0

Kaprysy zakupowe dziecka to zachowanie szczególnie często zauważalne w okresie dorastania. Dziecko może wtedy wyrażać uporczywe, często impulsywne, a czasem wręcz natarczywe życzenia lub żądania dotyczące zakupów. Zwykle na liście życzeń znajdują się zbędne przedmioty, zbyt drogie lub niedostosowane do wieku dziecka. Tego typu zachowania mogą okazać się frustrujące dla rodziców.

Przyczyny kaprysów zakupowych

Istnieje wiele przyczyn takowego zachowania dziecka. Jedną z nich może być niewłaściwe podejście rodziców w stosunku do dziecka. Rodzice często kupują przedmioty, ustalając budżet lub cel zakupu między sobą. Nie konsultują tego z dzieckiem, co prowadzi do niepotrzebnych spięć, niezadowolenia dziecka, a także braku zrozumienia dla ograniczeń finansowych. Inną przyczyną może być wpływ reklam chociażby telewizyjnych, których główną funkcją jest zachęcenie do zakupu danego produktu. Dzieci nie zawsze rozumieją, że reklamy nie odpowiadają w stu procentach rzeczywistości, co odbija się na ich zachowaniu, a to z kolei ma wpływ na napiętą atmosferę w domu.

Jak radzić sobie z kaprysami?

Żeby poradzić sobie z kaprysami zakupowymi dziecka, należy ustalić przede wszystkim zasady. Warto porozmawiać o limitach finansowych, a przede wszystkim zainicjować z dzieckiem rozmowę na temat jego właściwych potrzeb oraz wyjaśnić, dlaczego niektóre przedmioty są zbędne, zbyt drogie lub niedopasowane do jego wieku. Można także rozważyć opcję comiesięcznego lub cotygodniowego kieszonkowego albo dać dziecku możliwość zarobienia pieniędzy poprzez wykonywanie prostych zadań w domu lub ogrodzie. Dzięki takiemu działaniu dziecko pozna wartość pieniądza.

Co zrobić, jeśli w naszym domu pojawił się ten problem? Kaprysy zakupowe to przede wszystkim chęć posiadania, bez względu na okoliczności. Dlatego najważniejsze jest, aby rozmawiać z dzieckiem, a nie próbować rozwiązać problem krzykiem lub agresją. Ważne, aby dziecko zrozumiało, że pieniądze przysłowiowo „nie lecą z nieba”, a w życiu nie zawsze dostaje się to, czego się chce.

Zdjęcie: freestocks on Unsplash

Zobacz także:

Jak oszczędzać w świątecznych wydatkach

Pieniądze – jak o nich rozmawiać