0

Brak potrzebnych danych może być problemem po śmierci bliskiej osoby. Czerwona teczka w domu pozwoli skutecznie zadbać o bliskich w przypadku Twojej śmierci. 

Czerwona teczka w domu ważniejsza od czarnej skrzynki

Czarna skrzynka to narzędzie do zapisywania informacji o przebiegu lotu. To z niej specjaliści dowiadują się co było kluczową przyczyną katastrofy. W każdej rodzinie, zamiast czarnej skrzynki, powinna pojawić się specjalna teczka. Czerwona teczka w domu powinna zawierać najważniejsze informacje o tym, co zrobić gdy wydarzy się największa katastrofa czyli śmierć.

Brak czerwonej teczki utrudnia życie najbliższym

Od 10 lat prowadzę Centrum Ubezpieczeń i na co dzień spotykam się z trudnymi sytuacjami jakie  dotykają moich klientów. Jednak jest jedna rozmowa, którą szczególnie zapamiętałam. Zadzwoniła do mnie Pani z pytaniem:

– Dzień dobry tu Paulina …. Jestem córką Pana Piotra. Dzwonię z pytaniem, czy tata miał u Pani polisę

na życie.

– Niestety Pana Piotr nie jest moim klientem. Co się stało? Mogę jakoś pomóc?

– Tata nagle zmarł i szukamy z mamą, czy miał jakąś polisę na życie. Zadzwoniłam już chyba do

wszystkich agentów z okolicy, ale wszyscy mówią, że tata się u nich nie ubezpieczał. Już nie wiem co

robić….

Pani Paulina przeżywała dwie najtrudniejsze sytuacje. Śmierć najbliższej osoby oraz kompletny brak informacji. W dzisiejszych czasach to właśnie informacja jest kluczowa w podejmowaniu jakichkolwiek działań, nie tylko związanych z ubezpieczeniem. Warto zatem poinformować swoich najbliższych o wszystkich najważniejszych sprawach zanim będzie za późno.

Czerwona teczka w domu – sposób na przekazanie informacji

Zazwyczaj w domu jest jedna osoba, która zajmuje się finansami oraz ubezpieczeniami, a gdy tej osoby zabraknie wkrada się chaos. Na kontach bankowych zalegają miliardy złotych tylko dlatego, że spadkobiercy nie wiedzą o ich istnieniu. Podobnie jest z pieniędzmi z polis – niejednokrotnie beneficjenci nawet nie wiedzą, że są wpisani do ubezpieczenia.

Żeby unikać takich sytuacji należy poinformować najbliższych o tym, co robić w wypadku ich śmierci. Oczywiście, czerwona teczka w domu to umowny zwrot. Może ona przybierać różne postaci. Może to być segregator, karton czy walizka i wcale nie musi być czerwona. Najważniejsze jest to, żeby rodzina otrzymała instrukcję krok po kroku, co zrobić gdy nas zabraknie.

Czerwona teczka w domu – co powinna zawierać?

Najważniejsze informację jakie powinny znaleźć się w teczce:

 • testament,
 • lista osób, które mogą pomóc (np. radca prawny, notariusz),
 • akty notarialne nieruchomości,
 • polisy na życie oraz kontakt do agenta,
 • lista posiadanych rachunkach bankowych, lokat,
 • informacja o zobowiązaniach (czyli kredyty, zadłużenia, karty kredytowe),
 • informacja o OFE, IKE, IKZE, PPK, TFI,
 • dokumenty związane z prowadzoną działalnością (NIP, REGON) lub dokumenty związane z wykonywaną pracą na etacie (nazwa firmy, kontakt do pracodawcy),
 • umowy kupna, najmu, użytkowania, dzierżawy,
 • kopie dokumentów samochodu wraz z polisą i zapasowymi kluczykami,
 • lista adresów e-mail, portali społecznościowych oraz informacja o dyskach w chmurze,
 • list pożegnalny.

Czerwona teczka w domu pomoże rodzinie odnaleźć się w tej najtrudniejszej sytuacji. Bardzo chętnie pomogę w przygotowaniu takiej teczki i stworzeniu kompletu potrzebnych i niezbędnych dokumentów. 

Ewelina Kałużna

Właścicielka Centrum Ubezpieczeń Ewelina Kałużna