0

Szwecja, jako kraj skandynawski może się kojarzyć z chłodem i powściągliwością, ale z pewnością tak nie jest, czego dowodem jest zespół Abba 😉 A jak wygląda macierzyństwo w Szwecji, w tym tolerancyjnym kraju? O tym porozmawiamy z Mariolą Turbiarz.

Czego dowiesz się ze spotkania:

  1. Dlaczego wybrałaś Szwecję, jako swoje miejsce na ziemi?
  2. Jakie elementy polskiej kultury starasz się przekazywać swoim dzieciom?
  3. Czy Twoje dzieci mówią po polsku?
  4. Czy jest coś, co szczególnie Cię zaskoczyło w przypadku opieki nad dziećmi?
  5. Jakim wsparciem matki – zarówno ze strony rodziny, jak i społeczeństwa – cechuje się Szwecja?
  6. Jakie różnice są między szwedzkim a polskim systemem edukacji dzieci?
  7. Jakie różnice kulturowe w podejściu do macierzyństwa są zauważalne dla rodziców z innych krajów?
  8. Czy jest coś, co szczególnie podoba Ci się w szwedzkim podejściu do wychowania dzieci?
  9. Czy spotykasz się z polonią? Czy macie możliwość integracji?

Nasz Gość:

Mariola Turbiarz – jest projektantką mody, która na stałe mieszka w Szwecji, gdzie wraz z mężem stylistą fryzur prowadzą atelier Fashion Shower. Mariola jest bardzo dobrze znana również w Polsce. Prowadzi w Warszawie atelier Prysznic Modowy Marioli Turbiarz, gdzie ubierają się polscy znani artyści. Jest ona także pomysłodawczynią oraz organizatorką charytatywnych pokazów mody Fashion Day, które odbywają się cyklicznie od 8 lat. Jest założycielka Stowarzyszenia Because i can! w Polsce i w Szwecji. Mariola Turbiarz od 5 lat jest także szefem sztabu WOŚP w Malmö. Z wykształcenia magister historii oraz technik, konstruktor odzieży. Organizatorką wielu akcji charytatywnych oraz akcji społecznych m.in. współorganizatorka pokazu mody – RÓWNOŚĆ W MODZIE! na Stadionie Narodowym w Warszawie. Mariola współorganizowała także zlot młodzieży z Europy. Swoje kolekcje pokazywała m.in. w Berlinie, Sztokholmie oraz Dreźnie.

Macierzyństwo w Szwecji – rozmowa z Mariolą Turbiarz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych

Rozwój sektorów kreatywnych