0

Jak obchodzić się z cerą trądzikową? Trądzik jest nieodłącznym elementem życia wielu kobiet. Jest też przyczyną – choć bezpodstawną – zmniejszenia pewności siebie. Trądzik to nic innego jak choroba skóry. Choć kojarzona jest głównie z młodzieżą, wielu dorosłych również się z nim zmaga. Skóra trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Jak pielęgnować cerę trądzikową? Sprawdź sama!

Nie przesuszaj skóry

Przede wszystkim przy doborze kosmetyków – kremów, toników czy masek – zwróć uwagę na skład. Jeśli znajdzie się w nim alkohol, zrezygnuj z zakupu. Zamiast tego wybierz kosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych. Dobrym wyborem są też kosmetyki antybakteryjne i z filtrami ochronnymi.

Makijaż

Najważniejszą zasadą makijażu dla właścicielek cery trądzikowej jest nieprzykrywanie skóry z wypryskami ciężkim podkładem. Kobiety z cerą problematyczną, chcąc ukryć niedoskonałości, często sięgają po mocno kryjące kosmetyki,. Trzeba mieć jednak na uwadze, że powoduje to tak zwane błędne koło. Nanoszone na twarz ciężkie kosmetyki zatykają pory, co z kolei przyczynia się do powstania nowych wyprysków oraz pogorzenia stanu tych już istniejących. Postaw na lekki krem BB, a ewentualne niedoskonałości spróbuj zakryć korektorem. 

Higiena

Wykonując demakijaż twarzy lub po prostu pielęgnację, przede wszystkim dobrze umyj ręce, zanim dotkniesz twarzy. Brak tej czynności może spowodować powiększenie się ilości wyprysków – nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile bakterii jest na Twoich rękach! Pamiętaj, aby stosować oddzielny ręcznik do skóry twarzy, co pozwoli na nieprzenoszenie nowych bakterii.

Istotne aspekty, na które zapewne nie zwracasz uwagi 

Aby uniknąć pojawienia się nowych wyprysków, dezynfekuj ekran telefonu. W ciągu całego dnia odwiedzasz wiele miejsc, dotykasz wielu rzeczy, następnie klikasz w ekran telefonu, przenosząc tym samym wszelkie drobnoustroje. Dezynfekcja zapewni odkażenie powierzchni ekranu telefonu. Dzięki temu zabiegowi, rozmawiając przez telefon, nie będziesz przykładała brudnego ekranu do swojej twarzy. Ważnym aspektem jest też regularna wymiana poszewek pościeli. Śpiąc, człowiek nie tylko się poci, ale i jego skóra twarzy wydziela sebum. To wszystko jest wcierane w pościel. Aby uniknąć nowych „przyjaciół” na czole czy brodzie, warto raz na maksymalnie dwa tygodnie zmieniać pościel.