0

Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

– Stefan Żeromski

Słowa Stefana Żeromskiego oddają całe meritum jakim jest nauka i edukacja szkolna. Nowy rok szkolny zawsze wiąże się z ogromnym stresem nie tylko ze strony dziecka, ale i rodzica. Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, nowe stresy, ale i nowe jeszcze nieodkryte przyjemności związane z całkiem nowym doświadczeniem. Masz dziecko, które w tym roku idzie do pierwszej klasy? Być może nastolatka, który po raz pierwszy zmienia szkołę? Nie wiesz, czego się spodziewać, a tym bardziej jak pomóc swojemu dziecku pokonać nowe kamienie milowe, strach, niepewność? Podpowiemy jak sobie z tym poradzić i jak skutecznie przygotować się na nowy rok szkolny 2023/2024.

Nowy rok szkolny 2023/2024

Niedługo wrzesień, a Ty zastanawiasz się, w co ręce włożyć? Od czego zacząć? Rozpoczęcie roku szkolnego to jest zawsze ogromny stres dla rodzica, jak i dziecka. Pragniemy ukoić Twoje nerwy i powiadomić Cię, że w tym roku rozpoczęcie roku szkolnego wypada 4 września. Zatem wakacje potrwają jeszcze chwilkę dłużej, a Ty będziesz miała trochę więcej czasu na przygotowania. Taka a nie inna decyzja, została podjęta przez Ministra Edukacji Narodowej. Mówi ona jasno i klarownie, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. W związku z tym, jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek, tak jak w tym roku, to zajęcia rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. Natomiast rok szkolny kończy się z dniem 21 czerwca 2024 roku.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim zapoznaj się z programem nauczania swojej pociechy. Programy nauczania przeważnie są dostępne na stronie internetowej ore.edu.pl. Możesz się z nich dowiedzieć m.in. jakie zajęcia będą prowadzone dla Twojej pociechy oraz w jakiej formie.

Jakie wymagania dydaktyczne będą stały przed Wami w tym roku oraz czego tak naprawdę możesz się spodziewać? Zapoznanie się z programem nauczania da Ci pełen obraz tego, czego Twoje dziecko czy nastolatek będzie uczył się w nowym roku szkolnym. Pozwoli Ci to na przygotowanie planu działania. Korzyści związanych z inwestowaniem w edukację szkolną Twojego dziecka są niewymierne.

Warto, oprócz standardowych zakupów szkolnych, zainwestować w dodatkowe pomoce, takie jak własne lektury szkolne, testy egzaminacyjne, streszczenia lektur, zasady pisowni, ortografii, słowniki frazeologicze, ortograficzne czy językowe. Twoja pociecha na pewno to doceni, bo jakże o wiele łatwiej jest sięgnąć na półkę w pokoju czy w salonie we własnym domu po odpowiednią pomoc dodatkową, niż jechać do biblioteki czy zostawać po zajęciach w szkole.

Pamiętaj, że w zasadzie w dobie internetu, nie musisz wydawać majątku na takie pomoce. Jednak dobrze, aby były dla Twojego dziecka dostępne w każdej chwili i zawsze pod ręką.

Zadbaj o to, aby potrzebne podręczniki, zeszyty i przybory były już gotowe w okresie wakacyjnym na nowy rok szkolny. Dlaczego to ważne? Wszyscy lubimy dostawać nowe rzeczy, Twoja pociecha również. W okresie wakacyjnym będzie bardzo zadowolona z nowych pisaków, długopisów, zeszytów i książek, a może nawet sięgnie po nie z ciekawości podczas wakacji. Zawsze to dodatkowe przygotowanie do zajęć.

Jeżeli Twoje dziecko w tym roku podchodzi do egzaminów, nie bój się zainwestować w dodatkowe zajęcia dydaktyczne, takie jak: dodatkowy kurs języka angielskiego czy niemieckiego, a nawet zajęcia sportowe. Dlaczego? W zdrowym ciele – zdrowy duch! Jeżeli zadbasz o jego sprawność fizyczną w tym roku, odpłaci Ci się to w dobrych wynikach w nauce.

Jest naukowo udowodnione, iż zdrowe, sprawne dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce. Związane jest to z odpowiednim dotlenieniem mózgu i redukcją stresu.

Przełam strach i niepewność rozmową

Rozpoczęcie edukacji w nowej szkole czy przygotowania do pierwszej klasy, będą wiązały się z uczuciem strachu i niepewności w psychice Twojego dziecka. Niekoniecznie Ci o tym powie, natomiast na pewno będzie miało obawy związane z tym nowym wydarzeniem w życiu. Porozmawiajcie! Wysłuchaj swojego dziecka, dowiedz się, jakie ma obawy, czego boi się najbardziej, a co go najbardziej ekscytuje. Przyznaj się również do swoich niepewności. Twoje dziecko na pewno nie spodziewa się, że też możesz czuć strach czy stres w związku z jego edukacją. Taka rozmowa może okazać się kojąca i lecznicza. Sprawi, że znacznie bardziej zbliżycie się do siebie. Pozwoli zbudować zaufanie i otwartość waszych relacji na ten nowy rok szkolny, którego przecież tak bardzo będziecie potrzebować.

Zaangażuj rodzinę!

W zasadzie dlaczego nie? Organizujemy spotkania rodzinne, kiedy nasza pociecha przygotowuje się do pierwszej komunii świętej czy obchodzi urodziny. Zapominamy, że nowy rok szkolny to takie „urodziny” na drodze edukacji szkolnej Twojego dziecka.

Nie musi być to duże wydarzenie. Nie musicie wybrać się do nowej, drogiej restauracji – chyba, że chcesz. Jednak po zakończonych przygotowaniach, a przed rozpoczęciem roku takie wsparcie rodziny – babci, dziadka, rodziców chrzestnych czy najbliższego grona przyjaciół – dodadzą Tobie i Twojemu dziecku dodatkowych skrzydeł. Poczujecie, że macie wsparcie i że nie jesteście sami na tej nowej drodze edukacji szkolnej, że macie kibiców, którzy życzą Wam jak najlepiej. Już nie wspominając, jak takie spotkanie rodzinne zabierze cały ten stres z Twoich barków i naładuje Cię pozytywną, dobrą energią.

Dla wszystkich naszych czytelniczek i ich pociech w tym nowym roku szkolnym 2023/2024 redakcja i Fundacja Sama Mama życzy samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Mamom cierpliwości i wytrwałości na drodze wspierania swoich pociech w osiąganiu jak najlepszych wyników i radości na każdy dzień.

Bibliografia:

Adamowicz, A., Nowy termin rozpoczęcia roku szkolnego 2023. Uczniowie będą mieli dłuższe wakacje!, Radio eska, 2023, Dostępne w World Wide Web: https://www.eska.pl/olsztyn/nowy-rok-szkolny-2023-2024-rozpocznie-sie-pozniej-uczniowie-beda-mieli-dluzsze-wakacje-21-07-aa-MGfG-2TeQ-CkcP.html [Dostęp: 24.07.2023].

Zdjęcie: Stefan Schweihofer z Pixabay

Zobacz także:

Metody uczenia się – która będzie idealna dla Twojego dziecka?

Jak zachęcić dziecko do nauki