0

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży niewątpliwie jest wyzwaniem dla rodziców i ich dzieci. Podczas lipcowego meetup-u organizowanego przez Stowarzyszenie Platforma Kobiet psychologowie przedstawili aktualne wyzwania współczesnych rodziców. Digital Wellbeing, intropia, kryzys tożsamości to tylko niektóre z poruszanych tematów. Kilkadziesiąt uczestników wzięło udział w warsztatach. A wszystko to odbyło się w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Co mówią psychologowie o obecnej sytuacji? Kogo można było spotkać? Jakie są wrażenia uczestników? Zobaczcie sami!

Co mówią psychologowie o obecnej sytuacji? 

Zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, depresja, kryzysy tożsamości – to najczęstsze wyzwania, z jakimi zgłaszają się rodzice do gabinetów psychologicznych. Katarzyna Matusik-Lipiec, Prezes Stowarzyszenie Platforma Kobiet nie pozostaje obojętna na alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zainicjowała, meetup pt. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wyzwaniem współczesnych rodziców, który zorganizowała 9 lipca 2023 r. w Niepołomicach. Na spotkanie zaprosiła ekspertów, którzy podkreślają, że rodzicielstwa można się nauczyć. Pani Prezes przywitała zebranych gości oraz opowiedziała o inicjatywie, która wpisuje się w działalność statutową stowarzyszenie,

Tomasz Waleczko, psycholog, trener metody BrainCore w wywiadzie dla naszego portalu wyjaśnia, czy każde niepokojące zachowanie dziecka w oczach rodzica może być uznawane za objawy depresyjne?

“To bardzo ciekawe i ważne pytanie. O depresji w ujęciu chorobowym mówimy wtedy, gdy zaburzenia emocjonalne i nastroju utrzymują się przez dłuższy czas i powodują trudności w funkcjonowaniu. Depresja u dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechna. Zgodnie z badaniami amerykańskich psychiatrów około 8% dzieci do 18 roku życia cierpi na depresje. Najczęstszymi objawami depresji u dzieci są: drażliwość, smutek, podważanie celu istnienia lub bezsenność oraz brak energii. Musimy jednak rozróżnić, kiedy dziecko jest smutne, bo przeżywa np. rozstanie z dziewczyną czy chłopakiem od długotrwałego stanu smutku i braku chęci do życia. Pomocnym będzie nauczenie się nazywać wszystkie emocje i właściwie je komunikować.” 

Kogo można było spotkać na wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Platforma Kobiet? 

Warsztaty oraz wykłady były prowadzone przez doświadczonych psychologów i pedagogów. Tematem relacji i komunikacji w rodzinie zaopiekowała się Magdalena Pajdak, coach, psychoterapeutka w trakcie szkolenia z zakresu psychoterapii. Podczas warsztatów uczestnicy rozmawiali o mechanizmach, które występują w każdej rodzinie i mają wpływ na jej funkcjonowanie. Ważnym aspektem było przyjrzenie się sposobowi komunikacji i zapoznanie ze sposobami rozmawiania, które będą wzmacniać relacje członków rodziny.

Joanna Malisz – Swęd, pedagożka, terapeutka pedagogiczna, polonistka wyjaśniła, jak dbać o zdrowie psychiczne małych dzieci?

“Kiedy chcemy jeździć samochodem, idziemy na prawo jazdy. Gdy chcemy być lekarzem, idziemy na studia medyczne, a potem na staż. Kiedy zostajemy rodzicem, również możemy dowiedzieć się, jak robić to dobrze. Prowadząc prelekcje i warsztaty kompetencji rodzicielskich, uczę, jak rozmawiać z dzieckiem, komunikować się z nim, jak budować poczucie własnej wartości. Powinniśmy mieć świadomość, że od najmłodszych lat wpływamy na przekonania naszego dziecka oraz na obraz, jaki on sam buduje na temat otaczającego go świata.”

Jakie są wrażenia uczestników? 

Trzecim warsztatem był “Nastolatek w domu — wyzwania i rozwój”, który prowadził Tomasz Waleczko. Uczestnicy tego warsztatu zostali podzieleni na podgrupy, a kryterium były podobne wyzwania z nastolatkami. Wymienili się swoimi obserwacjami i wypracowali wspólnie rozwiązania swoich problemów. Rodzice byli bardzo zadowoleni z merytorycznego przekazu oraz wsparcia trenera. Otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Okazuje się, że “każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat” – jak śpiewał zespół Kombi. Również nasze dzieci i młodzież będą zmieniać ten świat. W jaki sposób? O tym przekonamy się za kilkadziesiąt lat. Tymczasem dbajmy o ich zdrowie psychiczne i bądźmy dla nich ogromnym wsparciem.