0

Opieka nad seniorem to kwestia, która pojawia się w życiu większości z nas. Choć trudno nam to często zaakceptować, nasi rodzice z wiekiem stają się coraz mniej samodzielni. Pojawiają się kolejne choroby i dolegliwości wieku podeszłego. Bywa tak, że z tego powodu cała rodzina musi zorganizować na nowo swoje życie. Jak pomóc schorowanym, niedołężnym rodzicom? Jak pogodzić opiekę nad seniorem z codziennymi obowiązkami?

Trudna starość, przykre emocje

Kochamy naszych rodziców, babcie i dziadków. Niestety, starość jest często najtrudniejszym okresem życia. Nasi bliscy seniorzy często cierpią z powodu przewlekłych chorób i problemów z pamięcią czy poruszaniem się. Jest to bolesne nie tylko dla nich, ale też dla ich najbliższych. Trudno nam niekiedy zaakceptować, że mama, która jeszcze niedawno była osobą radosną i aktywną, nagle zamknęła się w sobie i przestała wychodzić z domu. Jak pogodzić się z tym, że tata, który uwielbiał szalone zabawy z wnukami, traci siły i ma problemy z pamięcią? To przykre, ale taka jest kolej rzeczy. Rodzice, którzy kiedyś opiekowali się nami, potem pomagali przy wychowaniu wnucząt, teraz sami potrzebują wsparcia i zrozumienia. To często trudny czas dla całej rodziny, dlatego w pomoc seniorowi warto zaangażować wszystkich jej członków.

Poproś o pomoc rodzeństwo, dzieci i partnera

Opieka nad starszą, schorowaną osobą plus własne, codzienne obowiązki to zdecydowanie za dużo na jedną osobę. Jeśli masz rodzeństwo, najlepiej wspólnie ustalcie zakres obowiązków. Wprawdzie najwięcej zadań przypada zwykle temu, kto mieszka najbliżej seniora. Mimo to brat czy siostra może podwieźć rodzica chociażby na wizytę lekarską czy pobyć z nim podczas urlopu. Jeśli jesteś jedynaczką, poproś o pomoc swoje dzieci i partnera. Nastolatki mogą posprzątać mieszkanie babci czy zrobić zakupy. Starsze osoby potrzebują często po prostu towarzystwa i cieszą się z powodu wizyty wnucząt. Z kolei młodzież uczy się wrażliwości na potrzeby starszych. Pamiętaj też, że Twoje dzieci patrzą na to, jak Ty opiekujesz się swoimi rodzicami. Obserwują, czy masz dla nich czas, cierpliwość i dobre słowo. Prawdopodobne jest, że w ten sam sposób one zaopiekują się Tobą za kilkadziesiąt lat. Twój mąż lub partner także może pomóc w niektórych sytuacjach. Nawet jeśli nie czuje bliskiej więzi z teściami, może zrobić drobne naprawy w ich mieszkaniu czy podwieźć ich do lekarza. Dzięki temu będzie Ci lżej, a poza tym zyskacie wolny czas dla siebie. Z kolei samodzielnemu seniorowi wystarczy ułatwić wykonywanie codziennych czynności. 

Jak ułatwić seniorowi zachowanie samodzielności?

  • Sprawdź, czy w okolicy działają firmy cateringowe. Być może mają w ofercie pożywne, lekkostrawne posiłki dla seniorów. To duże ułatwienie dla staruszków. 
  • Osoby starsze mają często problemy z poruszaniem się. Usuń wszelkie progi w drzwiach oraz dywany na podłogach, o które senior mógłby się potknąć. W łazience połóż maty antypoślizgowe. Wstaw taboret do kabiny prysznicowej i zamontuj w toalecie uchwyt ułatwiający podnoszenie się.
  • Seniorzy cierpią często na przewlekłe choroby i dolegliwości wieku podeszłego, takie jak problemy ze wzrokiem, słuchem, nietrzymanie moczu czy zaniki pamięci. Sprawdź, czy rodzic bierze regularnie przepisane lekarstwa. Dla ułatwienia możesz mu kupić specjalny organizer na leki, z przegrodami na poszczególne dni tygodnia i pory dnia. Pilnuj niezbędnych wizyt u lekarzy specjalistów i badań medycznych. Na problemy z nietrzymaniem moczu może pomóc zabieg ginekologiczny lub urologiczny lub po prostu zapas chłonnych wkładek i majtek.
  • Częstym problemem seniorów jest samotność i nuda, które nieraz prowadzą do depresji. Dlatego warto znaleźć czas na wspólną rozmowę i wspomnienia. Samodzielny i lubiący zwierzęta senior ucieszy się, jeśli kupisz mu psa albo kota. Innym rozwiązaniem są spotkania z rówieśnikami lub zajęcia na uniwersytecie dla seniorów.
  • Niewielkie zaniki pamięci są normalne wśród osób starszych. Można im zapobiegać, dbając o kondycję mózgu poprzez rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie teleturniejów czy gry planszowe.

Niezależnie od problemów pamiętaj, że Twoje sprawy, Twoje zdrowie i potrzeba odpoczynku są równie ważne, jak potrzeby seniora.

Nie rezygnuj z pracy zawodowej i odpoczynku

Nawet jeśli jesteś jedyną opiekunką swoich rodziców, to nadal jesteś przecież żoną, matką i pracownikiem. To normalne, że nie chcesz rezygnować z obowiązków zawodowych. Nie miej też wyrzutów sumienia, gdy chcesz spędzić trochę czasu z partnerem i dziećmi. Dobre relacje z najbliższymi i wspólne miłe chwile dodadzą Ci siły i poprawią nastrój wam wszystkim. Czujesz, że musisz odpocząć od codzienności? Wyłącz telefon i zrób sobie długą kąpiel. Idź do parku na długi spacer albo poczytaj w spokoju książkę. Możesz też wyjechać na weekend lub urlop, jeśli wcześniej zorganizujesz rodzicom opiekę. 

Opieka nad seniorem – jak ją zorganizować?

Zapytaj sąsiadkę rodziców, czy mogłaby odwiedzać staruszków podczas Twojej nieobecności, oczywiście odpłatnie. Zazwyczaj doraźne usługi opiekuńcze świadczą lokalne ośrodki pomocy społecznej. Inna opcja to wynajem specjalistycznej opiekunki na godziny lub całą dobę. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli mieszkasz daleko od rodziców, którzy wymagają stałej pomocy. Niektóre rodziny wynajmują opiekunkę z zamieszkaniem. Może to być na przykład emerytowana pielęgniarka, która zamieszka razem z seniorem. Kolejny sposób to współpraca z agencją specjalistycznych opiekunek dla osób starszych. Zatrudniając opiekunkę, sprawdź jej kwalifikacje i referencje. Opowiedz o codziennych zwyczajach seniora i o jego dolegliwościach. Przekaż opiekunce listę przyjmowanych lekarstw wraz z dawkowaniem. Zostaw numer telefonu do lekarza i do siebie.

Pożegnaj się z rodzicem i wybacz dawne urazy

Jeśli widzisz, że Twój rodzic opada z sił i gaśnie w oczach, to być może są to wasze ostatnie wspólne tygodnie czy dni. Postaraj się zorganizować sobie czas na to, aby być z nim w ostatnich chwilach. Jeśli cierpi, poproś lekarza o środki przeciwbólowe. Twoja matka miała trudny charakter? Nie miałaś dobrego kontaktu z ojcem? Postaraj się wybaczyć im dawne urazy. Większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej, nawet jeśli sprawiają nam przykrość swoimi słowami lub czynami. Przebaczenie i pożegnanie jest trudnym doświadczeniem, ale jest zarazem częścią naszego życia.

Renata Monika Bancerz – copywriterka, blogerka – Mam dobre słowo

Zdjęcie: Alexas_Fotos on Unsplash

Zobacz także:

Emocje