0

Niezależne kobiety cechują się samowystarczalnością i bezwzględnością w radzeniu sobie w życiu w każdej dziedzinie. „Pamiętaj, że kiedy potrzebujesz pomocnej dłoni – jest ona na końcu Twojego ramienia” – mocne słowa Audrey Hepburn, skierowane do niezależnych kobiet. Czy Audrey tym samym potwierdza fakt, iż to niezależność daje kobiecie prawdziwą siłę? Jaki stosunek do kobiecej niezależności mają faceci?

Niezależność, czyli co to właściwie jest

Czym tak naprawdę jest niezależność? Co jest domeną niezależnej kobiety?  Z czym owa samowystarczalność nam się kojarzy? Bez wątpienia każdej z nas przychodzi na myśl jedno słowo – wolność. I w rzeczy samej tak jest. Według szeroko dostępnej literatury z dziedzin psychologii, możemy śmiało wysunąć wniosek, iż człowiek niezależny – to człowiek wolny. 

Jakimi cechami charakteryzuje się niezależna kobieta? Sheryl Sandberg – wpływowa bizneswoman, pisarka i autorka wielu książek dla kobiet sukcesu – definiuje kobietę niezależną jako kobietę, „(…) która się nie boi podejmowania decyzji, ale przede wszystkim śmiałego uczestniczenia w życiu zawodowym na równi z mężczyznami. Bez względu na to, w jaki sposób zostaną odebrane jej cechy charakteru” (Niezależność kobiet – dlaczego jest tak ważna). Czy można wysunąć wniosek, iż to właśnie demonstracja tej –  powszechnie kojarzonej z męską – cechy charakteru, jaką jest owa śmiałość w uczestnictwie w życiu zawodowym czy samowystarczalność, jak we wspomnianych słowach Audrey Hepburn, jest tym czynnikiem odstraszającym płeć męską?  Czy mężczyźni faktycznie czują lęk przed kobietami sukcesu?

Kobiety niezależne vs związek i rodzina

Kobieta niezależna cechuje się przeważnie dużą odpowiedzialnością, zaborczością, sama zarabia na swoje utrzymanie i sama wychowuje swoje dzieci, zapewniając im wszystko czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Jest to również kobieta, która odniosła pewien sukces zawodowy, nie boi się wyzwań i jest zaradna. Czy mężczyźni obawiają się wiązać z takimi partnerkami? Okazuje się, że nie! Przeglądając fora internetowe odnośnie tematyki strachu przed kobietami niezależnymi, mężczyźni wypowiadają się jasno – takowy nie istnieje. Współczesny mężczyzna szuka partnerki. Chce, aby jego wybranka była spełniona zawodowo. Tradycyjny format rodziny z lat 80. i 90., kiedy to mężczyzna zarabiał na utrzymanie swojej rodziny i partnerki, a kobieta zajmowała się jedynie domem i wychowaniem dzieci, powoli zanika. Obecnie podział obowiązków w związku i rodzinie ulega przewartościowaniu. Oboje partnerzy pragną odnosić sukcesy zawodowe, ponieważ w ich mniemaniu tylko wspólna praca nad budowaniem majątku rodziny przynosi odpowiednie owoce.

Gynofobia – faktyczny zdiagnozowany lęk przed kobietami

Nie powinnyśmy ignorować poważnych schorzeń i lęków zdiagnozowanych przez lekarza, terapeutę, czy psychologa. Faktyczny lęk przed kobietami naprawdę istnieje i nosi nazwę: gynofobia. Jest to jedna z fobii lękowych, której przyczyn może być bardzo wiele. Źródeł tego stanu lękowego przeważnie szuka się wśród traumatycznych doświadczeń z przeszłości. Mogą mieć na to wpływ np. złe stosunki z matką, złe doświadczenia w związkach, złe doświadczenia związane z pożyciem intymnym. Co ciekawe gynofobikami mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zatem nie jest to lęk, który towarzyszy jedynie Panom. Jego objawy to: drżenie rąk, wysoka potliwość, wyraźnie odczuwany niepokój, niestabilny oddech oraz przyspieszone bicie serca.

Idealna partnerka

Zatem, jeżeli posiadanie partnerki, która odniosła już jakieś sukcesy w życiu,  nie stanowią dla większości Panów problemu – to jakie cechy posiada idealna partnerka? Większości z nas nasuwa się obraz super top modelki, z talią osy i powiększonymi sztucznie ustami. Otóż, drogie Panie… mylicie się! Wcale tak nie jest. Według opinii większości mężczyzn wypowiadających się na ten temat na forach, partnerka idealna to po prostu kochająca kobieta. Żyjemy w czasach oraz w społeczeństwie, które głównie  jest nastawione na konsumpcyjny styl życia oraz jest skupione wokół wyglądu zewnętrznego. Musimy jednak pamiętać, że taki wizerunek ideału kobiety – czy mężczyzny jest kreowany w mediach z prostej przyczyny – po to, aby poszczególne firmy mogły odnieść na tym zysk. 

Natomiast prawda jest taka, że większość mężczyzn pragnie kobiety, z którą mogą spędzić resztę życia. Zatem – nie może to być kobieta, z którą ciężko jest im nawet porozmawiać. Wygląd jest sprawą drugorzędną w sytuacji, gdy mężczyzna szuka kobiety do założenia rodziny. Liczy się inteligencja, niezależność (także finansowa), posiadanie zainteresowań, grona przyjaciół. Wszystkie te czynniki są  bardzo ważne, bowiem dla mężczyzny jest to informacja, iż przyszła partnerka posiada w swoim życiu coś więcej niż tylko tego mężczyznę i wspólny związek, a to sprawia że ten mężczyzna właśnie w dalszym ciągu chce zabiegać o swoją partnerkę. Jest ona dla niego interesująca, pociągająca i nie może się doczekać każdego następnego spotkania.

Niewielki odsetek

Nie zapominajmy jednak o tym, iż jest niewielki odsetek facetów, którzy naprawdę obawiają się wchodzenia w związek z niezależną kobietą. Jednak należy pamiętać, że taki typ mężczyzny jest po prostu w dalszym ciągu mentalnie dzieckiem – chłopcem. Jeżeli taki  mężczyzna, ma pretensje do swojej kobiety o to, iż rozwija się zawodowo, a sam przy tym nic nie robi – najprawdopodobniej mamy do czynienia ze związkiem toksycznym. W takim związku kobieta zawsze będzie miała poczucie, że robi źle, zostawiając dzieci opiekunce czy niani, w momencie gdy ona sama jest zajęta rozwojem swojej kariery zawodowej. Taka kobieta wiecznie będzie miała pretensje do siebie, mimo tego, że nie robi nic złego. A większość mężczyzn, którzy objawiają się wchodzić w związek z kobietą niezależną, taką która np. posiada swój biznes, robi studia i ma jeszcze dziecko z poprzedniego związku, najprawdopodobniej nie jest gotowa na stałą relację tylko w dalszym ciągu szuka przygody i zabawy.

Nie bójmy się realizować zawodowo. Zrozumiała wydaje się być obawa przed faktem, że jeżeli poświęcimy cały swój czas na rozwój kariery zawodowej, to zabraknie nam czasu na związek – czy rodzinę. Nic bardziej mylnego!

Jeżeli zrobimy miejsce w naszym życiu na rozwój osobisty – będziemy czuły się spełnione, będziemy szczęśliwe – to i siłą rzeczy przyciągniemy do siebie pozytywnych ludzi. 

Bardzo szybko znajdziemy mężczyznę naszego życia, znajdziemy czas na rodzinę, na rozwijanie swoich pasji. Czas to pojęcie względne – wszystko zależy od tego, jak go zorganizujemy i wykorzystamy. Zatem kobieto – bądź niezależna!

Obraz Pexels z Pixabay 

Źródło:

Mierzwińska, E., Kobieta niezależna, czyli jaka? Najcenniejsze rady kobiet sukcesu, 2015, Dostępne w World Wide Web: https://www.ewelinamierzwinska.pl/blog/kobieta-niezalezna-czyli-jaka-najcenniejsze-rady-kobiet-sukcesu/#:~:text=Kobieta%20niezale%C5%BCna%20w%20rozumieniu%20Sandberg,zostan%C4% 85%20odebrane%20jej%20cechy%20charakteru, [Dostęp dnia 21.01.2023].