0

Duża część rodziców zmaga się z sytuacją, kiedy ich dziecko nie chce chodzić do szkoły. Może to być frustrujące zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jakie są przyczyny takiego zachowania? W artykule podpowiem kilka rozwiązań dla rodziców zmagających się z tym problemem.

Komunikacja

Najważniejsze jest, aby nawiązać z dzieckiem dobrą relację i porozmawiać. Zapytaj, skąd u niego wzięła się niechęć do chodzenia do szkoły. Być może jest to związane z trudnościami w nauce, z niewłaściwymi relacjami z rówieśnikami lub dziecko czuje się po prostu zagubione w szkolnym środowisku. Przy rozmowie wyraź empatię i zrozumienie, a także obiecaj pomoc i wsparcie.

Rozwiązanie problemu

Problemy są po to, aby je rozwiązywać. Jeśli dziecko nie chce iść do szkoły, powodem może być stres związany z przykładowo niewłaściwą metodą nauczania. Dziecko może mieć być po prostu obciążone ogromną ilością nauki czy rozległym programem nauczania. Jeśli Twoje dziecko nie jest zbyt chętne do rozmowy, poproś o rozmowę wychowawcę lub psychologa szkolnego.

Wsparcie

Zawsze okazuj dziecku wsparcie. W niektórych przypadkach może się okazać, iż konieczne jest znalezienie dodatkowego wsparcia dla dziecka. Wizyta u psychologa lub indywidualne konsultacje z nauczycielem powinny pomóc. Oczywiście nie zmuszaj swojej pociechy do spotkania np. z psychologiem, jeśli tego nie chce.

Motywacja i pozytywne myślenie

Motywacja jest kluczowym aspektem, aby zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły. Pokaż dziecku pozytywne aspekty szkoły i zachęć je do znalezienia swojego indywidualnego hobby, którym mogłoby się zająć tuż po zajęciach. Możesz także wymyślić system motywacyjny, co będzie dodatkową zachętą do aktywnego uczestniczenia w zajęciach dla dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, a co za tym idzie – może istnieć wiele różnych przyczyn, dla których niechętnie chodzi ono do szkoły. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać je w kryzysowych sytuacjach. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas i zauważasz, że ciężko jest znaleźć dla niego rozwiązanie, nie czekaj i jak najszybciej skonsultuj się z profesjonalistą, który przyjdzie z pomocą Twojemu dziecku.

Zdjęcie: Zhivko Minkov on Unsplash

Zobacz także:

Metody uczenia się – która będzie idealna dla Twojego dziecka?

Jak zachęcić dziecko do nauki?