0

Jak pięknie wyglądać i cieszyć się doskonałym samopoczuciem bez względu na PESEL.

Jeśli zmarszczki i pierwsze siwe włosy zaczynają zaprzątać Twoją uwagę, wiedz, że PESEL niewiele ma wspólnego z Twoim wiekiem. Twoje ciało składa się z kilkudziesięciu bilionów komórek i żadna z nich nigdy nie zagląda do kalendarza, więc i Ty możesz przestać. Zamiast tego warto się z nimi zaprzyjaźnić i zacząć dawać im to, czego potrzebują, by utrzymać Cię w doskonałej formie przez długie lata.

            Co więc zrobić, by tryskać młodością bez względu na wiek? Najważniejsze, to zrozumieć, że nigdy nie jest za późno, by zacząć, a potem – zacząć! Młodość to tak naprawdę świetne zdrowie. Aby o nie zadbać, skorzystaj z podpowiedzi Iaso, greckiej bogini procesu odnowy. Nauczała on ludzi, że ich samopoczcie jest odbiciem ich wyborów, a żeby wrócić do równowagi, należy zajrzeć w głąb siebie, ponieważ Natura dała nam wszystko, co niezbędne do zdrowia, szczęścia i witalności. Oto jej recepta:

I jak Idylla, czyli spokój ducha i zadowolenie z życia. Szczęście to nie jest mityczny jednorożec, którego spotykają jedynie wybrańcy. Nauka dostarcza nam dość dokładnego przepisu, jak je sobie stworzyć: buduj dobre relacje z bliskimi, odnajdź poczucie sensu w życiu, doceniaj, zamiast narzekać, naucz się zarządzać swoimi emocjami, wybierz „być” zamiast „mieć” i mimo wszystko zadbaj o dobrostan materialny. Osoby szczęśliwe są ogólnie zdrowsze i dłużej żyją.

A jak Aktywność fizyczna. Czy wiesz, że nie jest prawdą, że tracimy sprawność z powodu starzenia? Starzejemy się, ponieważ z wiekiem przestajemy się ruszać. A ruch wydłuża telomery, części Twoich chromosomów odpowiedzialne za długość życia komórek. Nie potrzebujesz ciężkich treningów, by zachować młodość. Wystarczy regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery albo ćwiczenia wykonywane w domu. Wybierz takie, które sprawią Ci przyjemność.

S jak Sen. Bardziej od tego, ile śpisz, liczy się jak dobrze śpisz. Sen to klucz do skutecznej odnowy. Kiedy Ty padasz w objęcia Morfeusza, Twoje ciało zabiera się do intensywnej pracy. Sprząta, naprawia, regeneruje, wymienia zużyte części. Im lepiej dbasz o jakość swojego snu, tym bardziej mu w tym ważnym procesie pomagasz.

O jak Odżywianie. Najlepsza dla młodości jest dieta uboga w mięso, a bogata w nieprzetworzone produkty roślinne. To oznacza dużo warzyw i owoców, orzechów i nasion, bogactwo kolorów, smaków i zapachów.  Może wydawać się trudne, ale Internet aż kipi od fantastycznych przepisów i na pewno znajdziesz odpowiednie dla siebie.