0

Której z nas kobiet choć raz nie obtarły buty na wysokim obcasie? Obolałe stopy, odciski po całej nocy przetańczonej w szpilkach? Znasz to uczucie? Wysmuklają łydkę, lepiej się w nich prezentujemy, czujemy się pewniejsze i atrakcyjniejsze.  Jak mawiał Leonardo da Vinci „ Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.” Zadajmy sobie więc pytanie, czy warto narażać swój kręgosłup i stopy na dodatkowe przeciążenie w imię urody.

Skutki długotrwałego noszenia wysokich obcasów

Oto kilka negatywnych skutków codziennego noszenia butów na wysokim obcasie

  1. ️Spięte mięśnie łydki i przeciążone ścięgna Achillesa
  2. ️Deformacje stopy (narażenie powstania palucha koślawego tzw. halluks)
  3. ️Puchnięcie stóp
  4. ️Ryzyko skręcenia stawu skokowego
  5. ️Tendencje do odcisków i modzeli
  6. ️Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa
  7. ️Negatywny wpływ na dno miednicy
  8. Większe ryzyko żylaków

Która kobieta powinna zrezygnować ze szpilek?

Oczywiście okazyjne zakładanie tego rodzaju obuwia nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, warto jednak zachować złoty środek i zadbać o stopę. Istnieje grupa kobiet, która powinna zrezygnować z noszenia wysokich obcasów a są to kobiety w ciąży, z daleko posuniętą deformacją stóp, a także z urazami kręgosłupa. 

Sposoby na złagodzenie negatywnych skutków „high hells”

Po pierwsze  wysoki obcas zamień na szpilki do 5 cm, najlepiej z szerszym obcasem. Dzięki temu obciążenie na przodostopie będzie o wiele mniejsze.

️Unikaj wąskich czubków, a także nie kupuj niewygodnych (za ciasnych) butów. To uchroni Cię przed powstaniem i rozwojem halluksów. 

️Staraj się chodzić jak najwięcej na boso. Nasze stopy są naszpikowane różnego rodzaju receptorami. Chodzenie po różnych fakturach (piasek, kamienie, trawa) nie tylko wzmocni mięśnie stóp, a także wpłynie na równowagę. Po ciężkim dniu zrób kąpiel w misce z gorącą wodą z dodatkiem soli bądź olejku eterycznego.

Szybkie i łatwe ćwiczenia dla stóp

 Automasaż piłeczką do tenisa, krążenia stóp, wspięcia na palce, rozciąganie stóp i łydki- to tylko kilka prostych przykładów, dzięki którym twoje stopy rozluźnią niepotrzebne napięcia.  Dobrze sprawdzi się dysk sensoryczny (poduszka z wypustkami)- można na nim ćwiczyć docisk stóp w pozycji siedzącej a nawet stać całym ciężarem ciała.

Dodatkowe wsparcie u specjalisty

️Wybierz się do podologa/kosmetyczki/fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrany zabieg indywidualnie do Twoich stóp na pewno pomoże. Ja polecam pressoterapię, kinesiotaping, a przy większych problemach indywidualnie zrobione wkładki do butów.

Ciekawostka

Stopa jest strukturą zbudowaną notabene z 26 kości i 107 mięśni- 1/4 kości naszego ciała znajduje się właśnie tu.