0

Czworonogi bezsprzecznie uważane są za pełnoprawnych członków rodziny. Warto pamiętać, że należy o nie dbać… Często pojawia się propozycja sprezentowania psa – czy to na urodziny czy… pod choinkę. Decyzja o kupnie lub przygarnięciu psa powinna być wielokrotnie przemyślana. Dlaczego nie powinniśmy obdarowywać innych zwierzętami?

Odpowiedzialność

Zwierzaki to nie zabawki. Oddychają, jedzą, piją, śpią, potrzebują czułości – tak jak ludzie. Nie ma znaczenia, czy planujesz kupić psa dla osoby dorosłej czy dla dziecka. O psy należy dbać, zajmować się nimi, po prostu – kochać. Pieski mają też swoje potrzeby, które trzeba regularnie zaspokajać. Spacer w nocy, o świcie, w ulewę, w upał – musisz się przygotować na wszystkie ewentualności.

Dodatkowe koszty

Piesek jako prezent pod choinkę. Brzmi fajnie, prawda? W zależności od rasy i rozmiaru zwierzaka, koszty karmy mogą być naprawdę spore. Od czasu do czasu wypadałoby zadbać o wygląd naszego czworonoga i udać się z nim na strzyżenie. To również kosztuje. Pieski są super… dopóki nie zachorują. Co wtedy? W zależności od choroby, koszty leczenia mogą być horrendalne. Każdy dorosły pies był kiedyś szczeniakiem. Tu nasiusia, tam zje Twojego buta… Ba, z niektórych dorosłych psów nie da się „wykurzyć” tego typu zachowań. Przed zakupem lub przygarnięciem psiaka, porozmawiaj z osobą, której chcesz go sprezentować i upewnij się, czy aby na pewno byłoby ją stać na takie wydatki. 

Niechciany czworonóg

Dla Ciebie sprezentowanie psa pod choinkę wydaje się być świetnym pomysłem? Co, jeżeli okaże się, że osoba obdarowywana nie jest gotowa na posiadanie psa, nie chce go lub po prostu nie stać jej na utrzymanie zwierzaka? Pies poczuje, że jest jednym wielkim problemem, nikt się nim nie zajmuje lub jest zaniedbany. Jeśli już ostatecznie chcesz zdecydować się na tego rodzaju prezent, przedyskutuj tą kwestię z przyszłym, prawdopodobnym właścicielem psa.

Zastanów się

Decyzję o posiadaniu psa, a co dopiero o sprezentowaniu go pod choinkę, należy przemyśleć wielokrotnie. Wszystko zależy od mentalności osoby obdarowywanej – choć zastanów się, jeśli osoba ta chciałaby stać się właścicielem psa, dlaczego do tej pory go nie zaadoptowała bądź nie kupiła? Być może są ku temu pewne powody, o których nie masz pojęcia? Przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”, przedyskutuj sprawę z właścicielem i dopiero podejmij decyzję. A może jednak ulubione perfumy lub zestaw kosmetyków wystarczą, jako prezent pod choinkę?