0

Ciąża to czas, kiedy nasze ciało się zmienia. Po rozwiązaniu pragniemy wrócić do wagi, którą miałyśmy przed urodzeniem dziecka. Wiele z nas zastanawia się, jak schudnąć po porodzie. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę.

Dieta

Warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w pełnowartościowe produkty. W Twoim codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć jajek, ryb, mięsa, kefiru czy jogurtów. Powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi solidną dawkę błonnika. Uczynisz to, spożywając między innymi płatki owsiane, kasze czy pełnoziarniste pieczywo. Nie zapominaj o witaminach. Nie dopuść do niedoboru magnezu, żelaza czy witaminy C.

Pij dużo wody

Najważniejszą zasadą w diecie jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Zwykle jest to około 1,5 litra na 30 kg masy ciała. Pamiętaj, że woda dba o pozbycie się toksyn z naszego organizmu, dodatkowo poprawia kondycję skóry, a co ważne – przyśpiesza metabolizm. Codziennie rano, od razu po wstaniu z łóżka, wypij na czczo szklankę wody. Efekt poczujesz natychmiastowo!

Aktywność fizyczna 

Oprócz diety ważna jest także aktywność fizyczna. Musi być ona jednak dostosowana do możliwości kobiety po porodzie. Takie ćwiczenia najlepiej skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. Kluczem do utraty wagi i zmiany sylwetki jest przede wszystkim cierpliwość. Przez okres pierwszych 3 tygodni po porodzie lepiej odpuść wszelkie aktywności – daj swojemu organizmowi się zregenerować. Ćwiczenia na brzuch wprowadź dopiero po 8-10 tygodniach od porodu, szczególnie jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie.

Ogranicz słodycze 

Nie dopuszczaj do zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami. To właśnie wtedy zazwyczaj sięgamy po przekąskę w postaci batonika, czekolady lub chipsów. Produkty tego typu zawierają tzw. „puste kalorie”. Są one kaloryczne, ale nie dostarczają organizmowi potrzebnych do funkcjonowania składników. Żeby uniknąć takich sytuacji, wprowadź w swój jadłospis lunch. Wybierz zdrowe produkty jako przekąskę. 

Ujemny bilans kaloryczny 

Jeśli chcesz schudnąć, musisz dopilnować, aby Twój bilans kaloryczny był ujemny. Zdania w tym temacie są podzielone. Jedni twierdzą, że można jeść wszystko – byle zmieścić się w kaloriach, natomiast drudzy dopuszczają do diety tylko zdrowe, pożywne produkty. Zdecyduj sama, do której grupy Ty się zaliczasz!

Photo by Fuu J on Unsplash