wtorek, 21 marca

„Do starego szamana przybył mężczyzna, który rzekł „Pomóż mi, pragnę szczęśliwego życia, chcę czynić dobrze, lecz zawsze czynię zło. Co mam zrobić? Pomóż mi, proszę”. Szaman milczał przez dłuższą chwilę, po czym przemówił „W każdym z nas mieszkają dwa wilki, jeden biały i jeden czarny. Biały symbolizuje dobro i wszystko, co się z nim wiąże, natomiast czarny to zło i zniszczenie. Wilki te wciąż ze sobą walczą”. „To co mam zrobić, aby zwyciężył ten dobry?” – zapytał wędrowiec. „Pamiętaj: zwycięża ten wilk, który jest silniejszy, a silniejszy jest ten, którego karmisz”.

Pomyśl, że w Twojej głowie też mieszkają takie dwa wilki, zadaniem jednego jest sprawiać, abyś miała szczęśliwe i bogate życie, natomiast drugi pragnie wszystko niweczyć. Te wilki to nic innego jak przekonania, jakimi się w życiu kierujesz. 

Czym w ogóle są przekonania? 

Przekonania to często nieuzasadnione, nierzeczywiste wyobrażenia kogoś na jakiś temat, które traktuje się jako fakty. Takie sposoby myślenia o różnych obszarach życia, tj. praca, pieniądze, pełnione role czy Ty sama, najczęściej pochodzą od naszych rodziców czy osób, które odgrywały ważną rolę w Twoim życiu – w nieświadomy sposób determinują podejmowane i niepodejmowane decyzje oraz działania. Mogą one być wspierające, czyli takie, co pomagają się rozwijać, budować wiarę w siły, podejmować działania i doświadczać, np. „skoro innym się udało to Tobie też się uda”,” kto nie próbuje, ten nie ma”,” zasługujesz na wszystko, co najlepsze”. Lecz pojawiają się i takie, które blokują działania, np.” innym się nie udało, tobie też się nie uda”,” inni próbowali i nic nie osiągnęli, stracili tylko czas i pieniądze”, „nie jesteś w stanie tego zrobić”, „bogate życie to nie nasze życie, tacy jak my nigdy nie osiągną wiele”.  

I to są właśnie owe wilki, a ich pokarmem są myśli, jakie serwujesz sobie każdego dnia. „Biały wilk” karmi się pozytywnym i pełnym wiary wewnętrznym komunikatem, natomiast „czarny wilk” uwielbia nieuzasadniony pesymizm oraz te przekonania, które tak naprawdę są fake’ami zagnieżdżonymi w naszym umyśle niczym chwasty.

 W jaki sposób można nauczyć się „karmić białego wilka”:

  1. Dostrzec, że istnieje za równo jeden, jak i drugi oraz je zaakceptować. Każdy z nich jest częścią Ciebie. 
  2. Zacznij się wsłuchiwać w siebie, aby ich rozróżnić. Możesz to zrobić poprzez praktykę medytacji, relaksacji czy mindefullnes. Ważne jest skupienie się przez moment na swoich myślach i bycie bardziej ich świadomą.
  3. Zacznij świadomie karmić „białego wilka” poprzez pozytywne myśli i nastawienie, skupianie się na faktach, a nie na blokujących przekonaniach, bycie dobrą i życzliwą dla samej siebie.

Wilki są zwierzętami i każdy z nich pragnie dominować, lecz w tym wypadku jedyną władzę masz Ty. To Ty jesteś ich właścicielem i to Ty bierzesz za nie odpowiedzialność, to od Ciebie zależy, który z nich będzie miał większy wpływ na Twoje życie. 

Już teraz zadaj sobie pytanie: Którego wilka od dziś zaczniesz karmić i jak?