0

Jest taka przypowieść o starym żebraku, który mieszkał w pewnym miasteczku. Przez większość swojego życia siedział na starej skrzyni, na rogu tej samej ulicy i prosił o jałmużnę. Pewnego dnia podszedł do niego wędrowiec i zapytał, co ma w tej skrzyni. Starzec odpowiedział, że nic w niej nie ma, ale nigdy też nie sprawdził. Zaciekawiony wstał i zajrzał do środka. Okazało się, że skrzynia jest pełna złota. Stary żebrak przez wiele lat prosił ludzi o pieniądze, żył w biedzie, a siedział na bogactwie.

Z naszymi zasobami, czyli umiejętnościami, talentami jest dokładnie jak ze starcem z powyższej przypowieści. Nieświadomi swoich mocnych stron, przechodzimy przez życie, nie wykorzystując ich potencjału.

Skrzynia jest metaforą Twojej przeszłości, w niej znajdują się ukryte sukcesy i dokonania, jednak pęd codziennego życia sprawia, iż brakuje czasu na sprawdzenie, co się w niej kryje.

Spójrz na swoją przeszłość. Jaka by ona nie była, owocuje masą czynności, zdań, które zakończyłaś z powodzeniem. Wiem, że pewnie kiedy wspominasz o swoich sukcesach, to części z nich nie dostrzegasz, a kolejną część kwitujesz zdaniem „Udało się”. Czy mam rację?

W życiu rzadko coś się udaje, znaczna większość pozytywnie zakończonych działań to wyniki Twojej ciężkiej pracy, poświęconego czasu, wykorzystanych umiejętności i zasobów. Kiedy mówisz, że coś się udało, odbierasz Sobie odpowiedzialność za sukces, a oddajesz ją losowi.

W skrzyni starca znajdowało się mnóstwo pojedynczych monet, u Ciebie każda taka moneta
to Twoje dokonanie.

Pragnę Ci teraz pokazać, jak możesz, chociaż w jakiejś części, ujrzeć, jak bardzo jesteś bogata w zasoby.

  1. Weź kartkę i podziel ją na dwie części. Na jednej stronie wypisz wszystkie swoje dokonania, począwszy od najmłodszych lat. Pisz je jedne pod drugim. Nie muszą być one w kolejności chronologicznej, ważne jest, by było ich jak najwięcej. Zapisz wszystko to, co miało pozytywny wynik i to, co przychodzi Ci z łatwością. Ważne są wszystkie wydarzenia, nawet te najbardziej wydawałoby się nieistotnie. Przykłady: szybko zaczęłam mówić, szybko nauczyłam się jeździć na rowerze (pamiętaj, są osoby dorosłe, które tego nie potrafią), ukończyłam szkołę (wypisz wszystkie, nawet podstawówkę), napisałam dobre wypracowanie, zdałam na kartę rowerową i prawo jazdy, ukończyłam kurs, zakończyłam toksyczny związek, piekę dobre ciasta, w pracy dobrze wykonuję zadania takie jak… itd. Pisz wszystko, co Ci przyjdzie na myśl. Nie oceniaj swoich dokonań, nie umniejszaj im. 
  2. Po drugiej stronie zapisz, jakie cechy charakteru, osobowości, temperamentu, umiejętności stoją za każdym z tych osiągnięć. Na przykład: szybko nauczyłam się jeździć na rowerze – jestem uparta, wysportowana, mam dobrą równowagę. 
  3. Spójrz na tę kartkę i pogratuluj sobie wszystkich tych sukcesów. Bo dokonałaś ich tylko dzięki sobie, nie dlatego, że się „udało”.
  4. Pomyśl, jak możesz wykorzystać to, czego się właśnie o Sobie dowiedziałaś.

Właśnie otwierasz swoją skrzynię pełną skarbów, postaraj się dostrzec ich jak najwięcej i wykorzystać z korzyścią dla Siebie.

Każda z Nas ma w Sobie skrzynię pełną skarbów! Miejmy ciekawość, by do niej zajrzeć!

Zdjęcie: Baylee Gramling on Unsplash

Zobacz także:

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak patrzysz na życie?