1

Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało

Janusz Korczak

Meritum tych słów oddaje złożoność problemu przed jakim stoi każdy rodzic zastanawiający się, jak pomóc swojemu dziecku w osiągnięciu najlepszych wyników w nauce. Jak zachęcić dziecko do nauki? Jak znaleźć najlepszą metodę uczenia się, aby dziecko odnosiło sukcesy w szkole?

Wszak znany jest fakt, iż nie wystarczy się uczyć, aby się nauczyć.  Należy robić to umiejętnie i efektywnie, nie marnując przy tym swojego czasu. Łatwo powiedzieć? Kluczem do sukcesu będzie opracowanie skutecznych metod uczenia.

Obecnie wynaleziono tyle sposobów na skuteczną naukę, że jedyne co musimy zrobić, to dopasować odpowiednią metodę uczenia się, aby przynosiła ona odpowiednie i oczekiwane efekty. Od czego to zależy? Dlaczego jedna metoda uczenia, która skutkowała na Jasia i pomogła mu osiągnąć pozytywne wyniki w nauce, nie będzie działać tak samo na Kasię?

Odpowiedź jest prosta – Twoje dziecko to indywidualny tzw. „mały dorosły”, którego charakteryzują jego własne, unikalne cechy charakteru, zachowania, przyzwyczajenia, które w gruncie rzeczy kształtują jego tożsamość. Zatem jakie metody uczenia się wybrać?

Analityk – czy słuchowiec?

Przede wszystkim należy na wstępie zdiagnozować, czy Twoja pociecha jest „analitykiem”- czy „słuchowcem”? Co to oznacza?

Jeżeli Twoje dziecko uczy się poprzez czytanie danego materiału na głos i w ten sposób zapamiętuje go – to jest to oznaką, iż jest tzw. „słuchowcem”. Czyli łatwiej zapamiętuje informacje ze swojego otoczenia. Również te nowo nabyte, poprzez słuchanie i rozumienie, a co za tym idzie – zapamiętywanie. „Słuchowcy” bardzo często uczą się z książką – bądź jakimiś materiałami w ręku, wędrując po całym pomieszczeniu. Takie zachowanie pomaga się im skupić i łatwiej przyswajają nowy materiał.

Jeżeli Twoje dziecko uczy się poprzez robienie notatek z przerabianego materiału bądź poprzez robienie wykresów i grafów, to z pewnością można je sklasyfikować do typu „analityka”. Takie dzieci o wiele łatwiej przyjmują wiedzę tzw. „analityczną”, czyli taką, która wymaga analitycznego – bądź logicznego myślenia. Z pewnością Twoja analityczna pociecha bardzo dobrze liczy, potrafi rzetelnie wskazać przyczynę i skutki danej sytuacji. Będzie również dobra z przedmiotów przyrodniczych. Dlaczego? Wizualizacje wzrokowe pomagają Twojemu dziecku w zrozumieniu otaczającego świata i łatwiej zapamiętuje to, czemu się dokładnie przyjrzy i co dokładnie zbada zmysłem swojego wzroku.

Charakter ma znaczenie

Weź pod uwagę, że jeżeli Twoje dziecko jest bardzo żywiołowe i wszędzie go pełno, to metoda uczenia się polegająca na siedzeniu przy biurku i przepisywaniu zeszytów albo metoda uczenia się na pamięć w pozycji siedzącej, będzie najgorszą z możliwych metod.

Twoje dziecko z pewnością po krótkim czasie spędzonym na takiej metodzie uczenia się, będzie inicjowało swoje niezadowolenie w rozmaity sposób. Bardzo szybko straci skupienie na danym zadaniu i będzie się potwornie nudzić. I to właśnie z takim przymusem i nudą będzie Twojemu dziecku kojarzyła się nauka i wszystko, co z nią związane.

Żywiołowe dziecko

Dla żywiołowego dziecka najlepszą metodą uczenia, będzie nauka przez zabawę.

Chodzi głównie o to, żeby zainteresować pociechę danym tematem w sposób, który będzie sprawiał mu radość. Na przykład uczenie się piosenek, wierszyka czy nawet tabliczki mnożenia, skacząc na skakance. Urządzaj wspólne gry i zabawy, które będą nie tylko rozwijać kreatywność Twojego dziecka, ale i pomogą mu w opanowaniu danego materiału szkolnego.

Spokojne dziecko

Natomiast, jeżeli Twoje dziecko jest raczej spokojne, zamiast zabaw ruchowych woli grę na komputerze czy oglądanie bajek, to dla niego świetną metodą uczenia się może być nauka przy delikatnej, stonowanej muzyce czy odpowiednich dźwiękach, takich jak dźwięki binarne, które ułatwiają pracę mózgu, skupienie i koncentrację. Zadbaj o otoczenie swojego dziecka, niech będzie przytulne, ale i dobrze zorganizowane. Cisza i spokój będą działać kojąco na tryb nauki Twojego dziecka. W takich warunkach z pewnością – będzie mu łatwiej opanować nowy materiał czy przygotować się do sprawdzianu.

Uczenie się jest sztuką samą w sobie, którą należy realizować według posiadanych umiejętności. Metod uczenia się jest wiele i powinniśmy dopasować je do nas samych, naszych charakterów i indywidualnych umiejętności. Każdy z nas, dorosłych, jest indywidualistą. Dlaczego zatem nie powinniśmy myśleć w tych kategoriach również o naszych dzieciach? Najlepsza rada dla rodzica, który zastanawia się nad umiejętnym doborem metody uczenia się dla swojej pociechy – Poznaj swoje dziecko!

Bądź powierniczką jego sekretów, bądź pierwszą osobą, do której się zwróci o poradę i pomoc. Poprzez udaną relację z dzieckiem stworzymy dla niego odpowiednie podwaliny do prawidłowego rozwoju, dopasowując metody uczenia się, do jego unikalnej tożsamości.

BIBLIOGRAFIA:

Pasterski, M., Najlepsze cytaty Janusza Korczaka, fundacja świadoma edukacja, 2016, Dostępne w World Wide Web: https://swiadomaedukacja.pl/najlepsze-cytaty-janusza-korczaka/?gclid=CjwKCAiAxvGfBhB-EiwAMPakqlUSo-E8MZQ2ROxuOV8rzggKshPFBtosvy9ISTchaym_acfMCs2oSxoCJo4QAvD_BwE

[Dostęp: 27.02.2023]

Gajda, M., Weź mózg na siłownię! Poradnik skutecznego uczenia się. Kierunek rozwój, 2021, Dostępne w World Wide Web: https://www.pedagog.uw.edu.pl/sknrozwoj/2021/01/12/wez-mozg-na-silownie-poradnik-skutecznego-uczenia-sie/ [Dostęp: 27.02.2023]

Techniki uczenia się – poznaj 5, które najlepiej się sprawdzają, Piękno umysłu, 2020, Dostępne w World Wide Web: https://pieknoumyslu.com/techniki-uczenia-sie-poznaj-5-ktore-najlepiej-sie-sprawdzaja/

[Dostęp: 27.02.2023]

Zdjęcie: Firmbee.com on Unsplash