0

Dzisiaj podpowiem Ci, jakie działania pomagają rodzicowi zjednać sobie dziecko i przekonywać je do współpracy.

1. Poznaj uczucia Twojego dziecka

Rozpoznaj w zachowaniu swojego dziecka, co ono czuje, co przeżywa. Nie zakładaj, że dokładnie wiesz. 

Im młodsze dziecko, tym jego reakcje na niezaspokojone potrzeby będą podobne. Głód, pragnienie, strach, przegrzanie, wychłodzenie będą objawiały się najczęściej płaczem, marudzeniem, rozdrażnieniem.

Z nieco starszym dzieckiem warto rozmawiać o uczuciach i innych sygnałach, które odczuwa. 

Dobrze, gdy dziecko nauczy się zauważać te sygnały i nazywać własne uczucia, ponieważ świadomość tych mechanizmów pozwala lepiej rozumieć dziecku, co się z nim dzieje.

2. Przyjmij empatyczną postawę wobec dziecka

Wykaż zrozumienie dla emocji, które przeżywa Twoje dziecko. Emocje są fizjologicznym faktem i przeżywa je każdy z nas. 

Empatia to rozumienie perspektywy dziecka. Nie myl tego z akceptacją całego spektrum jego niepożądanych zachowań pod wpływem emocji. To, że rozumiesz swoje dziecko, nie oznacza, że zgadzasz się na wszystkie jego negatywne zachowania.

3. Podziel się własnym doświadczeniem

Opowiedz o swoim podobnym doświadczeniu w sposób przyjazny, nieoceniający, z szacunkiem dla przeżyć malucha. Dla każdego jego kłopoty w momencie przeżywania są największe. Nigdy nie sugeruj, że dziecięce problemy są mało ważne, że tylko problemy dorosłych są prawdziwe. To byłaby tylko Twoja perspektywa. 

Wybierz taką opowieść, która będzie dla dziecka zrozumiała i kończy się rozwiązaniem trudnej sytuacji. Jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy, skorzystaj z przygód bajkowych postaci, które Twoje dziecko zna. Wiele utworów dla dzieci ma charakter terapeutyczny i pomaga najmłodszym radzić sobie z trudnymi emocjami. 

4. Zainspiruj dziecko do szukania sposobów na dobrą współpracę

Zachęć dziecko do samodzielnych poszukiwań. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Podpowiadaj, ale nie odbieraj inicjatywy. 

Jeśli dziecko nabierze zaufania do Ciebie, możesz liczyć, że z każdym swoim poważnym problemem zwróci się do Ciebie. Ponadto będzie współpracowało z Tobą w ważnych dla siebie kwestiach.

Źródło:

Jane Nelsen, Pozytywna dyscyplina, Warszawa 2015.

Zobacz także:

Dobra relacja rodzica z dzieckiem

Jak budować relację z dzieckiem