Błędne przekonania trudnością na drodze do sukcesu

golden hour photography of man walking on asphalt road

Błędne przekonania trudnością na drodze do sukcesu

Jeśli Twoja droga do sukcesu jest mozolna, poszukaj przyczyn. Jedną z nich mogą być błędne przekonania, które oddalają osiągnięcie wymarzonego celu. 

Odkryj w sobie orła

Każda z nas rodzi się z nieograniczonym potencjałem, który może być albo rozwijany, albo blokowany.

Największy wpływ na to czy go wykorzystamy czy zmarnujemy wynika głównie z przekonań w jakich zostałyśmy wychowane, w które uwierzyłyśmy i które nas ukształtowały. 

Orzeł wychowany przez kury

„Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i dał do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylęgł się wraz ze stadem kurcząt i wyrósł wraz z nimi. Orzeł przez całe życie zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków. Piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać na kilka metrów nad ziemią, bo czyż właśnie nie tak fruwają koguty?

Minęły lata a orzeł się zestarzał. Pewnego dnia zobaczył wysoko nad sobą na czystym niebie pięknego ptaka. Płynął wspaniale i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając, potężnymi i złocistymi skrzydłami. Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony:

– Co to jest? – zapytał stojącą obok kurę.

– To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura – ale nie myśl o tym, ty i ja jesteśmy inni niż on.

I tak orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł wierząc, że jest kogutem.”

Anthony De Mello „Przebudzenie”

Czym są tak naprawdę przekonania?

Przekonania to zdania, oceny i osądy innych a nawet i nasze. Tak naprawdę często nie są prawdziwe (dotyczy to szczególnie przekonań blokujących). Wierząc, że czegoś się nie da zrobić, że nie jesteśmy w stanie czegoś osiągnąć lub czemuś podołać, że nie jesteśmy wystarczająco mądre, dobre, kompetentne dajemy się zakuć w dyby blokujących nas przekonań. 

Kto Ci powiedział, że się nie da czegoś zrobić (może za pierwszym razem faktycznie, ale za drugim lub trzecim)?

Kto Ci powiedział, że nie jesteś w stanie czegoś osiągnąć?

Kto Ci powiedział, że nie jesteś wystarczająco dobra, mądra czy kompetentna? Czy owa osoba uparcie dążyłaby osiągnąć to czego ty pragniesz? Czy jest ona mistrzem w tym czego pragniesz, aby uważać, że nie dasz rady? 

Wciąż pozwalamy, aby inni mierzyli nasze cele, marzenia i pragnienia swoją miarą. Wmawiając, że się nie da, że nie dasz rady. Wystarczy skupić się na tych, co dali radę i osiągnęli to, czego ty pragniesz. Postaraj się dostrzec w sobie swój potencjał oraz „orle cechy”. 

Jak zamienić błędne przekonania w potencjał?

Aby tego dokonać, warto posłużyć się kilkoma wskazówkami, przede wszystkim:

  1. Zauważ w czym jesteś dobra, co przychodzi Ci z łatwością.
  2. Zwróć uwagę co Cię wyróżnia i spraw, aby to był Twój atut.
  3. Pomyśl kim i jaka chcesz być, szukaj w sobie cech takiej osoby.
  4. Jeżeli potrzebujesz się czegoś nauczyć – zrób to.
  5. Szukaj mistrzów w dziedzinie, w której chcesz być „orłem” i od nich się ucz, ich uwag słuchaj.
  6. Odkryj w sobie „orła” i pozwól sobie nim być.
  7. Opuść „kurnik”.

Każda z nas ma nieograniczone możliwości, jedynie co nas blokuje to niestety my same. Ograniczamy się wierząc, niczym kura, że to jak żyją inni to nie nasze życie. I tak niestety się staje.  Zacznij myśleć o sobie jak o orle, odkryj siłę swoich skrzydeł, odrzuć błędne przekonania i wzbij się ponad chmury, wykorzystując swój potencjał.

Życzę Ci tego z całego serca.