Przy drugim dziecku będzie łatwiej

Dasz radę,  to tylko kwestia czasu –  mówili…

Życie  jednak szybko sprowadziło mnie na ziemię, pokazując blaski i cienie macierzyństwa. Przy drugim dziecku będzie łatwiej – mówili… 

Mocno wierzyłam w te słowa i pełna nadziei oczekiwałam na dzień kiedy w naszym życiu pojawi się druga córka.  Mały człowiek, który wywróci Twój świat do góry nogami, sprawi że łzy napływają do oczu. Nic już nie jest takie jakim było dotychczas. Godzinami będziesz wpatrywać się w tego małego człowieka uznając go za największy cud i szczęście jakie Cię ponownie spotkało.

Po pewnym czasie orientujesz się nagle że  to co już udało Ci się poukładać znów jest w rozsypce. Macierzyństwo jest pełne niespodzianek , wzlotów i upadków niczym roller coaster.

Drugie dziecko – to zmiany w życiu

Rozmawiając z innymi mamami pokładałam wiarę, że i mnie mój mały świat też jakoś uda się uporządkować na nowo. Myślałam, że to tylko chwilowy stan dopóki dziecko jest maleńkie i potrzebuje mnie 24h na dobę. Przecież mając starsze dziecko  będzie łatwiej, bo to starsze dziecko nie wymaga tyle czasu i uwagi a co ważniejsze chętnie pomoże przy małej a potem to już będzie z górki. Brzmiało to jak bajka, jedno przy drugim chowa się lepiej, szybciej i zanim się obejrzysz wyfruną z domu a Ty znajdziesz czas dla siebie.

Jednak życie szybko sprowadziło mnie na ziemię, pokazując blaski i cienie macierzyństwa.

Jednego dnia jesteś szczęśliwa pełna energii do działania, a drugiego nie masz siły wstać z łóżka. Wyczynem jest przebrać się w piżamę, o myciu głowy i doprowadzeniu siebie do względnego porządku nie wspominając.

Dasz radę,  to tylko kwestia czasu –  mówili. Przecież tysiące matek tak funkcjonuje i jakoś mogą, to Ty też dasz. Z pozoru wydawałoby się, że faktycznie tak jest, i nie powiem zdarzały i zdarzają się dni, kiedy wszystko idzie według planu, zgodnie z czasem bez niespodzianek, ale nie zawsze.

Wtedy nie wiesz w co ręce włożyć , od czego zacząć by w ogóle coś zrobić by było widoczne że zostało zrobione. Siadasz wtedy na dywanie z pieluchą na ramieniu, z maluchem w rękach i płaczesz z bezradności w zaciszu swojego pokoju. Najlepiej by nikt tego nie widział, bo przecież nie pokażesz że jest Ci ciężko i zwyczajnie nie dajesz rady.  Nie daj Boże by inne „ super mamy” zobaczyły Twój upadek, by  miały o czym rozmawiać na kolejnym spotkaniu nieskazitelnych matek z którego za chwile zostaniesz wykluczona za swoją słabą organizację i bezradność.

Czasem zastanawiam się czy to ich  gra pozorów by nie okazać swoich słabości, które przecież każdy z nas ma? Czy to taki wstyd pokazać, że są lepsze i gorsze dni w życiu każdego rodzica? Że bycie matką to czasem walka o każdy dzień  czy o siebie by zwyczajnie nie zwariować lub chociażby mieć 5 minut ciszy dla siebie by móc wypić ciepłą kawę. A może one faktycznie wszystko mają uporządkowane i rozplanowane ? Nie ma złotej recepty,  na to by każdy dzień był idealny, by każdej nocy można byłoby się wyspać a nie wstawać dziesiątki razy do płaczącego dziecka. By mieć czas  na make-up i czuć się piękną i zadbaną i do tego wejść w ciuchy sprzed ciąży.  Często jednak to dalekosiężne marzenia, które z pozoru wydawałyby się łatwe do zrealizowania a w rzeczywistości graniczą z cudem.

Drogie mamy, nie wstydźmy się siebie, swoich słabości czy tego że są dni że najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy idealne bo nie musimy nic nikomu udowadniać

Nie musimy chodzić w idealnie wyprasowanyc h ciuchach i nienagannej fryzurze by uważano nas za wzór matki która świetnie sobie daje rade ze wszystkim i do tego świetnie wygląda. Bądźmy sobą tu i teraz, czujmy co czujemy i nie wstydźmy się tego okazać czy o tym mówić . Nie zakrzywiajmy na pokaz naszego wizerunku i życia, skoro takie nie jest . Czy to wstyd iść na spacer  w dresie? Czy jesteśmy gorszymi matkami bo wyszłyśmy z domu bez makijażu? Nie,  jesteś taką samą mamą dla swojego dziecka bez względu na to jak wyglądasz, w jego oczach i tak zawsze będziesz i jesteś najpiękniejsza  i to jedyna wartość która ma i powinna mieć dla nas Mam- znaczenie.

Polecane artykuły: