0

„Dzieci dobrze sobie radzą, jeśli potrafią (…). Jeśli twoje dziecko mogłoby sobie radzić, to by sobie radziło. Jeśli twoje dziecko sobie nie radzi – jeśli nie spełnia danego oczekiwania – Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, dlaczego, a brak motywacji umieścić na końcu listy”

Ross W. Greene

Twoje dziecko niechętnie się uczy? Nie pała entuzjazmem podczas odrabiania lekcji? Przygotowywanie się do sprawdzianu to dla Twojego dziecka koszmar?

Sprawdź jak zachęcić dziecko do nauki!

Co sprawia, że jedne dzieci uczą się szybciej, bardziej efektywnie, a Twoje dziecko jest wiecznie znużone i zniechęcone kolejnymi podejściami do opanowania danego materiału szkolnego? Zastanawiasz się nad zaistniałym faktem i szukasz przyczyny tego problemu?

Ten artykuł może Ci pomóc. Znajdziesz w nim kilka sprawdzonych metod, które powtarzane do skutku, przynoszą zamierzony efekt. Twoja pociecha znów będzie cieszyć się pozytywnymi ocenami w szkole, a po odrobieniu pracy domowej oraz przygotowaniu się do sprawdzianu czy kartkówki, wciąż będzie miała ogrom energii, by zagospodarować sobie swój wolny czas.

Uczymy się razem

Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż patrzenie na ogrom pracy w postaci wieżyczki z dokumentów i papierów, ze świadomością, iż w końcu trzeba będzie się za to zabrać.

My wiemy już z doświadczenia, że rozpoczęcie takiej żmudnej pracy jest połową sukcesu, bo rozwinięcie i zakończenie zadań przychodzi z większą łatwością.

Dlatego doskonale wiemy, że nie należy niczego odkładać na ostatnią chwilę i że lepiej zająć się swoimi oboiązkami od razu. Posiadamy taką wiedzę ze względu na przebyte doświadczenie życiowe. Natomiast nasze dzieci muszą zmierzyć się z podobnym ogromem pracy w szkole, bez wykształconych uprzednio zachowań, które mogłyby im pomóc w zaplanowaniu danego zadania i jego realizacji. Jak zatem pomóc? Rozwiązaniem tego problemu będzie uczenie się razem z dzieckiem. Nie czekaj na swoją pociechę, aż sama przyjdzie do Ciebie z rozwiązaną pracą domową. Przejmij inicjatywę i sprawdź, jak możesz pomóc przygotować się swojemu dziecku na jutrzejsze zajęcia i odrabiaj pracę domową wraz z nim.

Organizacja to klucz do sukcesu

Miej skurpulatnie zaplanowany dzień. Dobra organizacja pomaga z dopięciem wszystkich punktów programu danego dnia. Zorganizuj czas na naukę i odrabianie lekcji od razu po przyjściu dzieci ze szkoły. Najlepiej mniej więcej pół godziny po spożytym obiedzie.

Twoja pociecha będzie miała siły i energię na naukę. Wyznacz odpowiedni czas na naukę każdego dnia. W ten sposób Twoje dziecko będzie wiedziało, że po upływie wyznaczonego czasu, może robić co chce. Pograć w gry na komputerze, zagrać w piłkę z kolegami czy po prostu odpocząć. Tym sposobem, będzie bardziej zmotywowane do ukończenia codziennej nauki i będzie bardziej skupione na niej.

Pochwała to budulec poczucia własnej wartości

Jeżeli widzisz postępy swojego dziecka w nauce, to koniecznie go w tym pochwal.

Miej pewność, że Twoje dziecko wie, że jesteś z niego dumna. Dzieci w większości nie mają wykształconej w sobie automotywacji, dlatego przeważnie motywują je do działania rodzice, rówieśnicy i otoczenie, w którym przebywa. Odpowiednia pochwała i świadomość, że rodzice są z dziecka dumni jest podstawą rozwijania się w tym dziecku poczucia własnej wartości. Jest to naukowo udowodnione, iż odpowiednio chwalone dzieci, których sukcesy nie zostały niezauważone, cieszą się w dorosłym życiu wysoką samooceną i nie poddają się łatwo. Warto, aby nasze dziecko wiedziało, iż je doceniamy za wszelkie starania, które podejmuje by być lepszym.

Ja i moja przestrzeń

Może wyda Ci się to banalne, ale odpowiednio zaplanowana przestrzeń do nauki może pomóc Twojemu dziecku w odpowiednim skupieniu się na niej. Jeżeli w pokoju Twojego dziecka zewsząd walają się zabawki i ciuchy, a pokój wygląda tak, jakby coś w nim wybuchło – nie dziw się, że Twoje dziecko nie może się skupić. Wokoło jest po prostu zbyt dużo rzeczy, które łatwo je rozkojarzą. Natomiast jeżeli w pomieszczeniu, w którym Twoje dziecko się uczy, wszystko jest odpowiednio zorganizowane i wszystko ma swoje miejsce (książki na półkach, ubrania na drugi dzień ułożone w szafie, zeszyty, długopisy i przybory szkole poukładane w odpowiednim miejscu), to Twojej pociechy nie będzie miało co dekoncentrować.

Wtedy przeznaczy mniej czasu na naukę niż zwykle, ale z większym efektem.

Nie chodzi przecież o to, żeby uczyć się dużo, ale efektywnie.

Motywacja

Zachęć swoje dziecko czymś, co zawsze sprawia mu radość. Jeżeli twoja córka lubi tańczyć, to zachęć ją do nauki poprzez zaproponowanie wspólnego wypadu na weekend na warsztaty taneczne. Jeżeli Twój syn lubi piłkę nożną, zachęć go do nauki poprzez zaproponowanie wspólnego wypadu na mecz ulubionej drużyny. Zobaczysz, jak szybko Twoja pociecha zabierze się za naukę i odrabianie lekcji oraz z jak wielkim entuzjazmem to zrobi.

Jest wiele metod i sposobów na zachęcenie do zdobywania wiedzy. Musimy pamiętać, że tak jak my dorośli, jesteśmy indywidualistami i każdy z nas jest inny, ze względu na cechy nabyte i wrodzone, to nasze dzieci również są różne. Nie zawsze ta sama metoda będzie działać na większość dzieci. Kluczem do sukcesu w tej kwestii będzie dobranie takich sposobów, które zadziałają właśnie na wyobraźnię i charakter Twojego dziecka. Aby tego dokonać, musimy bardzo i dobrze znać swoje dziecko, i budować z nim odpowiednią relację, opartą na wzajemnym zaufaniu.

BIBLIOGRAFIA:

Jak zachęcić dziecko do nauki?, Widoki Psychoterapia, Dostępne w World Wide Web: https://widokipsychoterapia.pl/jak-zachecic-dziecko-do-nauki/ [Dostęp: 15 lutego 2023]

Jak zachęcić dziecko do nauki? Sprawdzone sposoby, MAGAZIF, 2022, Dostępne w World Wide Web: https://magazif.com/inne/jak-zachecic-dziecko-do-nauki-sprawdzone-sposoby/?gclid=Cj0KCQiAorKfBhC0ARIsAHDzslvAe083G_y8cdanFm-5LyOLnBjheeMAGgTYM_uCPayPPP6FSOWvJ7gaAplUEALw_wcB [ Dostęp:15 lutego 2023 ]

Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów i 10 dobrych pomocy naukowych, M jak mama, 2021, Dostęne w World Wide Web: https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomoc-w-nauce/jak-zachecic-dziecko-do-nauki-5-sprawdzonych-sposobow-aa-pgjs-95HB-gD3W.html [Dostęp: 13 lutego 2023]

Jak zachęcić dziecko do nauki? – Widoki Psychoterapia, Dostępne w World Wide Web:

https://widokipsychoterapia.pl/jak-zachecic-dziecko-do-nauki/ [Dostęp: 15 lutego 2023]

Zdjęcie: National Cancer Institute on Unsplash