Której z nas kobiet choć raz nie obtarły buty na wysokim obcasie? Obolałe stopy, odciski po całej nocy przetańczonej w szpilkach? Znasz to uczucie? Wysmuklają łydkę, lepiej się w nich prezentujemy, czujemy się pewniejsze i atrakcyjniejsze. Jak mawiał Leonardo da Vinci „ Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.” Zadajmy sobie więc pytanie, czy warto narażać swój kręgosłup i stopy na dodatkowe przeciążenie w imię urody.
Skutki długotrwałego noszenia wysokich obcasów
Oto kilka negatywnych skutków codziennego noszenia butów na wysokim obcasie
- ️Spięte mięśnie łydki i przeciążone ścięgna Achillesa
- ️Deformacje stopy (narażenie powstania palucha koślawego tzw. halluks)
- ️Puchnięcie stóp
- ️Ryzyko skręcenia stawu skokowego
- ️Tendencje do odcisków i modzeli
- ️Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa
- ️Negatywny wpływ na dno miednicy
- Większe ryzyko żylaków
Która kobieta powinna zrezygnować ze szpilek?
Oczywiście okazyjne zakładanie tego rodzaju obuwia nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, warto jednak zachować złoty środek i zadbać o stopę. Istnieje grupa kobiet, która powinna zrezygnować z noszenia wysokich obcasów a są to kobiety w ciąży, z daleko posuniętą deformacją stóp, a także z urazami kręgosłupa.
Sposoby na złagodzenie negatywnych skutków „high hells”
Po pierwsze wysoki obcas zamień na szpilki do 5 cm, najlepiej z szerszym obcasem. Dzięki temu obciążenie na przodostopie będzie o wiele mniejsze.
️Unikaj wąskich czubków, a także nie kupuj niewygodnych (za ciasnych) butów. To uchroni Cię przed powstaniem i rozwojem halluksów.
️Staraj się chodzić jak najwięcej na boso. Nasze stopy są naszpikowane różnego rodzaju receptorami. Chodzenie po różnych fakturach (piasek, kamienie, trawa) nie tylko wzmocni mięśnie stóp, a także wpłynie na równowagę. Po ciężkim dniu zrób kąpiel w misce z gorącą wodą z dodatkiem soli bądź olejku eterycznego.
Szybkie i łatwe ćwiczenia dla stóp
Automasaż piłeczką do tenisa, krążenia stóp, wspięcia na palce, rozciąganie stóp i łydki- to tylko kilka prostych przykładów, dzięki którym twoje stopy rozluźnią niepotrzebne napięcia. Dobrze sprawdzi się dysk sensoryczny (poduszka z wypustkami)- można na nim ćwiczyć docisk stóp w pozycji siedzącej a nawet stać całym ciężarem ciała.
Dodatkowe wsparcie u specjalisty
️Wybierz się do podologa/kosmetyczki/fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrany zabieg indywidualnie do Twoich stóp na pewno pomoże. Ja polecam pressoterapię, kinesiotaping, a przy większych problemach indywidualnie zrobione wkładki do butów.
Ciekawostka
Stopa jest strukturą zbudowaną notabene z 26 kości i 107 mięśni- 1/4 kości naszego ciała znajduje się właśnie tu.