0

Koncentracja jest jednym z aspektów, który dotyczy człowieka od najmłodszych lat. Z biegiem lat okazało się, że coraz więcej dzieci może odczuwać dyskomfort związany z problemem utrzymania koncentracji. Zaburzenia związane z koncentracją mają także ogromny wpływ na efektywność zdobywania wiedz, pamięć, a nawet ogólną jakość życia dziecka.

Przyczyny problemów z koncentracją

Głównym problemem, który zdecydowanie przybrał na sile w XXI wieku, jest użytkowanie urządzeń  elektronicznych – tj. komputera, tabletu, telefonu czy telewizji. Są one przyczyną powstających u dzieci dysfunkcji. Nieumiejętność trzymania uwagi na konkretnej rzeczy może mieć podłoże w neurologii. Ma to związek ze spowolnionym rozwojem struktur mózgu. Zbyt duża ilość oddziałujących na dziecko impulsów zewnętrznych również może doprowadzić do deficytu koncentracyjnego. Nawet dieta dziecka ma wpływ na jakość koncentracji. Nieprawidłowa dieta, zawierająca produkty o działaniu pobudzającym jak chociażby kakao czy cukier, także może okazać się jedną z przyczyn zaistniałych dolegliwości. Zdiagnozowanie ADHD u dziecka często rozwiewa wątpliwości rodziców, albowiem wzmożona ruchliwość czy impulsywność zdecydowanie są w stanie obniżyć poziom koncentracji.

Jak poprawić koncentrację u dziecka?

Co zrobić, aby poprawić Koncentrację u dziecka? Przede wszystkim ustal harmonogram korzystania z telefonu i różnych innych urządzeń elektronicznych. Zadbaj także o redukcję nadmiaru informacji czy impulsów docierających do dziecka. Oprócz tego istnieją różnego rodzaju ćwiczenia pozwalające na wzmocnienie koncentracji. Jedną z najbardziej znanych metod jest… układanie puzzli. Dużą tego zaletą jest to, iż dziecko w każdym wieku może wykonywać takową aktywność, albowiem nie ma ona ograniczeń wiekowych. W ostatnich latach na popularności zyskują zabawy sensoryczne. Można do nich zaliczyć zabawę produktami typu mąka, makaron, olejki zapachowe, woda i wiele, wiele innych. Dla najmłodszych efektywne może okazać się czytanie bajek, natomiast dla nieco starszych dzieci dobrym rozwiązaniem będzie zwykła rozmowa. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie mają zdecydowany wpływ na rozwój mózgu, gdyż pomagają go stymulować. Dodatkowym przyjemnym skutkiem jest wzmocnienie relacji z rodzicami. Rozmowa z dzieckiem na temat konkretnych wydarzeń, wyjętych chociażby z życia codziennego, wydaje się dosyć błahym, a jednak jak skutecznym rozwiązaniem. Są to istotne czynności, które decydują o rozwoju mózgu.