Moje dziecko nie ma przyjaciół

Moje dziecko nie ma przyjaciół

Jak mogę pomóc dziecku?

Moje dziecko nie ma przyjaciół, samotność jest nazywana chorobą XXI wieku. Wbrew pozorom nie dotyczy ona głównie dorosłych, albowiem dotyka także i dzieci. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko z nikim się nie spotyka, nie rozmawia, nie jest nigdzie zapraszane, może to być powód do zmartwień. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Zbuduj u dziecka poczucie własnej wartości

Żeby dziecko mogło się zakolegować z drugim człowiekiem, najpierw musi zaakceptować siebie, a przede wszystkim poznać swoją własną wartość. Aby zbudować taki fundament, należy zauważać i chwalić postępy dziecka, nie tylko te edukacyjne. Przekonaj dziecko, że należy angażować się w relacje z innymi. Przy okazji ucz dziecko asertywności, co może się mu przydać szczególnie w dorosłym życiu. 

Zlokalizuj problem

Dowiedz się, z czego tak naprawdę wynika to, że Twoje dziecko nie ma przyjaciół. Być może przeskrobało czy zrobiło coś, co nie spodobało się reszcie klasy. Dzieci w wieku szkolnym często nie potrzebują jakiegokolwiek powodu, aby kogoś nie lubić – tak jest, „bo tak” i kropka. Porozmawiaj z własnym dzieckiem na ten temat – być może ono wie, skąd wynika tego typu problem lub ma pewne podejrzenia. Podczas rozmowy nie atakuj dziecka, bądź cierpliwa i wyrozumiała. 

Zainicjuj dziecku spotkania

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w zbudowaniu relacji międzyludzkich, zapewnij mu je! Zaproś do domu inne dzieci, a przede wszystkim nie odmawiaj, gdy Twoje dziecko jest zapraszane przez rówieśników. Możesz także poszukać dziecku znajomych spoza szkoły. W tym celu powinnaś zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia, jak na przykład taniec, piłka nożna, a nawet lekcje angielskiego. W każdym z tych miejsc Twoje dziecko jest w stanie poznać inne osoby i nawiązać relację międzyludzką. Oczywiście tematykę zajęć dodatkowych dobierz zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Kiedy dziecko ma urodziny, wypraw mu imprezę, zapraszając przy tym jego znajomych. To pomoże zacieśnić więzi rówieśnicze.