1

Aromatyczne zioła zebrane prosto z kuchennego parapetu, są źródłem cennych składników mineralnych i witamin. Domowa uprawa ziół w doniczkach umożliwia dostęp do świeżych, ekologicznych przypraw przez cały rok. Dowiedz się, jak uprawiać zioła w domu oraz które gatunki ziół są najlepsze do uprawy w doniczkach.

Jakie zioła można uprawiać w domu?

Domowa uprawa ziół ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala mieć zawsze pod ręką świeże, aromatyczne rośliny, które są wolne od sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Wiele ziół ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego nawet niedoświadczone osoby mogą cieszyć się ich uprawą w domowych warunkach.

Wybór gatunków ziół do uprawy w domu jest bardzo duży. Dzięki temu można ciekawie urozmaić kuchenną przestrzeń, ustawiając w niej doniczki z różnymi ziołami o różnych kolorach i kształtach liści. Do gatunków ziół, szczególnie polecanych do uprawy w doniczkach na parapecie, należą:

 • Bazylia
 • Majeranek
 • Oregano
 • Rozmaryn
 • Melisa
 • Mięta
 • Kolendra
 • Tymianek
 • Pietruszka
 • Koperek
 • Cząber

Oczywiście ta lista nie jest zamknięta! Jeśli lubisz wyzwania, spróbuj uprawiać również bardziej wymagające i mniej popularne gatunki ziół. Możesz kupić gotowe sadzonki ziół w sklepie ogrodniczym lub wysiać je samodzielnie bezpośrednio do doniczki.

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

Odpowiednie podłoże do uprawy ziół powinno zawierać niewielką ilość składników pokarmowych i charakteryzować się lekko zasadowym odczynem. Dla ziół najlepszym podłożem będzie przede wszystkim ziemia przeznaczona do uprawy warzyw.

Zioła uprawiane w doniczkach potrzebują regularnego nawożenia

W tym celu należy stosować nawozy organiczne jak np. biohumus produkowany przez dżdżownice kalifornijskie. Jest on bardzo dobrze wchłaniany przez rośliny i nie może zostać przedawkowany! Dodatkowo korzystnie wpływa na właściwości gleby, szybko poprawia kondycję ziół i uodparnia je na choroby. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wersję biohumusu dedykowaną specjalnie dla ziół. Zioła zasilaj nawozem co 2 tygodnie, szczególnie późną wiosną i latem.

Zioła rosnące w doniczkach, potrzebują dużo wilgoci

Przesuszenie podłoża powoduje ich zamieranie, które trudno cofnąć.  Dlatego zioła w domu trzeba podlewać regularnie, używając wody, która odstała w konewce przynajmniej dobę.

Zioła najlepiej rosną i rozwijają się w temperaturze 15-20⁰C, w dobrze nasłonecznionym miejscu

Źle znoszą przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury. Latem należy unikać wystawiania ich na silne słońce. Doniczki z ziołami powinno się systematycznie obracać, aby równomiernie doświetlić rośliny z każdej strony.

Gdy rośliny zaczną wyglądać nieatrakcyjnie, a ich łodygi nadmiernie drewnieć, należy przyciąć je około 5-7 cm nad ziemią, aby je odmłodzić. Doniczki z przyciętymi ziołami trzeba ustawić z jasnym i ciepłym miejscu i regularnie podlewać. Po kilku tygodniach rośliny się zregenerują, dzięki czemu dalej będzie można z nich korzystać podczas przygotowywania posiłków.

Jak widać, uprawa ziół w domu nie jest skomplikowana i praktycznie każdy może założyć w domu swoją własną ziołową plantację. Nie zwlekaj więc ani chwili i rozpocznij swoją przygodę z domową uprawą ziół już dziś!

Zdjęcie: Markus Spiske on Unsplash

Zobacz także:

Warzywa na balkonie