2

Mamy koniec roku. Jeszcze kilka dni dzieli nas od Nowego Roku, a wraz z nim pojawią się nowe cele i nowe postanowienia, które sobie wyznaczymy. Jednak, zanim zaczniesz tworzyć listę swoich planów i zamiarów na rok 2024, pragnę, abyś przysiadła i przyjrzała się temu, co wydarzyło się przez minione 12 miesięcy. Wykorzystaj czas, zanim zmienisz kalendarz, na podsumowanie roku, który minął.

Dlaczego podsumowanie może być dla Ciebie ważne?

Czy pamiętasz, jak dokładnie rok temu podchodziłaś do obecnego roku dokładnie z takim samym entuzjazmem, nadzieją na doświadczenie dobrych rzeczy, na realizację wyznaczonych celów?

Warto jest zweryfikować, ile z tych noworocznych 2023 postanowień zrealizowałaś, chociażby po to, aby:

 • wiedzieć, czego nie zrobiłaś i dlaczego, aby tego nie powtórzyć,
 • co dokonałaś i w jaki sposób, aby to powtórzyć,
 • co innego, niezaplanowanego i dobrego wydarzyło się w Twoim życiu,
 • jakie kryzysy, trudności czy przeszkody pokonałaś,
 • co dał lub zabrał Ci mijający rok,
 • jakie działania wykonałaś, a jakich zaniechałaś i dlaczego akurat te,
 • jakie zmiany zaszły w Twoim życiu i w Tobie.

Weryfikacja czy podsumowanie daje nam przede wszystkim:

 • możliwość przyjrzeć się naszym własnym sukcesom i dokonaniom, a to z kolei daje nam nową motywację i determinację do wyznaczania i realizacji następnych celów,
 • widząc, ile celów zostało osiągniętych, buduje się własne zaufanie do siebie, poczucie sprawczości i wiara w siebie oraz swoje możliwości,
 • przyglądając się postanowieniom, które nie zostały osiągnięte, możesz zauważyć, co jest, a co nie jest dla Ciebie ważne. Może to pomoże Ci w tworzeniu celów i postanowień na 2024 rok bardziej spójnych z Tobą,
 • okazję do przyjrzenia się, ilu trudnościom czy kryzysom stawiłaś czoła, ile przeszkód na wielu obszarach pokonałaś, a to buduje siłę psychiczną,
 • a kiedy wrócisz wspomnieniami do cudownych chwil, jakie maiły miejsce, rodzi się nadzieja, że nadchodzący czas, będzie dla Ciebie równie wspaniały.

Pozwól, że zaproponuję Ci kilka pytań, jakie możesz sobie zadać, robiąc podsumowanie mijającego roku.

 1. Które postanowienia lub cele zaplanowałam i je zrealizowałam?
 2. Co takiego w nich było, że zakończyły się sukcesem?
 3. Których natomiast nie osiągnęłam i dlaczego?
 4. Co było sukcesem dla mnie? (W przypadku tego pytania liczy się ilość nie jakość odpowiedzi)
 5. Ilu i jakim trudnościom, przeszkodom czy kryzysom stawiłam czoła? Ile z nich pokonałam?
 6. Które z planów musiałam przełożyć, a które realizuję do dziś?
 7. Co ciekawego, nowego, przyjemnego spotkało mnie w minionym roku?
 8. Co dobrego dla siebie rozbiłam?

Nowy Rok jest dla nas czasem na tworzenie nowych planów, wyznaczanie nowych celów

Aby ten czas mógł dać więcej szczęścia i satysfakcji z życia, warto poświęcić trochę tego cennego czasu na zatrzymanie się i zwrócenie uwagi na to, co się wydarzyło. To pomoże wyciągnąć najważniejsze wnioski, które pomogą nam w tworzeniu nowych planów i zwiększeniu szansy na ich realizację.

O tym, jak wyznaczać sobie cele, aby zwiększyć sobie szansę ich realizację, jest dużo informacji. Zapraszam Cię do mojego zeszłorocznego artykułu na ten temat -> Nowy rok, nowe szanse i nowe możliwości.

Ale jak wspomniałam wyżej, warto jest się zatrzymać. Dać sobie czas i przestrzeń, aby przyjrzeć się temu, co miało miejsce, aby móc jeszcze lepiej wykorzystać czas, jaki nadchodzi. Może z większą spójnością ze sobą wyznaczysz sobie nowe postanowienia lub dasz sobie nową dawkę determinacji do wytrwania w celu, który wciąż realizujesz.

Czas mija bardzo szybko, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem i właśnie w trakcie tego okresu dzieje się dużo, doświadczamy rzeczy przyjemnych i nieprzyjemnych, realizujemy swoje codziennie zadania, odhaczając je z listy. I w tym codziennym natłoku nie dostrzegamy, jak wiele osiągamy, jak jesteśmy silne, zorganizowane, zdeterminowane czy oddane wielu rzeczom.

Daj sobie szansę na dostrzeżenie tego, jak dużo już osiągnęłaś, jak wspaniałą osobą jesteś i jak dużo możesz jeszcze osiągnąć. Naładuj dobrą energią swoją wewnętrzną baterię, aby jej siła wspierała Cię w Nowym 2024 Roku.

Życzę samych cudowności w nadchodzącym Nowym 2024 Roku.

Zdjęcie: Unseen Studio on Unsplash

Zobacz także:

Mapa marzeń

Postanowienia noworoczne – odchudzanie