0

Wypadają garściami, kruszą się, są przesuszone, a do tego te rozdwajające się końcówki… Patrząc w lustro, zastanawiasz się, czy można odzyskać piękne włosy po porodzie i dlaczego to tak właściwie wygląda? 

Za włosową tragedię na Twojej głowie odpowiadają hormony. To wysoki poziom estrogenu sprawia, że w czasie ciąży włosy stale są w fazie wzrostu, są zdrowe, gęste i błyszczące. Niestety, po porodzie włosy zaczynają ponownie wypadać. To dlatego, że naturalnie wchodzą w fazę spoczynku zwaną telogenem. Proces ten może trwać kilka miesięcy, a jeśli karmisz piersią, wysoki poziom prolaktyny może dodatkowo ten proces nieco wydłużyć. Jest to jednak stan przejściowy i na szczęście włosy po ciąży można odzyskać.

Podpowiadamy, jak to zrobić w pięciu prostych krokach:

Krok 1: Pielęgnacja

Wprowadź w życie naturalną pielęgnację. Ogranicz chemiczną koloryzację włosów, a jeśli bardzo zależy ci na zmianie koloru, zamień chemiczne farby na ziołowane. W tym celu możesz poprosić fryzjera, by do koloryzacji zastosował naturalną mieszankę ziół, którą zamówisz w dobrych drogeriach stacjonarnych lub internetowych. 

Pożegnaj stare szampony i zastąp je kosmetykami bez: SLS, SLES, parabenów, sylikonów czy konserwantów w składzie. Stosuj odżywki z proteinami po każdym myciu – wnikające we włos składniki uzupełniają mikroubytki w jego strukturze. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, dobrym rozwiązaniem będzie naturalna, prosta, domowa maska jajeczna. Myj głowę letnią wodą, domyka to łuskę włosa, nie rozpulchniając dodatkowo jego zniszczonej struktury. Zmień szczotkę na taką, której ząbki przebijają się bez problemu przez włosy, ograniczy to ich kruszenie i wypadanie. Czesz włosy „od końcówek po nasadę”. Susz czuprynę naturalnie lub suszarką z letnim nawiewem, nie doprowadzi to do skrajnego przesuszenia kosmyków. Ostre spinki, szorstkie gumki czy ciasne upięcia dodatkowo pogarszają stan pukli, urywając je, dlatego najlepszą fryzurą będą luźne upięcia czy zwykły warkocz.

Krok 2: Dieta

Zmiana pielęgnacji to nie wszystko. Dla zdrowych i mocnych włosów potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Szczególnie ważne dla włosów są:

Witamina H – biotyna. Szukaj w orzechach włoskich, migdałach, marchwi, szpinaku, pomidorach bananach, brzoskwiniach, drożdżach sardynkach, łososiu, żółtkach jaj czy nasionach słonecznika.

Witamina B5 – zawierają ją: czerwone mięso, soja, zielone warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe.

Witamina E – to przede wszystkim oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany. Najzdrowsze są oleje tłoczone na zimno. Zawierają ją także pełne ziarna zbóż i pestki dyni.

Krzem – znajdziesz w skrzypie polnym oraz pokrzywie, której napar możesz pić lub liście dodawać do wiosennych sałatek. Najzdrowsze i najbardziej bogate w składniki odżywcze są młode pędy rośliny.

Magnez – zawarty jest w ciemnym pieczywie czy kaszy gryczanej, kiełkach, ale także uwielbianym przez wszystkich kakao.

Miedź – tutaj także źródłem jest gorzkie kakao. Miedź wchodzi też w skład wód mineralnych. 

Żelazo – jego najbogatszym źródłem jest znienawidzona przez dzieci wątróbka, a oprócz tego, znajduje się również w płatkach kukurydzianych i otrębach.

Krok 3: Wcierki i płukanki 

Niezawodnym sposobem na odzyskanie zdrowych, gęstych i długich włosów są wcierki i płukanki. Te pierwsze wciera się w skórę głowy. Mają one za zadanie i pobudzić mieszki włosowe do działania, i odżywić cebulki. Te drugie stosuje się po myciu włosów, do ostatniego płukania. Ich zadaniem jest odżywienie, a niekiedy także domknięcie łusek włosa na długości. Dwie najpopularniejsze to płukanka z pokrzywy oraz octu jabłkowego.

Krok 4: Cięcie  

Każdej z nas żal każdego centymetra, zwłaszcza gdy chcemy zapuścić piękne, długie włosy, lecz regularne podcinanie zniszczonych końcówek włosów jest niezwykle ważne, jeśli chcesz, by były one piękne. Cięcie zniszczonych końcówek powoduje bowiem, że zniszczenia nie postępują dalej i nie pną się wyżej.

Krok 5: Serum do włosów

Twoim najlepszym przyjacielem powinno stać się teraz sylikonowe serum do włosów. Wprawdzie sylikony w szamponach, maskach czy odżywkach to samo zło, lecz nie w tym przypadku: sylikonowe serum  to najlepszy sposób na zabezpieczenie włosów  przed warunkami atmosferycznymi i promieniami UV oraz rozdwajaniem.

Te pięć kroków pomoże Ci odzyskać piękne włosy po porodzie.

Zdjęcie: Element5 Digital on Unsplash

Zobacz także:

Jak nie dzielić włosa na czworo, czyli kilka słów o pielęgnacji włosów