0

W życiu większości ludzi w pewnym momencie życia pojawia się dziecko, jak traktować psa w takiej sytuacji? Zwykle do tej pory to on był w centrum uwagi. Należy przygotować psa na pojawienie się nowego domownika, a także zmienić zasady traktowania czworonoga tuż po narodzinach dziecka. Jak tego dokonać?

Nie odtrącaj psa

Główna zasada, jaką musisz się kierować, to rozgraniczenie swojej miłości pomiędzy dziecko a psa. Nie możesz odtrącić psa z dnia na dzień, kiedy tylko pojawi się maluch. Zamiast tego przed pojawieniem się nowego domownika, regularnie przyzwyczajaj psa do tego, że w  ciągu dnia będziesz przeznaczać mu trochę mniej czasu. Jednak nie zmniejszaj go o 50%, a odejmuj po kilka lub kilkanaście minut dziennie. Możesz także poszukać psu jakiegoś zajęcia – być może wystarczy po prostu kupienie nowej zabawki. Spróbuj także z matą węchową, która sprawi, że Twój zwierzak zajmie się sobą przez jakiś czas.

Dbaj o relacje dziecko-pies

Bardzo ważne jest, aby zadbać o relacje istniejące pomiędzy dzieckiem a psem. Chodzi o to, aby pies nie był zazdrosny o dziecko. Nie chcemy przecież, żeby rywalizował z noworodkiem. Często zdarza się, że psy z zazdrości robią różne rzeczy po złości – na przykład obsikują coś. W celu uniknięcia tego typu zachowań, powinnaś zadbać zarazem o dziecko, jak i o psa. Daj zwierzakowi podejść do dziecka, powąchać czy polizać po rączce. Dziecku nic się nie stanie, a pies na pewno poczuje, że nie jest odtrącony i jest tak samo ważny jak dziecko. 

Nie ignoruj psa

Pamiętaj, że przed dzieckiem to pies był najważniejszy. Nie ignoruj więc swojego czworonoga i jego potrzeb. Jak wiadomo, niemowlę potrzebuje sporej ilości snu. Wykorzystaj ten czas na zabawę lub przytulasy z czworonogiem. Jeśli masz taką możliwość, idź z psem na spacer, a najlepiej – zabierz na niego całą rodzinę. Zajmując się dzieckiem, nie ignoruj psa, a przede wszystkim – nie krzycz na niego, kiedy zechce podejść do dziecka. Pamiętaj, aby podchodzić do tego tematu z głową. 

Photo by Picsea on Unsplash