0

Stereotypy otaczają nas od naszych narodzin. Określają, jak powinniśmy żyć, ubierać się, a nawet myśleć. Determinują naszą ocenę rzeczywistości, a także postawę wobec innych. Chociaż wiemy, że bardzo często są one negatywne, niesprawiedliwe i krzywdzące to trudno jest nam zmienić punkt widzenia. Ale nie jest to niemożliwe.

Jest to temat, który nierzadko może wzbudzić wiele emocji, a nawet doprowadzić do konfliktów! Bo stereotypy działają także negatywnie na nas zawężając horyzonty poznawcze. W związku z tym warto pracować nad zmianą, aby nie wpływały one na nas zbyt silnie.

W rozmowie z naszym gościem – Kasią Gorgoń – omówiliśmy wiele zagadnień, które pomogą zrozumieć jak działają stereotypy – ich wpływ na nasze myślenie i zachowanie. Także podaliśmy rady, jak sobie z nimi radzić.

Czego dowiesz się z rozmowy:

  1. Czym są i skąd się biorą stereotypy?
  2. Dlaczego ulegamy stereotypom?
  3. Jak walczyć ze stereotypami?
  4. Czy możemy funkcjonować bez stereotypów?
  5. Jaka jest różnica między stereotypem a uprzedzeniem?
  6. Czym to są stereotypy płci?
  7. Jak unikać stereotypów płci w wychowaniu dzieci?
  8. Jak stereotypy wpływają na nasze zachowanie?
  9. 5 złotych rad, jak radzić sobie ze stereotypami.

Nasz Gość:

Kasia Gorgoń – uwielbia rozmawiać, odkrywać, wyjaśniać. Zawodowo przeszła drogę od radia akademickiego do RMF MAXX. Pracowała w newsroomie, na antenie i jako wydawca a po 10 latach w radiu pożegnała etat. Teraz działa na swoim, ale nadal gada do mikrofonu – tworzy podcast dla rodziców Tego Nam Nie Mówili. Wierzy w równouprawnienie, życie po dzieciach i niszczenie stereotypów. Jest mamą Zosi i Jagody.

Stereotypy – Ich wpływ na nasze myślenie i zachowanie – rozmowa z Katarzyną Gorgoń