiracji. Zatem walczyły o wolność Polski na równi z mężczyznami! Przykładem takiej kobiety może być chociażby Maria Klichowska, pseudonim „Czerska”. Podczas II wojny światowej pomagała brytyjskim żołnierzom w ewakuacji z obozu jeńców znajdującym się w Poznaniu. Brała udział w strajku przeciwko eliminowaniu języka polskiego ze szkół na Pomorzu. Inną fascynującą postacią była Maria Skłodowska-Curie, która, waz ze swym mężem Piotrem stała się pionierem w dziedzinie chemii, za odkrycie dwóch nowych pierwiastków o nazwie: Polon i Rad. Zatem priorytetem Marii – był rozwój naukowy. Warto wspomnieć o takich kobietach jak Maria Konopnicka – czy Wisława Szymborska – pionierki poezji i literatury.
Priorytety kobiet dzisiaj
Natomiast jak kobiece priorytety wyglądają dzisiaj? Wywalczona wolność o prawa wyborcze sufrażystek, dała nam, współczesnym kobietom, znacznie więcej pola do popisu. Dzisiaj możemy szybciej i znacznie efektywniej działać. Poza tym chcemy więcej. Dzisiejsza kobieta, chce być wspaniałą matką, żoną i gospodynią domową oraz w tym samym czasie dynamicznie rozwijać swoją karierę. Chcemy przy tym świetnie wyglądać i podążać za trendami. Potrzebujemy nie dwóch rąk, a co najmniej kilkanaście, aby w tym samym czasie móc pogodzić wszystkie te dziedziny życia. Ciężko nam zrezygnować z rodziny na rzecz kariery, natomiast równie ciężko jest nam zostawić rozwój kariery, czy rozwój osobsty na rzecz poświęcenia się rodzinie.
Istnieje mylący stereotyp, iż współczesna kobieta to Superwoman, gotowa na wszystko i mogąca zrobić i osiągnąć wszystko. Nie twierdzę, że tak nie jest! Wręcz przeciwnie! Jednak w tym pędzie o wszystko, co nam się należy, bardzo szybko wypalamy się – bo nie wyznaczamy sobie priorytetów. Musisz sama się zastanowić, na czym tak naprawdę najbardziej Ci zależy. Co sprawia, że jesteś szczęśliwa? Czy jest to udany – związek? A może szczęśliwa rodzina? Czy może kariera zawodowa, idąca w odpowiednim kierunku? A może samodoskonalenie się i edukacja? Wybór zależy od Ciebie!
Ostatnia rada
Tak naprawę najgorsze, co możemy zrobić sobie nawzajem – to krytykować swoje kobiece priorytety. To, że dla Twojej przyjaciółki najważniejsza jest rodzina, nie oznacza, że w ten sposób się nie rozwija, bo Ty rozwijasz swoją karierę zawodową. Oznacza to po prostu, że rozwija swoje życie rodzinne i nad tym pracuje – i to jest ok! To, że Twoja siostra nie została jeszcze mamą, nie oznacza, że jest gorsza od Ciebie. Po prostu ta dziedzina życia nie jest dla niej priorytetem – być może jest nim jej praca. To, że jedna kobieta chodzi na siłownię i dba o siebie, nie oznacza, że jest lepsza – czy gorsza od matki, będącej po ciąży i karmiącej piersią, której tu i ówdzie jest trochę więcej ciała. Oznacza – to po prostu, że lubi dbać o siebie – i to jest jej priorytet.
Zatem kobieto – zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze i działaj! Pamiętaj, że Twój priorytet jest martwy, bez konkretnego działania! Wyznaczaj sobie cele i dąż do nich, tym samym wspierając inne kobiety w dążeniu do ich celu. Bo kto Ciebie zrozumie lepiej – niż inna kobieta? A jeżeli upadniesz – to popraw swoją „koronę” i idź dalej! Nie poddawaj się!
„Wczoraj miałam trudny emocjonalnie dzień. Dziś wstał nowy dzień. Czas zacząć tworzyć rozwiązania, a nie narzekać, że jest trudno”
Anna Słowińska
BIBLIOGRAFIA:
Oto, jakie priorytety mają dziś Polki I dlaczego coraz częściej nie jest to życie rodzinne, dziennik.pl, 2016, Dostępne w World Wide Web:https://kobieta.dziennik.pl/twoje-emocje/artykuly/515102,katarzyna-pawlikowska-polki.html [Dostęp dnia: 19.03.2023]
Knopek N., Możesz miec wszystko. Ale nie wszystko naraz. Czyli ustalanie priorytetów, Simplife, 2016. Dostępne w World Wide Web: https://simplife.pl/2016/08/28/mozesz-miec-wszystko-ale-nie-wszystko-naraz-czyli-ustalanie-priorytetow/ [Dostęp dnia: 19.03.2023]
Zając E., #1 Tapety na telefon z cytatami, 2019, Dostępne w World Wide Web: https://edytazajac.pl/tapety-na-telefon/ [Dostęp dnia: 19.03.2023]
Kopczyńska I., Kobiety polskiej konspiracji 1939-1945: Maria Klichowska pseudonym “Czerska”, Instytut Pamięci Narodowej, Dostępne w World Wide Web: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/112064,Kobiety-polskiej-konspiracji-1939-1945-Maria-Klichowska-pseudonim-Czerska.html [Dostęp dnia: 19.03.2023]
Słowińska A., Cytaty, Wolność & Władza, Dostępne w World Wide Web: https://wolnosciwladza.com/cytaty/ [Dostęp dnia: 19.03.2023]