0

Zmiany w życiu człowieka to element stały. Kluczowe jest rozsądne podejście do nich i odpowiedni stosunek. Sprawdź najbardziej pomocne kroki w tym procesie.

Życie pełne jest zmian, tych planowanych oraz takich, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Kiedy kobieta wchodzi w rolę mamy, zmiany stają się normalnością. Zmiany w życiu człowieka stają się codziennością. Jak sobie radzić ze zmianą? Co pomoże przechodzić przez proces nieustających zmian?

Akceptacja na zmiany

Kiedy na świecie pojawia się mała istota całkowicie zależna od Ciebie, a Ty dokładnie zdajesz sobie sprawę z jej potrzeb. Wiesz, że nie możesz powiedzieć nakarmię Ciebie za dwie godziny. Wiesz, że nie możesz powiedzieć, że wstaniesz za 10 minut do płaczącego w nocy dziecka. Tu nie ma czasu, ani sensu rozpaczać lub analizować dlaczego akurat Twoje dziecko nie przesypia całych nocy (oczywiście po wykluczeniu chorób).To czas akceptacji. Nie wszystko w życiu można wytłumaczyć, nie wszystko jest logiczne, wiele sytuacji po prostu wydarza się.

Czasem trzeba przyjąć to, co przychodzi takim jakie jest. Powiedzieć „ok” tym wydarzeniom, na które po prostu nie mamy wpływu, zaakceptować. Warto również zadać pytanie: co dobrego kryje się za tą sytuacją? Skierować myśli w kierunku poszukiwania dobrych stron. Jeśli świadomie skierujesz umysł na wyszukiwanie „dobra”, znajdzie je. To tak jak ze słowem, które masz na przysłowiowym końcu języka. Jeśli coś chodzi po głowie, umysł będzie tak długo szukać, aż znajdzie. Szukaj dobra.

Spokój

Dzieci są takimi małymi barometrami uczuć, czują każdą emocję, którą Ty odczuwasz. Im szybciej nauczysz się wprowadzać spokój do swojego życia, tym większe prawdopodobieństwo, że spokój pojawi się również w Twoim otoczeniu. Pomogą ćwiczenia oddechowe, medytacja, muzyka, która pomoże Ci zrelaksować się albo spacer wśród zieleni. Ważne również, aby znaleźć swój sposób, bo to co służy mi niekoniecznie jest dobre dla Ciebie.

Kierowanie emocjami

Tu warto wspomnieć, że z pustego nawet Salomon nie naleje. Potrzebna jest wiedza o emocjach, skąd się biorą, dlaczego się pojawiają, po co się pojawiają. Wiedza o emocjach przyda się w całym życiu, nie tylko w roli mamy. Wiedza jest podstawą do rozpoznawania, umiejętności nazwania emocji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i budowania odporności psychicznej. Kiedy masz wiedzę i potrafisz rozpoznawać i kierować swoimi emocjami łatwiej przechodzić przez zmiany, łatwiej dać wsparcie Twoim bliskim w chwilach dla nich trudnych. 

Rytm albo inaczej mówiąc rutyna dnia codziennego

Stały rytm dnia, rytuały nie tylko wspomagają rozwój malucha, ale również pomagają przewidzieć i zaplanować wiele sytuacji. W grafiku zawsze możesz zaplanować chociaż 30 minut dla swojego zdrowia, relaksu, przyjemności. Życie to obowiązki, wiele ról, ale również TY – fundament Twojego życia. Rutyna pozwala ograniczyć chaos, szybciej nad nim zapanować, oszczędzić czas, energię. Jest podstawą budowania bezpieczeństwa. Jeśli większość czynności w Twoim grafiku jest zaplanowana, gdy pojawia się nagła zmiana, łatwiej przearanżować grafik. Kiedy nie ma grafiku a pojawia się zmiana, najpierw trzeba dobrze zastanowić się od czego w ogóle zacząć, ustalić priorytety, kolejność działań chaos jest większy i trudniejszy do opanowania. 

Ludzie

Nie jesteśmy bezludnymi wyspami. Żyjemy w jakiejś społeczności, otoczone ludźmi, bliższą lub dalszą rodziną, znajomymi, innymi mamami, sąsiadami, mamy dostęp do grup w mediach społecznościowych, grup wsparcia dla mam, specjalistów.  Korzystajmy z tego, że jesteśmy częścią społeczeństwa. To nie czasy na krew, pot i łzy gdy można prosić o pomoc. To nie czas na wstyd ( bo wstyd to kraść, a nie prosić o pomoc). Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, sięgnij po nie. Czasem wystarczy krótka rozmowa, czasem potrzebne jest dłuższe wsparcie. Nie każda zmiana może być miła, łatwa i przyjemna. Każda z nas jest inna i ma prawo do własnych reakcji, przeżyć. Warto pamiętać, że nie jesteś sama i nie musisz być sama. 

Krzywa zmiany

Jeśli zapoznasz się z etapami, które towarzyszą zmianie, łatwiej będzie Ci określić gdzie jesteś i czego możesz spodziewać się w najbliższej przyszłości. Każda zmiana charakteryzuje się określonymi etapami następującymi po sobie. Nie musisz znać ich na pamięć, ale warto wiedzieć, że coś takiego istnieje, bo kiedy będzie potrzebne, po prostu znajdziesz potrzebne informacje.  

Jak widzisz możesz działać prewencyjnie i nauczyć się dbać o swoje emocje, poszerzyć wiedzę, aby w chwili kiedy będzie to potrzebne po prostu zastosować w życiu. Pamiętaj, na zmiany i naukę nigdy nie jest za późno. A Ty masz prawo przechodzić przez wszystkie zmiany w życiu człowieka, w indywidualnym i niepowtarzalnym tempie. 

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zmianach w życiu kobiety, zapraszam www.martawindakszmid.pl.

Jeśli masz pytania pisz, postaram się odpowiedzieć i pomóc Tobie. 

Polecane artykuły: