0

Zagadnienie wiecznej młodości od wieków fascynuje ludzi, filozofów i naukowców.  Pięć wieków temu legenda o Fontannie Młodości, magicznym źródle, z którego wypływa woda zapewniająca długie życie, zawładnęła ludzkimi umysłami do tego stopnia, że w jego poszukiwaniu organizowano wyprawy takie jak te do mitycznego El Dorado, miasta złota.

Źródła nigdy nie odnaleziono, ale pragnienie dodatkowych lat, by odciągnąć w czasie starzenie, które moglibyśmy otrzymać w prezencie, w niektórych wciąż rozpala wyobraźnię. A u innych budzi pełen politowania uśmiech.

Czy wieczna młodość jest możliwa? Czy biologiczny zegar można cofnąć? Przywykłyśmy myśleć, że upływ lat automatycznie oznacza starzenie, a długość życia mamy zaprogramowaną w genach.  To nieuniknione, że w pewnym wieku czas nieubłaganie daje o sobie znać  gęstą siecią zmarszczek, siwizną i podupadającym zdrowiem. Przynajmniej taki mamy obraz starości. Nie musi on jednak być prawdziwy.

Przenieśmy się na chwilę do Japonii, światowej „stolicy” długowieczności. Kiedy patrzysz na japońską kobietę, z trudem przychodzi Ci określenie jej wieku. Może mieć równie dobrze 40, co 60 lat. Gładka, promienna cera, błyszczące włosy, smukła sylwetka.  Niejedna z nas chciałaby tak wyglądać w jej wieku. No dobrze, pomyślisz, taka azjatycka uroda. Ale na pewno znasz osoby z własnego otoczenia, które wyglądają na 10 lat więcej lub mniej, niż mają w rzeczywistości, prawda?

Takie geny – starzenie się jest nieuniknione

„Takie geny!” mówimy i to stwierdzenie zamyka temat, bo przecież na geny nie mamy wpływu. A jeśli Ci powiem, że to mit? Owszem, w dużym uproszczeniu to geny decydują, jak szybko się starzejemy – ale to Twój styl ż ycia wpływa na decyzje Twoich genów.

I nie są one zbyt stałe w swoim zdaniu, przeciwnie, zmieniają je w zależności od kilku czynników, na których opierasz swoje codzienne wybory.

  • Emocje, które odczuwasz,
  • ilość i rodzaj aktywności fizycznej, którą uprawiasz,
  • długość i jakość Twojego snu,
  • sposób, w jaki się odżywiasz

– te 4 elementy tworzą układankę młodości w każdym wieku. Brzmi rozczarowująco? Cóż, z biologicznego punktu widzenia, Twoje ciało rządzi się własnym poczuciem czasu, który niewiele ma wspólnego z kalendarzem. Wiek to naprawdę tylko liczba. Masz wpływ na swój styl życia, masz również wpływ na to, jak wyglądasz i się czujesz – w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno, by zacząć cofać swój biologiczny zegar. Jak to zrobić? O tym w następnym artykule.

Polecane artykuły: