0

Jak prawidłowo dbać o włosy? Jakich kosmetyków używać do prawidłowej pielęgnacji włosów? Gdybyś zastanowiła się nad tym głębiej, pojawi się w Twojej głowie wiele pytań, na które odpowiedzi nierzadko okazują się być trudniejsze, niż się wydawało.

Dobrze dobrana pielęgnacja powinna opierać się na prawidłowo przeprowadzonej diagnozie skóry głowy i włosa, wykonanej przez Twojego fryzjera. Stan skóry głowy, rodzaj i cechy włosa, elastyczność lub jej brak (stopień uwrażliwienia) – to tylko początek wiedzy, którą przyswoisz podczas takiej diagnozy. Wybór kosmetyków zależy jednak nie tylko od tego, czego „potrzebuje” Twój włos, ale również od tego, jak chcesz się widzieć. Przecież nie każda objętość musi być matowa i szorstka i nie każda gładka stylizacja musi być przyklejona do głowy i pozbawiona objętości. Pamiętaj więc, że to, jak chcesz widzieć swoją fryzurę, również mocno wpływa na dobór kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja to pojęcie szerokie, daleko wykraczające poza same kosmetyki. Jakość włosa zależy nie tylko od genetycznych predyspozycji, ale również od tego, jak dbasz o ciało i psychikę (np. żywienie, sen, stres, miejsca i warunki, w jakich żyjesz). O tych czynnikach także musisz pamiętać! Pielęgnacja to również obchodzenie się z włosami na co dzień. Na przykład to, w jaki sposób ich dotykasz, bo ten dotyk dla ich kondycji jest bardzo istotny. Ale od początku…

Mycie

Pielęgnacja włosów zaczyna się od ich mycia, które najlepiej jest wykonać dwukrotnie. Pamiętaj o tym, aby dokładnie zmoczyć włosy, nałożyć niewielką ilość szamponu i rozprowadzić go dokładnie po całej skórze głowy. Okrężnymi ruchami dłoni wmasować szampon w skórę tak, aby dobrze ją oczyścić, a dodatkowo pobudzić jej krążenie. (PAMIĘTAJ! Jeżeli zauważyłaś, że włosy wypadają, staraj się masować skórę głowy delikatniej). W środkową część i końce włosów wgniataj lub wmasowuj szampon tak, aby już podczas mycia doprowadzić do ich wygładzenia. Wystrzegaj się przystawiania włosów do skóry głowy i pocierania oraz nieprawidłowego mycia końcówek. Tarcie powoduje plątanie, co finalnie może doprowadzić do uszkodzeń włókna włosa. Następnie dokładnie spłucz głowę z szamponu, a czynność powtórz dwa razy. Prawidłowe mycie jest podstawią pielęgnacji włosów.

Co z dalszą pielęgnacją? 

Warunkiem dobrze przeprowadzonej pielęgnacji jest odpowiednio przygotowany włos. Należy go dobrze odsączyć, tak aby nadal pozostał wilgotny, lecz by nie ściekała z niego woda. Możesz zostawić na głowie tak zwany turban i odczekać kilka minut lub delikatnie odsączyć włosy, wygniatając z nich wodę. Wskazówki dotyczące pielęgnacji znajdziesz na odwrocie każdego opakowania, ale warto również posłuchać, co ma w tej sprawie do powiedzenia Twój fryzjer.

Jeśli pielęgnacja jest skierowana również na skórę głowy, możesz swobodnie tam ją nałożyć. W innym przypadku nigdy nie nakładaj kosmetyku do tego przeznaczonego, ponieważ możesz doprowadzić do mocnego obciążenia włosów lub nawet podrażnienia skóry. Najlepiej jest nakładać go mniej więcej od wysokości ucha w dół na długość włókna, zachowując odpowiednie dozy: jeśli kosmetyk jest profesjonalny, już niewielka jego ilość powinna wystarczyć. Dokładnie rozprowadź pielęgnację, pasmo po paśmie tak, aby swobodnie przeczesywały się one pod palcami. Odczekaj odpowiedni czas (wskazany na opakowaniu produktu) i obficie spłucz. Jeśli włos jest jedwabiście gładki oznacza to, że nadmiar produktu nadal znajduje się na włosach. Pamiętaj, że wykonania prawidłowej pielęgnacji trzeba się nauczyć. Ale gdy się to stanie, Twoja fryzura będzie miała dokładnie taki efekt, jakiego oczekiwałaś. 

Stylizacja

Kolejny krok to stylizacja – ale nie wszystko na raz! O tym w kolejnym artykule. Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę opowiedzieć Ci o pielęgnacji włosów. Pamiętaj: kluczem do dobrej pielęgnacji jest nie tylko produkt, ale również odpowiednie nawyki. Czekam na Twoje pytania!

Zdjęcie: averie woodard on Unsplash

Zobacz także:

Jak zachować zdrowe i lśniące blond włosy po rozjaśnianiu?