0

1 czerwca – Dzień Dziecka. Kiedyś każdy dorosły czekał na ten dzień, wiedząc, że są to drugie urodziny w roku. Paradoksalnie jest to dzień nas wszystkich, bo każdy z nas jest czyimś dzieckiem. Jednak, jak wiadomo, skupia się on na najmłodszych. I tu pojawiają się pytania – jaki prezent im kupić? Co zrobić, aby ten dzień był dla nich wyjątkowy? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe.

Jedynym ograniczeniem co do pomysłów jest nasza kreatywność, bo kto zna lepiej nasze pociechy niż my sami. Chociaż jest to coraz modniejsze, to nie sztuką jest dać banknot o określonym nominale i po „kłopocie”. W ten dzień trzeba pokazać dziecku, że jest dla nas ważne i spędzić z nim ten dzień. Banknot jest ostatecznością. Chyba że nasze dziecko zbiera na coś i brakuje mu drobnej sumy lub jest już po prostu starsze. Jednak osobiście odradzam tego typu prezenty.

Zainteresowania dziecka

Sami wychowujemy swoje dzieci, więc najlepiej wiemy, co lubią, czym się interesują, jakie są ich pragnienia czy marzenia. Wystarczy również słuchać dziecka. Są one sprytniejsze, niż nam się wydaje i gdy jest coraz bliżej magicznej daty, częściej mówią, co chcą dostać – czy to jakąś zabawkę, czy zdradzają, co je aktualnie najbardziej interesuje. Nie możemy zapomnieć o cenach. Czasem lepiej kupić parę tańszych zabawek, upominków czy też słodyczy niż jedną małą, droga rzecz. Chyba że jest to przedmiot bardzo pożądany. Pamiętajmy, że więcej małych rzeczy zrobi większe wrażenie niż jedna mała. Wtedy dziecko nie wie, za co pierwsze się zabrać. Jeśli dziecko jest cichsze i bardziej introwertyczne, wystarczy usiąść, wziąć kartkę czy telefon i zapisać sobie, co nasze dziecko lubi oraz jakie są gadżety związane z zainteresowaniem naszej pociechy. Potem wystarczy sprytnie podczas rozmowy podpytać się o dane zabawki, np. pod pretekstem zobaczenia tego gadżetu w telewizji, i co o tym nasze dziecko sądzi. Na pewno otworzy się ono przed nami i dowiemy się jego opinii.

Dzień dla nas  

Dzień ten nie kończy się jednak na daniu prezentu i koniec. Trzeba pokazać dziecku, że jest dla nas ważne i że jest to jego dzień. Wiele atrakcji można zaplanować, aby było ono szczęśliwe – czy wyjście do restauracji, zoo, kina. Można także porozmawiać z rodzicem przyjaciela bądź przyjaciółki naszego dziecka i zapewnić im wspólne atrakcje, bo warto dbać o kontakty koleżeńskie naszej pociechy. Można zorganizować im wiele zabaw na świeżym powietrzu, np. w parkach rozrywki czy we wcześniej wspomnianym zoo. To ma być dzień dla dziecka i jemu ma się podobać.

Budowanie więzi

Takie dni budują więź z dzieckiem oraz zbliżają nas do siebie. Warto to wykorzystać, aby uszczęśliwić nasze skarby, aby były wdzięczne za zaplanowanie dnia i spędzenie go z nimi. Prezent prezentem – lalka, zestaw lego czy nowa gra będą na chwilę. Potem zostaną porzucone na półce w pokoju, a wspomnienia pozostaną. Myślę ze najlepszym prezentem dla dziecka jest zapewnienie mu atrakcje, które wiemy, że na pewno mu się spodobają.

Warto robić rzeczy razem, a jeśli nie mamy pomysłu, można razem upiec ciastka czy zrobić słodki deser. W końcu jaki maluch nie lubi słodkości? Nauka nowych rzeczy oraz doświadczeń może być czymś wspaniałym, co dziecko będzie pamiętało na długo.

Zdjęcie: Ekaterina Shevchenko on Unsplash

Zobacz także:

Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

Moje dziecko nie ma przyjaciół