3

Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług.

– wypowiedź Hermana Auerbacha na temat znaczenia słowa mama i jej niezastąpionej miłości.

Herman Auerbach – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej, doskonale wiedział, że w świecie, w którym praktycznie wszystko da się policzyć i zmierzyć zasadami i prawami naukowymi, istnieją i zawsze będą istnieć pojęcia, których żadną miarą zmierzyć się nie da.

Między innymi była, jest i zawsze będzie nią miłość, która w najczystszej postaci znajduje się w sercu matki, a którą można po prostu opisać jednym prostym słowem – Mama.

Nowo narodzona miłość

Co czuje każda mama, która po raz pierwszy trzyma swoją pociechę na rękach? Jak można słowami opisać ten stan ducha, niezwykłego połączenia, pomiędzy mamą a jej nowo narodzonym dzieckiem? Jest to uczucie znane tym uprzywilejowanym kobietom, którym było dane takiego momentu w życiu doświadczyć. Po prostu poznać na własnej skórze znaczenie słowa – mama. Nie ma i nigdy nie będzie w historii świata czystszej i bardziej szlachetnej miłości. Kochamy bowiem nasze dzieci, takimi, jakimi są. Z ich wadami i zaletami. Doskonale przecież wiemy, że tak jak i wszyscy ludzie, tak i nasze pociechy owe wady posiadają. Jednak siłą owej nieskazitelnej miłości, jakoś wszystkie te wady przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Natomiast to, co ma znaczenie to twarz naszego dziecka, które widzimy po raz pierwszy w życiu. Kiedy po raz pierwszy otwiera swoje oczy, wpatrzone w nas. Wtedy zaczynamy pojmować co oznacza słowo – mama. I już od tej chwili wiemy, że nie będzie nigdy takiej siły, która mogłaby zerwać tę niezwykłą nić połączenia pomiędzy nami a naszym dzieckiem.

Miłość przez pryzmat bólu

Jednak dzień narodzin to jedynie początek podróży, jaką pokonuje mama i dziecko. Później doświadczamy także i bólu w swojej miłości. Patrzymy, jak po raz pierwszy nasze dziecko wraca z zabawy z potłuczonymi kolanami. Przeżywamy z nim jego rozterki, smutki, pierwsze zawody życiowe. Martwimy się, kiedy przychodzi ze szkoły milczące bądź smutne lub kiedy przychodzi do domu z pierwszą oceną niedostateczną. Chcemy przecież, aby nasze dzieci wyrosły na silnych, odpowiedzialnych i odnoszących sukcesy dorosłych.

Jesteśmy w stanie poświęcić wszystko, aby ten cel osiągnąć.

Natomiast, co czuje serce matki, kiedy po raz pierwszy jej dziecko buntuje się przeciwko niej? Co czuje mama, kiedy po raz pierwszy dochodzi do kłótni i nieporozumień między nią a jej dzieckiem? Każda z nas z pewnością była już w takiej sytuacji i z łatwością jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Ból, który pojawia się w sercu matki w takim momencie nie jest możliwy do opisania słowami. Czyż nie pragniemy wtedy jak najszybciej wziąć swoją pociechę ponownie w ramiona? Oczywiście, że tak. Zawsze jednak w pierwszej kolejności myślimy właśnie o niej. Dlatego każda dobra mama, przede wszystkim będzie wychowywać swoje dziecko – mimo bólu, jakie to wychowanie może właśnie jej przysporzyć.

Nasze własne mamy

Bardzo często w życiu, kiedy stajemy się matkami – wspominamy nasze własne mamy i chwile z nimi spędzone. Wtedy wszystko się nam klaruje. Tak jakby, ktoś nagle oświetlił nam dawno zapomnianą, ciemną drogę. Tak jakby nagle na niej znalazły się lampy i latarnie. Nagle wiemy już, dlaczego mama krzyczała, kiedy zbiłyśmy jej ulubiony wazon.

Nagle zdajemy sobie sprawę, dlaczego była zmartwiona, kiedy otaczałyśmy się ludźmi, którzy byli dla nas nieodpowiedni. Wszystko nagle zaczyna mieć sens i dopiero wtedy przychodzi zrozumienie i docenienie naszych własnych mam. Jeszcze bardziej rozumiemy znaczenie słowa – mama – kiedy już same wchodzimy w podobną rolę. Czyż nie jest tak, że dziecko obdarowane taką bezinteresowną miłością, dopiero zdaje sobie sprawę z jej niesamowitości, kiedy już ją utraci?

Kiedy tracimy nasze mamy i odprowadzamy je w już ostatnią ich podróż – wiemy, że czystości i piękna jej miłości nikt ani nic nie jest w stanie zastąpić.

Wracamy myślami do jej uśmiechu, rozmów z nią, jej zimnej ręki na naszym gorącym czole – kiedy miałyśmy gorączkę. A potem same wykonujemy te same czynności, te same funkcje, spełniamy te same role, aby móc się stać takimi, jakimi były nasze mamy.

Aby móc dać naszym dzieciom to, na co zasługują. Miłość w najczystszej formie i postaci, którą same doświadczyłyśmy od naszych wspaniałych mam.

Mama to siła i piękno. Mama to miłość i dobro.

Dla wszystkich naszych czytelniczek, w tym wyjątkowym i pięknym dniu, jakim jest Dzień Matki, fundacja i redakcja SAMA MAMA składa najserdeczniejsze życzenia: uśmiechu na każdy dzień, pogody ducha, wytrwałości w wychowywaniu Waszych wspaniałych i wyjątkowych pociech, a przede wszystkim czerpania radości z uroków macierzyństwa każdego dnia.

BIBLIOGRAFIA:

 30 pięknych cytatów o mamie na Dzień Matki, miastodzieci.pl, Dostępne w World Wide Web:  https://miastodzieci.pl/czytelnia/10-pieknych-cytatow-o-mamach-na-dzien-matki/ [Dostęp: 20.05.2023]

Herman Auerbach, Hasło w: Wikipedia, Dostępne w World Wide Web:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Herman_Auerbach [Dostęp: 20.05.2023]

Zdjęcie: Pete Linforth z Pixabay