0

Niejedna mama słyszy od swojej pociechy, że chciałaby mieć pieska. Jest to naturalne, że dziecko pragnie mieć kogoś, z kim bawić czy mieć za towarzysza. Zanim rodzic zdecyduje się na kupno psa, powinien dokładnie przemyśleć zakup. Zwierzak nie może być chwilowym kaprysem dziecka. Warto także wybrać rasę psa, która jest idealna dla dzieci zarówno młodszych, jak i tych starszych. Poniżej wymieniamy kilka ras przyjaznych dzieciom.

Maltańczyk

Ten mały pies będzie bardzo dobrym wyborem dla rodziny, która nie ma doświadczenia w opiece nad psem. Maltańczyk jest bardzo inteligentnym zwierzakiem, dzięki czemu szybko się uczy, a ułożenie go jest proste. Psy te bardzo chętnie towarzyszą w różnego rodzaju zabawach, ale należy mieć na uwadze, że ze względu na niewielki rozmiar mniejsze dzieci należy uczulić, że to nie jest zabawka, aby np. nie zraniły zwierzaka. Źle znosi samotność, więc nie powinien na długo pozostawać sam.

Jack russell terier

Jack russell terier to mały i bardzo ruchliwy pies. Bardzo chętnie podejmuje wszelkiego rodzaju aktywności, więc będzie idealnym towarzyszem dla dzieci, które są „żywym srebrem”. Warto odpowiednio pokierować ułożenie tego psa, ponieważ wtedy będzie zwierzęciem, które wniesie zabawę i radość do naszego domu. Nie jest wskazane posiadanie innych zwierząt, ponieważ może to powodować konflikty.

Terier australijski

Jest to pies, który będzie się dobrze czuł w mieszkaniu pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu. Podobnie jak Jack russell terier jest ruchliwym i skorym do zabaw zwierzakiem, który bardzo chętnie będzie towarzyszył w zabawach. Rasę tę łatwo się szkoli dzięki jego inteligencji.

Cavapoo

Uroczy, mały pies o puszystej, kręconej sierści jest idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Cavapoo uwielbia zabawy i wszelką aktywność, więc jeżeli mamy bardzo ruchliwe pociechy, ten pies będzie wspaniałym towarzyszem. Ten inteligentny pies szybko się uczy, co jest pomocne w stopniowym przyzwyczajaniu go do samotności, jeśli w ciągu dnia wszyscy członkowie rodziny opuszczają dom.

Buldog angielski

Niewielki pies o bardzo charakterystycznym „niezadowolonym” wyrazie pyska, wbrew pozorom jest bardzo towarzyskim i wrażliwym zwierzęciem. Jest to pies spokojny, ale też indywidualista, którego nie zawsze łatwo wciągnąć do zabawy. Ale jeśli zabawa mu się spodoba, będzie chciał się wciąż bawić. Co ważne, buldog angielski jest rasą, która nadaje się do mieszkania, gdyż najczęściej nie wykazuje on nadmiernej potrzeby biegania.

Golden retriever

Bardzo popularna rasa psów, która może stać się najlepszym przyjacielem dziecka. Psy te są bardzo inteligentne, dzięki czemu łatwo się uczą. Potrzebują bliskiego kontaktu z domownikami, przez co bardzo się przywiązują do swoich opiekunów. Te bardzo ruchliwe zwierzęta będą bardzo dobrym towarzyszem zabaw dla żywiołowych dzieci. Jest pogodnym, cierpliwym i posłusznym psem, co sprawia, że jest odpowiedni jako towarzysz dla osób niepełnosprawnych.

Husky syberyjski

Niebieskie lub bursztynowe oczy (często mają dwie różne tęczówki), które wyróżniają go spośród innych ras, oraz nieco „wilczy” wygląd kojarzą go ze śnieżną scenerią. Od pokoleń rasa ta była przystosowywana, aby być posłuszna, dzięki czemu są przyjazne. Trzeba pamiętać, że jest to pies, który przystosowany był do życia na powietrzu, więc osoby, które zdecydują się na tę rasę muszą dostarczać huskiemu dużej ilości ruchu. Pies ten niewiele szczeka, ale może wyć i skomleć, z czego współmieszkańcy bloku niekoniecznie będą zadowoleni. Co ważne, rasa ta rzadko zapada na choroby.

Owczarek szkocki collie

Pies tej rasy był bohaterem powieści Ericka Knighta pt. „Lassie, wróć!”. Jego cechą charakterystyczną jest długa, piękna sierść. Jest to duży pies, więc będzie dobrym wyborem jeśli mamy spore mieszkanie lub ogród. Owczarek collie mocno się przywiązuje do opiekunów i jest opiekuńczy w stosunku do dzieci. Psy te są energiczne oraz bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą i dostosowują do środowiska, w którym żyją. Pies ten nie jest agresywny, ale w razie potrzeby będzie walczył o bezpieczeństwo swoich opiekunów.

Nowofundland

Ten duży pies, o gęstym futrze będzie dobrym towarzyszem także dla mniejszych dzieci. Jest to rasa łagodna i bardzo przyjacielska nie tylko do ludzi, ale także do innych zwierząt. Nowofundland jest psem bardzo spokojnym, opanowanym i cierpliwym, co sprawia, że jest idealnym psem dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Uwielbia zabawy oraz wodę, więc jest bardzo prawdopodobnym, że pies „zaliczy” każde wodne miejsce, które napotka na spacerze. Z tego względu rasa ta nie nadaje się do zamieszkania w mieście.

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to bohater popularnego filmu familijnego „101 dalmatyńczyków”. Jest rozpoznawany dzięki jego charakterystycznemu umaszczeniu – czarnych kropek na białym tle. Jest to pies bardzo żywiołowy, który potrzebuje dużo ruchu. Bardzo dobrym sportem dla nich jest m.in. towarzyszenie biegnącemu lub jadącemu na rowerze opiekunowi. Jest to pies chętny do zabaw i cierpliwy co jest bardzo pozytywne w stosunku do dzieci.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą rodzice to trzeba pamiętać, że zwierzę nie może być traktowane jak rzecz. Obowiązek za opiekę spadnie na całą rodzinę, więc zakup powinien być bardzo dobrze przemyślany. Niemniej jednak pies, który będzie się dobrze czuł i będzie kochany sprawi, że nasze dzieci wyrosną na odpowiedzialnych i empatycznych dorosłych.