0

Mobbing – wiele osób słyszało to słowo i wiele się o nim mówi, ale często jest to wiedza powierzchowna. Zanim kogoś oskarżymy o mobbing warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę, jak go rozpoznać i jak się przygotować, aby dowieść, że padliśmy jego ofiarą. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że to ktoś nasze zachowanie tak określi, nawet jeśli jest to nasze naturalne zachowanie. Dlatego warto o mobbingu rozmawiać, aby wiedzieć jak się przed nich chronić, a przede wszystkim nie nadużywać go w żadną ze stron.

Czego się dowiesz z rozmowy:

 1. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing?
 2. Dlaczego w ogóle do mobbingu dochodzi?
 3. Statystyka porównawcza między 2022 a 2023 rokiem – co się zmieniło.
 4. Czym są zachowania niepożądane?
 5. Czym jest mobbing, a czym nie jest?
 6. Czego może w procesie sądowym domagać się ofiara mobbingu?
 7. Jak udowodnić mobbing?
 8. Czy przełożony lub pracodawca może być też ofiarą mobbingu?
 9. Czym jest dyskryminacja i jakie są jej rodzaje?
 10. Jak radzić sobie z mobbingiem w miejscu pracy?
 11. Kim jest sygnalista? Założenia projektu ustawy o ochronie sygnalistów.

Nasz gość:

Katarzyna Wojciechowska – radca prawny i mediator, prowadzi kancelarię NORTHERN SOLUTIONS w Gdańsku. Od lat z zamiłowaniem zajmuje się prawem pracy – był to jej ulubiony przedmiot na studiach i tak już zostało. Dzięki ponad 10-letniej praktyce w tym obszarze oraz współpracy z przedsiębiorstwami z różnych branż (od morskiej, przez budowlaną, aż po IT), zatrudniającymi nawet kilkaset osób, zdobyła doświadczenie, umożliwiające jej konkretne, merytoryczne wsparcie klientów. Ma świadomość, że przyjazne miejsce pracy jest niezwykle istotne – w końcu tam spędzamy znaczną część naszego życia. Cieszy ją wzrost świadomości zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników – tylko bowiem wzajemna współpraca i szacunek mogą przyczynić się do komfortu i produktywności w obszarze zawodowym. W social mediach można ją znaleźć pod hasłem „Wojciechowska dla HR”. Prywatnie mól książkowy, tancerka, podróżniczka i miłośniczka Norwegii.

Mobbing w miejscu pracy – rozmowa z Katarzyną Wojciechowską

Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.


Program finansowany jest przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.