0

Opiekunka dla dziecka staje się coraz bardziej popularnym zarobkiem wśród młodych ludzi. Jest także coraz częstszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia. Narastające tempo życia, pogoń za pieniędzmi, coraz mniejsza ilość czasu sprawia, że zaczyna brakować nam czasu dla naszych pociech. Zdarzają się sytuacje, w których Twoje dziecko jest chore, a żadna bliska osoba nie jest w stanie Ci pomóc w opiece nad maluchem. Wtedy musisz wziąć w pracy wolne, a nie zawsze masz na to możliwość. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się niania.
Jest to coraz popularniejsza forma zarobku wśród młodych, ale i starszych ludzi. Czy to dobry pomysł? Na co warto zwrócić uwagę?

Kiedy powinniśmy zdecydować się na poszukiwania opiekunki?

Nie ma w tym nic złego, że czasem, dając z siebie 100%, wciąż potrzebujemy zasięgnąć pomocy u innych. Jeżeli Twoje dziecko jest chore, masz nagłe wyjście, musisz zostać dłużej w pracy, a nawet potrzebujesz odpoczynku dla samej siebie, sięgnij pomoc niani.

Niania – jaka powinna być?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na preferencje kandydatów. Czy wcześniej mieli doświadczenie w pracy z dziećmi, czy posiadają wyższe kwalifikacje, co ważne – czy ukończyli kurs pierwszej pomocy. Jeżeli mamy małe dzieci, dla większego bezpieczeństwa należy zatrudnić kogoś bardziej doświadczonego. Przy starszych dzieciach warto dać szansę osobom, które dopiero to doświadczenie chcą zdobyć.

Warto zwrócić uwagę na to, czy osoba którą zatrudniasz jest osobą ciepłą, punktualną, kreatywną, zaradną, odpowiedzialną oraz przede wszystkim czy ma zamiłowanie do dzieci. Zwróć uwagę na sposób, w jaki kandydatka wypowiada się na temat dzieci i pracy z nimi.

Warunki zatrudnienia oraz wynagrodzenie

Bardzo ważnym etapem w poszukiwaniu odpowiedniej opiekunki dla Twojego dziecka będzie dokładne i przejrzyste ustalenie warunków, na podstawie których niania będzie wykonywała swoją pracę. Jeżeli wymagasz, aby gotowała dziecku jedzenie od razu to powiedz. Każdy najmniejszy szczegół musi zostać odpowiednio omówiony, aby współpraca przebiegała pomyślnie. Bardzo często zdarza się tak, że nianie za dodatkowe zadania takie jak sprzątanie, gotowanie bądź wyprowadzenie psa na dwór wymagają dodatkowej zapłaty. Dlatego tak ważne jest na wstępie ustalenie wszystkich warunków.

Nie zapomnij również poinformować niani o wszelkich chorobach dziecka, uczuleniach na różnego rodzaju jedzenie, o swoich metodach wychowawczych oraz wszelkich ważnych informacjach.

Wynagrodzenie to sprawa indywidualna. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad odpowiednią stawką godzinową, warto wiedzieć, że kwota waha się pomiędzy 15-30 zł. Wszystko zależy od ilości dzieci, którą zawierzamy niani oraz dodatkowych obowiązków.

Dzień próbny oraz rozmowy z dzieckiem

Zanim zostawisz dziecko pod opieką niani zaproś ją na dzień próbny pod Twoim okiem. Będziesz mogła zobaczyć, jak Twoje dziecko będzie się dogadywało z obcą osobą czy niania będzie potrafiła zainteresować dziecko w kreatywny sposób i czy zrobi na maluchu pozytywne wrażenie. Dodatkowo będziesz mogła wyłapać różne zachowania i ostatecznie zdecydować, czy z tą właśnie osobą zostawisz swoje dziecko na dłużej.

Nie zapomnij też o aktywnej rozmowie z dzieckiem. Podpytaj, jak się czuło z nową osobą, czego się nowego dowiedziało lub nauczyło od niani. To bardzo ważne, aby zachować ostrożność i mieć kontrolę nad tym, czy dziecko jest z tej formy spędzania czasu zadowolone.

Kamery

Wielu rodziców, zatrudniając opiekunkę do dzieci, decyduje się na instalację kamer w domu. Dzięki temu możesz nadzorować cały przebieg opieki nad swoim dzieckiem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten krok pod żadnym pozorem tego nie ukrywaj. Każda niania ma prawo wiedzieć o tym, że w domu są kamery oraz może się na to nie zgodzić.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy opiekunka dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem odpowiedź brzmi – tak. Musisz tylko wiedzieć jakiej osoby szukasz i czego od niej oczekujesz. Niania, dla której opieka nad dziećmi jest pasją i zamiłowaniem przyniesie dla Ciebie i Twojego dziecka niesamowitą korzyść.

Zdjęcie: Marisa Howenstine on Unsplash