0

Zmiana czasu na zimowy sprawiła, że dni stały się zdecydowanie krótsze. Nie sprzyja to naszemu samopoczuciu. Niewątpliwie jest to jedna z przyczyn jesiennego przemęczenia. Jak je pokonać i zyskać więcej energii?

Wyjdź na świeże powietrze

Wychodzisz z domu – ciemno, wracasz – ciemno. Jak tu nie dostać chandry? Kiedy masz wolną chwilę, spędź ją na dworze. Idź na spacer lub wyprowadź swojego czworonoga. Już 15 minut poza domem sprawi, że poczujesz się o niebo lepiej. Warto zadbać też o odpowiednią suplementację. Pamiętaj, że w okresie jesienno-zimowym dociera do nas zdecydowanie mniej słońca, niż w ciągu reszty pór roku.  

Jedz warzywa

Duża część społeczeństwa sięga po słodycze częściej niż na przykład w lato. Dotyczy to również tłustych potraw, w których niestety brakuje warzyw. To właśnie one są kluczem do dobrego samopoczucia w okresie jesienno-zimowym. Pamiętaj, że nie musisz w kółko jeść pomidora. W tym czasie dostępne są buraki, cukinie czy chociażby dynie, które można wykorzystać jako dodatek do potraw lub sporządzić z nich konkretne dania, jak na przykład krem z dyni. Nie zapominaj o produktach zbożowych jak płatki owsiane, ryż czy makarony – one również mogą zadbać o Twoje samopoczucie.

Uprawiaj sport

W okresie jesienno-zimowym motywacja do ćwiczeń zdecydowanie spada, a nasza aktywność fizyczna właściwie przestaje istnieć. Nie powinniśmy zaniedbywać tego aspektu, albowiem sport jest jednym z czynników przyczyniających się do wydzielania serotoniny czy dopaminy, co z kolei wpływa na poprawę naszego nastroju. Najlepsze ćwiczenia, które z pewnością przyniosą upragnione przez nas efektu to między innymi pływanie, bieganie, joga czy taniec. Podjęcie się tego rodzaju aktywności chociażby 2 lub 3 razy w tygodniu pomoże Ci pokonać jesienne przemęczenie.

Zadbaj o regularny sen

W ciągu tygodnia, kiedy trzeba wstać wcześnie rano do pracy, czujemy się niewyspani. Niestety, powoduje to także słabą regenerację organizmu po całym dniu wysiłku. Skracanie snu o kilka godzin, które – jak się później okazuje – w dużej mierze zaważają na naszym samopoczuciu, może nieść za sobą opłakane skutki. Takie działanie zdecydowanie osłabia nasz układ odpornościowy. Poza tym, sen pozwala pozbyć się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia oraz pozwala zregenerować siły na kolejny dzień. Nie warto zaniedbywać tak ważnego aspektu w życiu, jakim jest sen.

polecane artykuły: