0

Rozliczenie PIT to powinność, którą wykonujemy corocznie. Możemy to rozpatrywać pozytywnie lub negatywnie – w zależności czy mamy nadpłatę czy niedopłatę. Niezależnie od tego większość ludzi czeka z tym do samego końca, czyli do końca kwietnia. Oczywiście nie musimy nic robić i wtedy zostaniemy rozliczeni automatycznie, ale warto mieć świadomość możliwości odliczenia różnego rodzaju ulg, a także przekazania 1,5% organizacji, którą my wybierzemy.

Czego dowiesz się z rozmowy:

  1. Co to jest podatek dochodowy, kto go płaci, jakie dochody podlegają opodatkowaniu, jakie są symbole formularzy podatkowych?
  2. Czym są koszty uzyskania przychodów, kwota zmniejszająca podatek, pracownicza ulga podatkowa?
  3. Jakie mamy progi podatkowe?
  4. Jakie są rodzaje i sposoby rozliczenia podatkowego (z żoną/mężem, dzieckiem) i wyłączenia, np. gdy prowadzona jest działalność gospodarcza na ryczałcie lub liniowym?
  5. Ryczałt przy wynajmie mieszkania – czy ma wpływ na wspólne rozliczenie?
  6. Jak rozpatrujemy dochody zagraniczne, a obowiązek rozliczenia w Polsce? Czym jest rezydencja podatkowa, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, konwencja MLI?
  7. Jakie są ulgi i odliczenia od dochodu i od podatku?
  8. Co to jest usługa e-PIT?
  9. Czym jest i w jaki sposób można przekazać 1,5% na OPP?
  10. Podatek do zwrotu albo do zapłaty: nr konta do zapłaty podatku, terminy zwrotu lub zapłaty.

Kiedy i gdzie?

3.04.2024 o godz. 20:00 na kanale YouTube – Sama Mama TV

Nasz gość:

Barbara Zapadka – z wykształcenia chemik i ekonomista. Wiele razy mierzyła się w swoim życiu z różnymi zmianami i musiała odnajdywać się w nowych rolach. Zawsze w takich sytuacjach powtarzała sobie, że da radę i… dawała radę. Jej kariera zawodowa jest odzwierciedleniem pasji do nauki, rozwoju i dzielenia się wiedzą. Choć zawsze uważała, że do odważnych nie należy, mimo niewielkiego doświadczenia w zawodzie odważyła się podjąć pracę na stanowisku głównej księgowej i… dałam radę! Dwanaście lat temu zapragnęła zostać swoim szefem i otworzyła biuro rachunkowe. Od tego czasu wystawiła 4176 faktur, obsłużyła 124 firmy, rozliczyła ponad 1500 PIT-ów z dochodów polskich i zagranicznych. Pomogła 670 klientom odzyskać ponad 600 tys. euro podatku zapłaconego za granicą.

Jej mottem życiowym są słowa Reginy Brett: „Jeśli myślisz, że nie możesz nic zmienić, to zmień myślenie”.

Od dawna pasjonuje ją rozwój osobisty. Zaczęła doskonalić swoje umiejętności w zawodzie mówcy inspiracyjnego. Absolwentka programu World Class Speaker oraz Akademii Zawodowych Mówców. W 2021 roku wystąpiła na Życiu Bez Ograniczeń organizowanym przez Łukasza Milewskiego. W 2023 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie mówców na konferencji Power Day oraz zdobyła nagrodę publiczności. Współautorka książki Sztuka Inspirowania. Miała niepowtarzalną okazję do podzielenia się w tym projekcie swoimi doświadczeniami na temat zarządzania zmianą i zdrowego egoizmu, stojąc obok takich sław jak Brian Tracy i Sebastian Kotów. Udziela również wywiadów i podcastów, występuje na konferencjach, dzieląc się wiedzą księgowo-podatkową oraz inspirując ludzi do odważnego życia i spełniania marzeń.

Rozliczenie PIT – rozmowa z Barbarą Zapadką